Simona Hostačná: „Nezačínajte všetko od pondelka, veď aj nedeľa je deň.“

DŇA 9. augusta 2018 • PRIDAL Petr
<

Šesté místo na Mistrovství Evropy ve Španělsku. Bronzová příčka z Diamond Cupu na Maltě. Nebo stříbro z domácího Extrifit Slovakia Cup. Nadějná bikini fitneska Simona Hostačná vzala útokem domácí i zahraniční pódia a na své konto si v letošní sezóně připsala hned několik parádních umístění. Co ji k posilování přivedlo? Jaké má plány do budoucna? A co by poradila nováčkům, kteří třeba také sní o soutěžní kariéře, ale v posilovně teprve začínají? Na to jsme se jí zeptali v dnešním rozhovoru. 

Simčo, máš za sebou poměrně náročnou soutěžní sezonu. Jak si užíváš léto?

Leto som si naplno užívala niečo vyše mesiaca, kedy som si oddýchla od súťažnej prípravy a hlavne od váženia jedál a prísneho režimu. Našla som si čas stretnúť sa s blízkymi a rodinou, mala som energiu na poriadne tréningy a len tak nachvíľu vypnúť.

Na jaře ses objevila na závodech na Maltě, v Řecku, ale taky třeba ve Španělsku. Bylo pro tebe časté cestování (i v souvislosti s předsoutěžní přípravou) spíše vyčerpávající, nebo cestuješ ráda?

Cestujem veľmi rada a tiež milujem súťaženie, tak sme sa s priateľom rozhodli to spojiť a namiesto dovolenky precestovať svet takýmto spôsobom. Cestovanie je dosť vyčerpávajúce a hlavne v diéte, ale vždy sme vycestovali aspoň na štyri dni, aby sme stihli niečo videli z daného mesta.

Ve které zemi se ti líbilo nejvíce? A proč?

Pre mňa najkrajšia bola Malta. Keď sme šli autom z letiska, tak som nevedela kam skôr pozerať. Na každý deň sme mali naplánovaný jeden výlet. Stihli sme rozprávkové miesto Popeye Village, National Aquarium a pred odletom aj hlavné mesto Valletta.

Nastupovala jsi ale i na domácí půdě. Kde se cítíš lépe? V zahraničí nebo na slovenských prknech? Vnímáš nějaký zásadní rozdíl mezi slovenskými a zahraničními fanoušky/atmosférou na soutěžích?

Samozrejme u nás na Slovensku sa mi súťaží najlepšie, pretože aspoň na jednu súťaž v sezóne ma príde podporiť moja rodina a veľa to pre mňa znamená. A mám rada plné hľadiska, to mi na Diamondoch, ktoré som absolvovala, chýbalo.

Jak uplynulou sezonu celkově hodnotíš? Které vítězství je pro tebe osobně nejcennější?

Posledńa sezóna bola moja najvydarenejšia. Na každej súťaži som mala česť ukázať svoj I-walk vo finále a tiež diéta nebola taká prísna a jednotvárna ako predchádzajúce sezóny. Môj najväčší úspech je bronzové  umiestnenie z Malty. Pred pódiom si pamätám na veľkú podporu od pani Mlsnovej ako ma držala za ruku, veľmi silná chvíľa, možno aj vďaka tomu som sa cítila oveľa istejšie.

Simona Hostačná

V jednom ze svých příspěvků na Instagramu jsi porovnávala svou účast na Extrifit Cupu. Minulý rok to nestačilo na finále, letos to byla krásná stříbrná příčka. Provedla jsi ve své přípravě oproti loňsku nějaké výraznější změny?

Určite zavážilo aj to, že som rok navyše pocvičila a nechali sme si poradiť od viacerých skúsených ľudí, zobrali sme si od každého niečo a držali sme sa ich rád. Na začiatku januára to bola konzultácia s pánom Vinogradovom a hodiny pózingu s Ekaterinou u vás v Čechách a na Slovensku nás usmerňoval Peter Antal. Vďaka Ekaterine som mala konečne bikiny, ktoré mi sadli a zdokonalila som sa v pózovaní. Na kempe v TARGET TEAMEsom sa naučila okrem iného aj súťažné líčenie.

