MMA

Svetové MMA v kocke: Bisping, Emelianenko, Rousey, Borg a ďalší

DŇA 28. apríla 2018 • PRIDAL Mrkvis
<

V dnešnej časti „Svetové MMA v kocke“ sme zhromaždili niekoľko vybraných noviniek. Dočítaš sa o tom, prečo si Owen Roddy myslí, že zápas Mcgregor vs. Nurmagomedov sa uskutoční v Rusku. S akými životnými problémami aktuálne bojuje Ray Borg? Ako vnímala Ronda Rousey svoje dve prehry, ktoré určili smer jej MMA kariéry? Zisti, kto je Bispingovým favoritom na jeho posledný zápas! A aby si nezabudol na to, že dnes večer je Bellator 198, na koniec sme si pre teba pripravili krátke zhrnutie Emelianenkovej kariéry.

Owen Roddy predpovedá zápas Nurmagomedov vs. McGregor v Rusku

Určite si ešte veľmi dobre spomínaš na nedávne slová Dana Whitea: „Viete, čo mi povedal Conor? Povedal: Chcem zápasiť s Khabibom v Rusku. Nie je úžasný? Povedal mi: Chcem Khabiba v Rusku – zatiaľ čo sa pripravuje na zápas s Mayweatherom, a zrazu si zmyslí, že tesne na to chce bojovať s Khabibom.“

Zdá sa, že po tom ako McGregor obdržal 100 miliónov dolárov, do klietky sa príliš neponáhľa. Už len samotná myšlienka toho, že by sa zápas uskutočnil v Rusku, je z rôznych dôvodov nebezpečná.

Vo štvrtok prebehol na BBC MMA Show rozhovor s Owenom Roddym, ktorý je Conorov tréner boxu. Ten potvrdenie Dana Whitea ešte viac okorenil: „Všetko, čo sa deje okolo Conora je nevyspytateľné. Po zápase s Mayweatherom ma pobavil, keď sa na mňa otočil a povedal: Počul som, že sa hovorí, že budem bojovať s Khabibom. Mohli by sme to urobiť v Rusku,“ spomína pobavene Roddy.

Conor podľa jeho slov plánoval svoj tréningový plán rozšíriť o veľmi nevídané tréningové metódy. „Povedal, že to urobíme ako Rocky. Pôjdeme na Sibír, budeme trénovať v snehu a zoženieme si také tie popruhy, aby sme mohli na pleciach vláčiť zásoby. Takmer som umrel od smiechu. Ale on bol vážny. Upozornil som ho na to, že to nie je žiadna sranda, ale hádam, že to je dôvod, prečo ho všetci milujeme.“

Či už sa v blízkej budúcnosti turnaj UFC uskutoční v Rusku alebo niekde inde, záujem vidieť bojovať neporazeného šampióna v ľahkej váhe proti notorickému Írovi, je naozaj veľký.

Je dosť možné, že vďaka McGregorovým opletačkám so zákonom (súd v júni) sa môže jeho neprítomnosť v oktagone ešte viac predĺžiť. Roddy je však presvedčený o tom, že McGregor bude znova bojovať pod hlavičkou UFC. A ak naozaj bude, najpravdepodobnejší scenár je, že zoberie zápas s Nurmagomedovom.

„Stojím si za tým,“ vyjadril sa Roddy na Conorovu adresu, aj napriek tomu, že od Novembra 2016 nemal nijaký reálny zápas. „Viem, že sa o zápase s Khabibom narozprávalo veľa, no cítim v kostiach, že to nebudú len reči, a že sa niečo naozaj chystá.“ 

Roddy hovorí, že ak sa hocikto chystá na zápas s Conorom, musí si „nechať narásť gule“ a priam sa obávať toho, že s ním bude bojovať. Khabib je dobrý a príjemný týpek. Robí veľmi pekné a taktické zápasy. V jeho hre je vidieť diery, ale dôležitejšia je jeho aktivita v médiách. Vyrába okolo seba povyk, vyzýva McGregora do boja a ľudia sa na to chytajú ako na návnadu. Konflikt začína naberať reálne tvary a jedného dňa, (verím tomu) to vyeskaluje do zápasu medzi ním a Conorom.“

Po zápase s Alom Iaquintom sa na Khabiba zniesla vlna kritiky práve kvôli dvom veciam: neschopnosti vyriadiť Iaquintu tak, ako svojich predošlých oponentov a nijaká zápasová stratégie počas stand-upu. Druhému dôvodu sa venoval najmä Joe Rogan počas komentovania zápasu, no aj počas svojho podcastu.

