Slovenskí olympijskí medailsti v boxe 3/3: Ján Franek

DŇA 21. decembra 2017 • PRIDAL Dominik
<

V prvých dvoch častiach nášho seriálu sme si pripomenuli úspechy zlatých olympijských medailistov v boxe – Júliusa Tormu a Jána Zacharu. Po nich sa dlho nedokázal na olympiáde presadiť žiadny slovenský pästiar. Dlhých 28 rokov od helsinského úspechu Zacharu prišiel ako blesk z jasného neba bronzový Ján Franek.

Ján Franek – bronzová medaila z LOH 1980 v Moskve (kategória do 71 kg)

Ján Franek sa narodil 14. apríla 1960 v Gbeľanoch. Jeho športový život začal, rovnako ako v prípade mnohých mladých chlapcov, striedaním rôznych disciplín. Obľuba akčných filmov ho však priviedla k bojovým športom, konkrétne k boxu. Svoju kariéru začal v Martine, kde zároveň aj študoval. Osud ho však zavial aj do Dubnice, no hlavne do Ústí nad Labem, kde popri vojenskej službe zapracoval na svojich športových výkonoch.

Ako člen martinského boxerského oddielu sa tešil z deviatich titulov československého šampióna. Už ako 20-ročný dostal príležitosť vycestovať na Letné olympijské hry do Moskvy. Písal sa rok 1980. Prvé tri duely na turnaji zvládol Franek bez problémov. Mladý Slovák prenikol do semifinále a dal tak zaspomínať na slávne časy Tormu či Zacharu. Jeho súperom bol Kubánec Martínez. Franek sa aj napriek vypätiu všetkých síl musel skloniť pred oponentom, ktorý sa nakoniec stal aj celkovým víťazom turnaja.

Aj napriek prehre putovala do Československa výborná správa o bronzovej medaile pre našu boxerskú výpravu. Po 28 rokoch sa o ňu zaslúžil Slovák Ján Franek. Tu však už začína strmý pád skvelého športovca. Po skončení svojej kariéry to s ním išlo ešte výraznejšie dolu vodou. Dostal ponuku robiť ochrankára v jednom žilinskom kasíne. Ako sám spomína, tak raz hodil do hracieho automatu zopár korún, vyhral a myslel si, že to bude tak stále. V kasínach minul celý majetok, rozpadla sa mu rodina, skončil za mrežami a musel dokonca predať svoju najslávnejšiu medailu – olympijskú.

Dnes je z Jána Franeka bezdomovec, pomocnú ruku sa mu rozhodli podať viacerí, skúšal to aj Slovenský olympijský výbor, ktorý mu vybavil aspoň ubytovňu. Veríme, že Ján Franek sa dokáže znova postaviť na nohy, je totiž smutné, keď posledný slovenský boxer s olympijskou medailou skončí na ulici. Aj jeho osud by mal byť výstahou pre všetkých nádejných fighterov i obyčajných ľudí, aby nepodľahli žiadnej závislosti.

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.