MMA

„Drilování základů se taky nesmí opomínat,“ hovorí Viktor Pešta

DŇA 11. februára 2018 • PRIDAL Mrkvis
<
Tentokrát sme si k rozhovoru prizvali jedného z najsledovanejších česko-slovenských zápasníkov, ktorý sa už 2.3.2018 predstaví na Fight Nights Global 84. Jeho oponent je zatiaľ neznámy. Viktor Pešta nám o zápase neprezradil viac, no porozprával nám o živote na Floride, o jeho príprave na tréning a spýtali sme sa ho aj na jeho životnú kapitolu v UFC.

Ahoj Viktor, ako ide život na Floride? Si aktuálne v plnej tréningovej záťaži?

Ahoj, ano, připravuju se na zápas. Zatím nemůžu prozradit detaily, ale myslím, že brzo už to bude oficiální.

Ako vyzerá bežný deň Viktora Peštu? Si naplno oddaný športu?

Tak pokud mám před zápasem, tak je to opravdu především o tréninku, spánku a jídle. Když mám po zápase, tak se rád věnuju i jinejm aktivitám. Jsem například člen spolku Rosenthal, který rozšiřuje kulturní dění v našem regionu. Rád trávím čas v přírodě a s kamarádama. A taky rád jezdím na koni.

V zámorí si po cestovateľskej stránke môže človek užiť rôzne krásy. Stihol si za ten čas prejsť nejaké zaujímavé miesta?

Ani moc ne, když tu jsem, tak především trénuju. Něco jsem zcestoval v rámci zápasů samozřejmě. Po posledním zápase v Arizoně jsme s Jirkou Paluskou asi tejden jezdili po jihozápadu Spojených Států. Jinak toho až tolik nebylo.

Stretávaš aj Čechov a Slovákov? Je to príjemné počuť rodnú reč, keď dlhodobo žiješ mimo Českej republiky?

V Americe vůbec. Ale zároveň jsem pořád v kontaktu s lidma doma, takže to není tak, že bych  rodnou řeč vůbec neslyšel.

V Amerike si dostal rôzne prezývky, pretože sa málo usmievaš. Američania sú známi svojou otvorenosťou, vždy ústretovou náladou a samozrejme úsmevom. Čo si o tom myslíš?

Mě to věčný usmívání zas tolik nebere. Proč bych se usmíval, když mám špatnou náladu? Přetvářku nemám rád a tohle tak trochu přetvářka je.

Našiel si tam ideálne prostredie na tréning?

Ideální prostředí není nikde, všechno má svoje klady a zápory. Já jsem s tréninkem spokojenej. Cítím, že se zlepšuju a to je nejdůležitější. Navíc jsem v týmu se špičkovými borci, jejichž přítomnost mě motivuje a posouvá dál.

Aká veľká je tam komunita MMA fighterov? Aký je pohľad na MMA zápasníkov na Floride?

Trénuju v Hard Knocks 365, což je tým, který vzniknul po rozpadu Blackzilians. Nedá se říct, že by tu fighteři měli nějakou komunitu. Kromě lidí se kterýma trénuju tu jiný zápasníky nevídám. A jaký je na nás pohled? Myslím, že fajn, jsme totiž celkem fešáci.

S kým sa ti trénuje najlepšie? Myslím to tak, že vidíš, že sa pri ňom zlepšuješ?

Je rozdíl s kym se mi trénuje nejlíp a s kým se nejvíc zlepšuju. To dvě úplně odlišný věci. Moji nejoblíbenější tréninkoví partneři budou asi Volkan Oezdemir, Steve Mowry a Linton Vassell.

Je tam aj niekto s kým trénuješ vyslovene nerád kvôli tvrdým sparringom napr.?

Ani ne, jsou lidi, který do toho jdou hodně tvrdě, ale člověka to zas nutí víc máknout a zlepšovat se, takže se nedá říct, že bych s nima trénoval nerad. Typickej příklad byl Anthony Johnson, ale ten už netrénuje.

Učíš sa ešte stále nové veci alebo už skôr drilluješ to, čo poznáš a čo máš overené?

Člověk musí dělat obojí. Pokud by se neučil nic novýho, tak se těžko může posunout, ale drilování základů se taky nesmí opomínat.

Máš aktuálne pri sebe nejakého stáleho trénera, ktorý dobre pozná tvoj bojový štýl a dokáže ťa na základe neho systematicky pripravovať na zápasy?

Nedá se říct, že bych měl jednoho stálého trenéra, spolupracuju se spoustou trenérů.

Karlos Vémola, Viktor Pešta a Lucie Pudilová, to sú tri mená z Českej Republiky, ktoré to dotiahli až do najprestížnejšej organizácie UFC. Si na to hrdý?

Hrdý ani nejsem, pořád mám pocit, že vrchol mám daleko před sebou a rozhodně se nechci spokojit s tím, že jsem byl v UFC. Spousta  výzev leží přede mnou a je zatím brzo, abych hodnotil svojí kariéru.