Roddy rozhodne zasial semienko pochybností medzi širokú verejnosť a dianie zápasu vidí v neprospech mladého Dagestánca: Khabib veľa svojich zápasov nedobojoval až dokonca, až niekoľko posledných sa mu darí ťahať ich na 5 kôl. Pravda je však taká, že je to len náhoda, aj keď on rád hovorí, že trestá a trápi ľudí celých 5 kôl.“

Owen je presvedčený o tom, že Conorov spôsob zápasenia je ako na mieru šitý k tomu, aby Khabib inkasoval svoju prvú prehru. „Vždy som to hovoril, ak dáš Conorovi 5 kôl na to, aby na teba útočil, nemusí sa mu to podariť prvé, druhé, tretie ani štvrté kolo, ale v tom piatom ťa trafiť môže a ver tomu, že ten vypínak v ruke má. Conor je nepolapiteľný. Vyniká v tom, že si dokáže udržať dostatočný odstup od súpera, ale zároveň je dostatočne ďaleko, aby neschytal ranu. Nemyslím si, že dokonca Khabib je schopný proti niečomu takémuto bojovať 5 kôl,“ konštatuje Roddy.

Nám ostáva len dúfať, že ak sa zápas jedného dňa uskutoční, bude naozaj krásne, vidieť ho v Rusku. Rovnako krásne by bolo vidieť Conora trénovať na Sibíri.

Ray Borg odstupuje zo zápasu s Brandonom Morenom kvôli synovej operácii

Posledné týždne sa Ray Borg musel popasovať s naozaj nepríjemnými udalosťami. Za približne 3 týždne sa uskutoční UFC Fight Night 129, no Borg na sociálnych sietiach oznámil svoju neúčasť. Ray mal zápasiť s Brandonom Morenom, no namiesto toho svoju pozornosť zameral na dôležitejšiu vec vo svojom živote. Jeho čerstvo narodený syn Anthony musel podstúpiť už 2 operácie za posledný týždeň. Jeho syn trpí raritným ochorením (hydrocefalus), kedy sa v mozgu dieťaťa hromadí nadbytočná voda. Borg poskytol updaty o zdravotnom stave svojho syna na sociálnych sietiach.

 

„Nepíše sa mi to jednoducho, ale rád by som informoval svojich kamarátov a rodinu, s ktorými nie som schopný spojiť sa. V piatok nás spoločne so ženou a našim chlapčekom previezli do Denveru, kde nás informovali, že Anthony má hydrocefalus mozgu. Doktorom sa darí udržiavať jeho zdravotný stav stabilizovaný. Je to stále vitálny chlapček, ale bude musieť podstúpiť ešte ďalšiu operáciou mozgu. Žiadame vás teda, aby ste Anthonymu držali palce, a dúfali, že operácia pôjde ako po masle. Ďakujeme za lásku a podporu #borgstrong,“ napísal Ray Borg na svoj twitter.

Na UFC Fight Night 129 môžeš sledovať ešte tieto zápasy:

Demian Maia vs. Kamaru Usman

Andrea Lee vs. Veronica Macedo

Chad Laprise vs. Vicente Luque

Alexa Grasso vs. Tatiana Suarez

Guido Cannetti vs. Diego Rivas

Poliana Botelho vs. Syuri Kondo

Humberto Bandenay vs. Gabriel Benitez

Zak Cummings vs. Michel Prazeres

Henry Briones vs. Frankie Saenz

Jared Cannonier vs. Dominick Reyes

Claudio Puelles vs. Felipe Silva

Enrique Barzola vs. Brandon Davis

Brandon Moreno vs. Ray Borg TBA

Ronda Rousey priznala, že sa nikdy nenaučila prehrávať

Ronda Rousey vo štvrtok prekvapila verejnosť. Pri rozhovore s Petrom Bergom, ktorý o nej točí film, po prvýkrát prehovorila o bolestivej dohre jej UFC kariéry. Rousey po prehre s Holly Holm, ktorá rozbila jej dokonalý rekord trpezlivo mlčala. Ničivú prehru, ktorú utrpela pod taktovkou Amandy Nunes o rok neskôr už nerozdýchala. Počas interaktívneho rozhovoru s verejnosťou, ktorý hostil hollywoodsky režisér Peter Berg, Ronda prezradila ako hlboko sa jej dotkla strata reputácie neporazenej zápasníčky a najväčšej hviezdy UFC.