Jaké jsou tvé další plány v nadcházející sezoně?

Najbližšie všetku svoju energiu a myšlienky sústredím na súťaž Arnold Classic Europe, ktorá je v septembri, a potom sa budem snažiť nominovať na Majstrovstvá sveta.

Když se ještě na chvíli vrátíme do minulosti: jak jsi se vůbec k posilování a fitness dostala?

Po skončení Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave som mala konečne čas venovať sa aj niečomu inému ako bolo štúdium a len tak pre seba, aby som dobre vyzerala, som začala navštevovať posilňovňu. Zoznámila som sa so svojím priateľom, ktorý mi dodal sebavedomie a myšlienku, že mám na to byť dobrá a vyniknúť. Odvtedy som úplne prepadla tomuto športu a stal sa mojou vášňou a závislosťou. Sú tomu tri roky.

Kdy tě poprvé napadlo, že zkusíš štěstí na závodech?

Mňa by to nenapadlo, ale môj priateľ mi dal chrobáka do hlavy. Po prvých mesiacoch cvičenia so mnou videl ako sa mením a ľahko naberám svaly. Tak ma začal učiť pózovať a po pol roku som absolvovala svoju prvú súťaž Amix Cup 2016 vo Vranove nad Topľou.

Jak vzpomínáš na své první závody? Kdo ti v začátcích pomáhal s přípravou?

Ako som už spomínala, tak môj priateľ Marián Grolmus. Mala som to šťastie, že hneď od začiatku som začala trénovať s niekým, kto sa rozumie tomuto športu a má aj niečo odsúťažene. Každú moju prípravu má pod kontrolou a pomáha mi ako sa dá. Či už pri tréningu, keď nevládzem, tak ma potlačí k lepšiemu výkonu alebo aj s varením a krabičkovaním. Na prvej súťaži som bola veľmi nervózna a skoro nič si nepamätám (směje se). Bolo mi teplo, nikoho som tam nepoznala, tešila som sa na sladké a z výsledku som nebola spokojná   Možno aj preto som potom poriadne zabrala na ďalšiu súťaž. Zlý výsledok ma neodradí, práve naopak. Ešte viac ma naštartuje v tréningoch a disciplíne.

Simona Hostačná

Přemýšlela jsi někdy, že bys startovala i v jiné závodní kategorii?

Áno, ľúbia sa mi bodyfitnessky, ich vyrysovanosť aj pózovanie. Potrebujú roky trénovať, aby to vyzeralo ako má a mohli ísť na pódium. Preto ich je aj menej ako bikinárok.

Bikini fitness se těší poměrně hojnému zájmu. Souhlasíš? Jak vnímáš svou kategorii z hlediska konkurence, možnosti prorazit na profi scénu…?

Bikini fitness je veľmi rozšírená kategória a nejedenkrát som počula, že už každá druhá je bikinárkou. Konkurencia je vysoká, čo som mala možnosť vidieť na Európe. Krásne symetrické pretekárky, pekne osvalené a dobré pripravené. Prekvapili ma hlavne Poľky a Ukrajinky, takže formu treba mať vždy a možno aj tá motika vystrelí. Profi scénu vidím ako ďalekú budúcnosť, keďže nemám ani toľko odtrénované a ani odsúťažené.

Kdo tě podporuje v přípravě? S kým v současné době spolupracuješ? A vyhovuje ti spolupráce?