Veľa ľudí vníma fakt, že si skončil v UFC ako krok vzad, ty však tvrdíš opak. Si aktuálne u niekoho zazmluvnený? Netočia sa okolo teba napr. promotéri z Bellatoru?

To není pravda, že tvrdím opak. Je to samozřejmě krok vzad, ale možná jsem takovej krok vzad potřeboval, protože jsem jich cestou do UFC několik přeskočil. Jsem upsaný u Fight Nights.

Ako spätne vnímaš svoje účinkovanie v UFC?

Tak samozřejmě se mi tam nedařilo tak, jak bych si představoval. Na druhou stranu jsem měl trošku smůlu na soupeře. Všichni ti, co mě porazili jsou dneska v top 15 na světě. Žádný jiný Čech s takhle kvalitními borci nebojoval (možná s výjimkou Jirky Procházky a jeho zápasu s King Mo). Lidi vidí moje prohry, ale neuvědomí si, jak kvalitní borci to byli.

Zaujímalo by nás, ako si sa vysporiadal s tým, keď ti oznámili, že tam končíš? Podpísalo sa to na tvojej sebadôvere?

Tak je jasný, že je to hořká pilule, ale jsem velkej kluk, tak jsem to zkousnul. Člověk, co se sesype po prvním neúspěchu v tomhle sportu nemá co dělat.

Čo ti dalo pôsobenie UFC? Sú to najmä skúsenosti?

Tak jasně, že zkušenosti jsou nenahraditelný. Kromě toho jsem poznal spoustu zajímavých lidí, dostal jsem se k prvotřídnímu tréninku a celkově trochu poznal svět vrcholného MMA.

Veríš, že by si sa tam mohol znova vrátiť? Je to vôbec tvojím cieľom alebo to považuješ za uzavretú kapitolu?

Jasně, že se chci vrátit. Jak jsem řekl, myslím, že vrchol mám daleko před sebou. Do UFC jsem se dostal po pěti letech tréninku. To je jasný, že mám pořád prostor ke zlepšení a návratu.

Keby ti pristála zmluva od UFC na stole teraz, podpísal by si?

Momentálně bych jí podepsat ani nemohl, protože jsem upsanej ve Fight Nights Global.

Ako jeden z mála máš unikátnu možnosť porovnávať medzi podmienkami v Českej republike a na Slovensku oproti tým za oceánom. Je to, ako sa hovorí, „nebe a dudy“?

Nejde ani tak o podmínky jako spíš o přístup. Zápasníci v Americe jsou mnohem dravější a cílevědomější. U nás si všichni jen stěžujou, že jsou špatný podmínky, ale sami s tím nic neudělaj nebo se nepřesunou jinam. V USA je běžný, že se někdo přestěhuje tisíc kilometrů kvůli tréninku i když je amatér. Naši bojovníci jsou hrozně líný.

Preto si sa aj ty rozhodol presťahovať do Ameriky? Za účelom posunu vpred?

Samozřejmě. Rozhodně tu nejsem kvůli sluníčku a pláži, jak si někteří myslí.

Projekt „Let me be your sparringpartner“ vznikol ešte predtým ako si vedel, že pôjdeš do UFC alebo až potom? Ako ti takéto niečo vôbec napadlo?

Začali jsme na tom pracovat zhruba rok před tím, než jsem se dostal do UFC. Chtěl jsem trénovat v USA a nevěděl, jak se dostat do špičkovýho týmu, tak jsem zkusil tohle.

Spomínali sme, že si len tretím Čechom v UFC. Kto by mohol byť štvrtým?

Asi Jirka Procházka má nejlíp našlápnuto. Ale slyšel jsem, že nechce, tak nevím.

Sleduješ situáciu aj na našej domácej MMA scéne? Jedna výzva strieda druhú, aký máš na to názor?

Po pravdě to moc nesleduju. Domácí “celebrity” si hrajou na McGregora, ale přijde mi, že jim to moc nejde. Víc mě zajímá světová scéna.

Keď sme pri tom, čo si myslíš o McGregorovom takpovediac „odkladaní nevyhnutného“? Myslíš si, že sa niekedy zápas medzi ním a Khabibom uskutoční?

Tak zatím není ani jasný, jestli se Connor vůbec vrátí. Myslím, že se mu do toho zápasu moc nechce.

Myslíš si, že je v silách našich chalanov vysporiadať sa s tlakom, ktorý produkuje okamžitý prestup do UFC či Bellatoru? Nie je vhodnejšie adaptovať sa na zahraničné prostredie v niektorej menej sledovanej organizácii?

No jasně, domácí chalani by rádi zápasili jen doma, protože to je pohodlnější ale pokud chtěj bejt konkurenceschopný ve světě, tak musej jezdit ven. Souvisí to s tím, jak jsem říkal, že naši zápasníci jsou líný.

