Umění boje – průvodce světem bojových sportů ze všech koutů světa

DŇA 20. marca 2018 • PRIDAL Michal
<

Umění boje bylo od nepaměti schopností, která často rozhodovala o životě a smrti mnoha lidských bytostí. Stejně tak jako v říši zvířat, i v případě lidí vyhrál ten silnější, rychlejší a schopnější jedinec. Bez schopnosti bránit se a bojovat, by člověk nemusel, zvláště v dobách minulých, vůbec obstát. Ať se jednalo o konflikty mezi jednotlivci, menšími či většími skupinami, nebo dokonce mezi celými národy, umění boje bylo vždy naprosto klíčové pro lidské přežití.

Umění boje – se zbraní i bez ní

Od pradávna si lidé vytvářeli nejrůznější zbraně, které jim pomáhali při lovu, obraně i útoku. Postupem času se stávali zbraně nejen kvalitnější, sofistikovanější, ale především nebezpečnější. Ovládání boje se zbraní bylo ještě v relativně nedávné historii naprostou samozřejmostí pro velkou část populace. Mohlo se však stát, že bojovník o svou zbraň přišel. Proto lidé ze všech koutů světa vyvíjeli a vylepšovali nejrůznější formy boje beze zbraně. V různých zemích si lidé osvojili různé techniky a postupy, na jejichž základě postupně vznikala jednotlivá bojová umění.

Bojová umění a bojové sporty

V současné době se často diskutuje o rozdílu mezi bojovým uměním a bojovým sportem. V to tedy je? Co je „umění“ a co „sport“? Názory na tuto otázku se různí. Můžeme se setkat s tvrzením, že rozdíl spočívá ve využití získaných dovedností. Zatím co bojový sport mívá primárně sportovní využití, oficiální soutěže a turnaje, bojové umění slouží za účelem ovládnutí technik a postupů, přičemž původním smyslem byl útok či sebeobrana.

Dnes se však tyto rozdíly většinou smývají. Některé bojové sporty mohou být velice efektivně využity při sebeobraně a množství bojových umění má své soutěže a jsou provozována na závodní úrovni. Někteří teoretici se přiklání k rozlišování na základě období, kdy byl daný směr objeven. Starobylé bojové formy pak označují za bojová umění, zatímco novodobé techniky jako bojové sporty. S přihlédnutím k tomuto názoru by se dalo říci, že bojové sporty vycházejí z bojových umění.

Ať je to jakkoli, důležité je to, co mají všechna tato učení společného. Praktikující jedinec se naučí ovládat účinné techniky, zlepší svou fyzickou i psychickou kondici, koordinaci pohybů a získá sílu, rychlost a obratnost. Zkrátka osvojí si umění boje.

Různé země, různý boj

Vzhledem k tomu, že techniky pro boj beze zbraně vznikaly často nezávisle na sobě, a to po celém světě, známe dnes nepřeberné množství nejrůznějších bojových umění a bojových sportů. Mezi nejznámější kolébky bojových umění patří například Japonsko, Čína, Korea či Thajsko. Leckoho může překvapit, že tradice boje zblízka má své místo nejen v dalších asijských zemích, ale například také v Izraeli, Rusku, Řecku, Brazílii či ve Francii. Přístup k boji se v jednotlivých zemích často výrazně liší. Rozdíly můžeme spatřit v tréninkových postupech, používaných technikách, úboru, použití zbraní či v celkovému využití.

Za uměním boje kolem světa

Tento článek by měl být jakýmsi úvodníkem k seriálu, který bude věnován jednotlivým bojovým uměním a sportům. V každém díle se podíváme na historii vývoje jednoho bojového odvětví a popíšeme si základní principy a techniky. Zmíníme současné české a slovenské bojovníky, Dozvíme se o aktuálním soutěžním prostředí či dalších zajímavostech ve vybraném směru. V prvním díle se můžete těšit na thajský bojový systém Muay Thai, označovaný také jako thajský box. Ať bojové umění či sport, jedná se o jednu z nejtvrdších bojových forem současnosti. Příště se tedy podíváme, jak Muay Thai vzniklo, o čem to vlastně je, a třeba také, kde a jak začít trénovat.

Zdroj fotografií: Pixabay.com

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.