„Po celej tej šaráde som dosť plakala, izolovala som sa od všetkého a všetkých. Môj manžel znášal moje nariekanie počas celých 2 rokov,“ prezradila Rousey.

„Sama by som nič nedokázala. Existuje množstvo vecí, na ktoré budem navždy spomínať. Každá stratená príležitosť je vlastne maskované požehnanie. Musela som sa učiť zo skúseností, a častokrát som prišla na to, že z najhorších vecí sa vyliahnu tie najlepšie. Čas je skvelý učiteľ, pretože aj zlé časy raz odznejú,“ podelila sa Ronda o svoje múdrosti z čínskych koláčikov šťastia. Je však pravda, že keby Ronda neprehrala, pravdepodobne by nikdy nepodpísala svoj kontrakt s WWE.

„Moji rodičia vždy odo mňa očakávali, že som niečo extra, takže som to začala od seba očakávať aj ja. Snažila som sa vyniknúť v tom, čo robím a nikdy by som to nedokázala, keby pri mne nestála moja mama. Jediná vec, ktorú ma nenaučila, je spôsob, ako sa zmieriť s prehrou. Vždy mi povedala, že to mám ignorovať,“ opisovala Ronda Bergovi, zatiaľ čo sa jej slzy valili z očí ako na Medarda.

Rondu vždy ochraňovalo množstvo ľudí, no najviac asi jej mediálny manažér. Bol vždy bariérou medzi ňou a žurnalistami, ktorí sa vypytovali na rôzne veci, a nie vždy boli pokorného charakteru.

„Žijeme v dobe, kedy sú naše názory skúšané prostredníctvom twitteru. Čo vlastne získam tým, že sa vyjadrím na twitteri? Len by som tým sklamala ľudí. A okrem iného to potom niekto copy-pastne do článkov a budem si o tom čítať ešte nasledujúce mesiace,“ vysvetľuje Ronda svoju odvekú odmeranosť voči médiám.

„Známi ľudia a celebrity si nechávajú radšej všetko pre seba. Prečo by som mala niekomu niečo hovoriť? Nikomu nič nedlžím. Verím, že ak chce niekto počuť môj názor, je to privilégium, niečo, čo si musí zaslúžiť. A práve toto privilégium bolo niekoľkokrát zneužité. Neverím, že kritika verejnosti, z ktorej je človeku veľakrát zle, by bola pre mňa nejakým spôsobom prospešná,“ dodáva bývalá hviezda UFC.

Fámy o zápase medzi Michaelom Bispingom a Nickom Diazom nie sú pravdivé

Zatiaľ čo je Brad Tavares presvedčený o tom, že bude posledným Bispingovým protivníkom (ešte predtým ako odíde do „dôchodku“) zdá sa, že budúci člen siene slávy má vlastné predstavy o budúcnosti. V najnovšej epizóde Believe You Me podcastu sa Bisping vyjadril, že fámy o jeho „dôchodkovom zápase“ s Nickom Diazom sú vymyslené, a že pravdepodobne vešia kariéru zápasníka na klinec, len to ešte oficiálne neoznámil.

„Žiaden zápas s Nickom sa nechystá,“ uviedol na pravú mieru Bisping. „Je to úplná hovadina. Vôbec som o tom s UFC nehovoril, nikto mi nič nepovedal. Mierim do dôchodku, len som to ešte oficiálne neoznámil verejnosti.“

Bisping naposledy bojoval v novembri. Na poslednú chvíľu nastúpil proti Kelvinovi Gastelumovi a prehral na KO v prvom kole. Po tomto zápase sa vyjadril, že by si ešte raz rád zabojoval, ale len v prípade, že UFC usporiada turnaj v Londýne. Bisping tvrdí, že ak bude v blízkej dobe zápasiť, musí to byť s niekým, kto upúta jeho pozornosť. „Viem, že s tým každému pílim nervy. Médiá sa ma stále na to vypytujú, ale nič neviem na 100%.“

Zápas s Nickom Diazom je však presne ten pohonný agregát, ktorý by mohol Bispinga dostať spať do klietky. „Pozrite, Nick Diaz je športová legenda,“ vysvetlil Bisping. „Týpek je jeden z tých old-school originálnych fighterov. To čo mám rád na ňom a na jeho bratovi je to, že obaja sú bojovníci. Skutoční bojovníci, ktorí nastúpia vždy, za každých okolností. Vždy zabavia davy, pretože majú plné huby kadejakých kontroverzných hlášok a najlepšie je, že to nerobia cielene. Oni sú jednoducho takí, na nič sa nehrajú. Nerobia MMA preto, lebo si myslia, že to je cool. Nevezú sa na vlne s ostatnými, majú vlastný štýl. Stačí ti jeden pohľad na nich a vidíš, že sú fighteri či už v klietke, alebo na ulici. A to je to, čo na nich obdivujem.“