Si typ na trashtalky, alebo skôr za teba hovoria činy počas zápasu?

Zatím jsem trashtalk nikdy moc nerozjížděl. Přijde mi, že k tomu patří, ale jen na té nejvyšší úrovni. Když se to snaží napodobovat domácí pidihvězdičky, tak to působí spíš směšně.

Ako sa tvoje prípravy na zápasy líšia od tvojich príprav doma? Máš pocit, že sa v Amerike zamieravajú na iné veci? Je ti pridelený napr. nejaký výživový špecialita, alebo si takéto veci riešiš sám?

Výživu si řeším spíš sám. Vzhledem k tomu, že neshazuju váhu, tak to pro mě neni až  tak zásadní téma. Ale pokud mě něco zajímá nebo potřebuju s něčim poradit, tak se můžu vždycky obrátit na týmového výživového poradce Douga Kalmana. Když jsem doma, tak mi s tím pomáhá Pavel Macek. Rozdíl je především v úrovni samotného tréninku. Když se na žíněnce sejde dvacet borců z UFC nebo Bellatoru, tak je jasný, že se člověk něčemu přiučí.

Uvažoval si niekedy o tom, že by si znova zápasil v Čechách?

Klidně bych tu zase zápasil, ale musela by bejt nějaká dobrá nabídka, což teď bohužel moc není.

Minulý rok sme ťa registrovali v rámci akcie XFN 3. Ako vnímaš rozmach tejto organizácie na domácej scéne?

Tak vypadá to, že se jim daří, gala v O2 aréně se myslím hodně povedlo. Na druhou stranu je ještě brzo hodnotit a XFN zatím nevychovala žádné svoje bojovníky. Každopádně jim přeju, ať jim to šlape.

Naposledy si robil komentátora na XFN 6, ako sa cítiš, keď v reálnom čase komentuješ nevyspytateľné zápasy? Je to ako v klietke, že musíš pohotovo reagovať?

Komentování mě baví a je to těžší než by se na první pohled mohlo zdát. Ale se zápasem se to nedá vůbec srovnávat, to je úplně něco jinýho.

Musí byť medzi dvoma komentátormi nejaká súhra, alebo je to skôr „každý za seba“? 

Tak to je jasný, kdybychom si skákali do řeči a jeli si každej jen to svoje, tak by se to asi nedalo moc poslouchat. Jako komentátoři musíme spolupracovat. S některýma lidmi se mi komentuje líp, s některýma hůř. A myslím, že to i divák pozná.

Keď spomenieme tvoje začiatky s bojovými športami, tak ktorá spomienka sa ti vybaví ako tá prvá?

Asi můj první trénink MMA v Příbrami. Trenér Jirka Vesecký vyprávěl o UFC a o tom, že tam zápasí ti nejlepší z nejlepších. Já o tom tehdy slyšel poprvé, ale hned mi bylo jasný, že tam chci.

Vždy si inklinoval k tomuto športovému odvetviu? Nelákali ťa ako mladého chalana skôr loptové hry či hokej?

Ani ne, já se v dětství sportu vůbec nevěnoval, protože jsem k němu nebyl vedenej. Ani teď mě jiný sporty, než bojový nezajímaj. Prostě mě nebaví koukat na to, jak se někdo honí za míčem.

Čo považuješ za svoju najväčšiu výhodu oproti iným fighterom?

Neřekl bych, že mám nějakou vrozenou výhodu. Pokud jsem lepší než někteří, je to proto, že tomu dávám víc.

V poslednom zápase si v Rusku porazil bieloruského zápasníka Alexeja Kudina. Mohol by si nám zhodnotiť tento zápas? Nakopla ťa výhra nad týmto kvalitným borcom?

Zápas vyšel celkem tak jak bylo naplánováno. To, že jsem dokázal hladce porazit takhle kvalitního bojovníka mi potvrdilo to, že určitě mám na to, abych se měřil se světovou špičkou. Teď jen musím pokračovat ve výhrách a příležitost se určitě naskytne.

Na čo najradšej spomínaš v rámci svojej kariéry a naopak, na čo by si rád zabudol?

Nechci zapomenout na nic, i ty nepříjemný momenty mi něco daly a jsem rád, že se z nich můžu poučit. Nejlepší moment pro mě asi byla výhra na UFC ve Stockholmu za přítomnosti 30 000 diváků a kde mi sázkaři nedávali žádnou šanci na vítězství.

Getting some work done with coach Evan aka @strikingconcepts. It’s been a year and half since we did some training together. It feels great. #viktory #hkickboxing @hkickboxing

A post shared by Viktor Pesta (@viktorpesta) on

Čo si želáš do budúcnosti v športovom i osobnom živote?

Vyhrát titul ve Fight Nights Global, vrátit se do UFC, vyhrát titul v UFC. V tomhle pořadí.

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.