Bisping ďalej v podcaste hovoril o rešpekte voči Nickovi Diazovi. „Ak by existovala možnosť bojovať s ním, tak by som to okamžite zobral. A verím, že ľudia by to radi videli. Jediným problémom je, že ak do tohoto zápasu pôjdem, chcem, aby sme bojovali v poloťažkej váhe. A to môže byť pre Nicka kameň úrazu. Posledných 10 rokov som musel vždy zápasiť v strednej váhe a nebola to prechádzka ružovou záhradou. Chudnutie nie je vôbec tak jednoduché, takže ak budem bojovať naposledy, chcem, aby to bolo v poloťažkej váhovej kategórii alebo som ešte ochotný pristúpiť na catchweight,“ predostrel Bisping svoje podmienky. „Ak by Nick súhlasil, poďme do toho. Som zas. Budem zápasiť. Zapíšte ma,“ smeje sa Michael.

Na záver tejto témy ešte posiela Nickovi krátky odkaz: Nick Diaz, ak počúvaš tento podcast a chceš znova zápasiť, daj mi vedieť kamarát. Ak si ochotný sa vypapať do vyššej váhovky a nabrať nejaké to kilečko, poďme na to, brat môj.“

Čo myslíš, bude Nick Diaz Bispingovou labuťou piesňou?

Porazí dnes v noci Fedor Emelianenko Franka Mira?

Približne pred 10 rokmi bol Fedor Emelianenko na vrchole svojej moci. Od roku 2001 do roku 2009 sa „The Last Emperor“ viezol na vlne 27 víťazných zápasov, ktoré mu napokon prekazil Fabricio Werdum. (Vtedy) 31-ročného Rusa, ktorý mal dávno našliapnuté ešte pred rokom 2009, si všimol aj denník New York Times, ktorý Fedorovi venovali jeden z ich známych profilov.

Počas dní Emelianenkovej slávy bolo zreteľné, čo amerických fanúšikov upútalo na Rusovi najviac. V športe, ktorý bol plný drsných zápasníkov rôznej farby pleti, bol Emelianenko niečím iným. Bol tichý, skromný, ba až stoický cudzinec, ktorý si v pozadí celej hry kul pikle ako otočiť scénu hore nohami. Jeho nenápadné správanie kontrastovalo s tým, že ako športovec bol rýchly, výbušný a (zdalo sa, že) neporaziteľný.

Bola to odysea, no odvtedy Emelianenko utrpel niekoľko prehier, vyhral zopár zápasov a odišiel do dôchodku kvôli rodine. Neskôr sa vrátil sa, porazil niekoľko súperov a naposledy prehral s Mattom Mitrionem. Dnes večer na Bellatore 198 bude Emelianenko čeliť Frankovi Mirovi a nás zaujíma, čo presne tam robí, a čo od neho môžeme očakávať.

Aktuálne 41-ročný Fedor má, ako väčšina športovcov v jeho veku, najkrajšie roky za sebou. Neustále budí rešpekt, no už nemá také údery ako kedysi, zmenšila sa aj jeho rýchlosť a jeho orientácia v klietke už taktiež trochu zhrdzavela. Toto nie je kritika. Jedná sa o prirodzený priebeh v kariére každého zápasníka. Avšak, počas jeho najlepších rokov bol silný, rýchly a nebojácny vo svojom „obore“.

Naturálna selekcia v iných športoch je omnoho krutejšia ako v MMA, lepší, mladší, zdravší športovci prichádzajú vo vlnách a nahradia všetkých, ktorí niečo znamenali. Oproti iným športom je na MMA krásne to, že aj keď príde mladší, rýchlejší a lepší model predošlej verzie, môže ohroziť starého veterána, ale nikdy ho úplne nevychýli z roviny. Ak máš meno, máš hodnotu. Hlavne ak o tebe napíšu v New York Times…

V dobe, keď odišiel Fedor do dôchodku vyhlásil, že neexistuje nijaká fantastická ponuka, ktorá by ho mohla vrátiť späť do klietky. Ale čo sa nestalo? Čakáme na zápas medzi ním a Frankom Mirom. Dnes večer sa rozhodne!

Zdroj fotiek: instagramový archív spomínaných zápasníkov

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.