V príprave ma podporuje najviac priateľ. Či už tým, že drží diétu so mnou alebo vybaví ubytovanie a letenky. Tiež moja mamina je mojou veľkou oporou a vždy pomôže, keď potrebujem. Čo sa týka doplnku výživy, tak mi pomohla SLOVENSKÁ ASOCIÁCIA FITNESS, KULTURISTIKY A SILOVÉHO TROJBOJA. Možnosť štartovať na Diamond Cupoch v Nafpliu a na Malte mi pomohli manželia Peckový, vďaka ktorým mám česť prezentovať športové oblečenie značky Nebbia. Spolupracuje sa mi s nimi veľmi dobre, sú to veľmi milí a pozitívne naladení ľudia, ktorí keď môžu, tak pomôžu.

Kde nyní trénuješ a jak vypadá tvůj trénink?

Trénujem vo fitku StarTrac Handlová. Riadim sa tým, že cvičím, pokým vládzem. Keď mám energiu, trénujem dvojfázovo každý deň, a keď príde únava, tak si dám deň voľna. Spravila som takto celú jarnú prípravu. Momentálne stihnem trikrát do týždňa  si odcvičiť zadok, dvakrát chrbát, ramená a hamstringy.

Chodí za tebou pro radu i nováčci? Co bys jim ze své zkušenosti poradila? Na co by si měli dát v začátcích pozor?

Minulú sezónu za mnou bolo pár dievčat na hodiny pózovania a čo sa týka tréningov, tak trénujem pár žien u nás v Handlovej, ktoré sa chcú dostať do formy. Na začiatku by mali cvičiť pod dohľadom trénera a nechať si poradiť. Začiatky sú vždy najdôležitejšie a keď sa raz naučíte správnu techniku, tak ju nezabudnete a uvidíte viditeľnejšie a rýchlejšie pokroky.

A co bys doporučila ženám, které by chtěly se cvičením začít, ale zatím váhají (bojí se reakcí v posilovně apod.)?

Odporučila by som, aby neváhali a nebáli sa niekoho poprosiť o radu. Myslím si, že každého poteší, keď može byť nápomocný a poradiť tomu druhému. A nech nezačínajú všetko od pondelka. Či už je to diéta alebo cvičenie. Veď aj nedeľa je deň. Moje ženy, ktoré trénujem, tak všetky okrásneli. Nielen schudli, ale aj ich chôdza a celkové vyžarovanie je iné.

Jak vnímá tvé soutěžní úspěchy nejbližší okolí? Máš podporu v rodině?

Najväčšiu podporu mám doma u priateľa a v mojej mamke, ktorá všetko prežíva so mnou. Tiež mám ústretové kolegyne v práci, tak keď si potrebujem štyrikrát odbehnúť v práci, aby som sa najedla, tak to už chápu a nenosia mi koláče, keď majú sviatok, ale dostávam proteínové tyčinky alebo ovocie. U nás v Handlovej pozná každý každého, tak počúvam gratulácie po súťažiach aj to, že mi držia palce.

Simona Hostačná Nebbia

Jak se ti daří skloubit náročné přípravy s osobním životem? Stíháš se věnovat i dalším zálibám?

Pravdu? Nič iné nestíham okrem práce, fitka, spánku a prípravy jedla.

Jaké jsou tvé cíle do budoucna? Máš ve sportovní kariéře nebo osobním životě nějakou nejvyšší metu, které bys chtěla dosáhnout, nějaký svůj sen?

Chcem byť najlepšou, akou môžem byť. Chcem nazbierať čo najviac skúseností a informácii, a potom ich posunúť niekomu, kto to bude potrebovať.

Simčo, díky za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů jak v pracovním, tak osobním životě. Chtěla bys na závěr vzkázat něco svým fanouškům a čtenářům?

Ďakujem každému, kto si našiel chvíľku času a prečítal si tento článok. Je mi potešením, že som zaujala Figurekeeper a dali mi priestor niečo vám o sebe prezradiť. Tieto otázky vo mne oživili pekné spomienky a chvíľu na zamyslenie, kam sa plánujem uberať.

Zaujal Tě Simonin příběh? Sleduj její Instagram a podpoř ji v cestě za dalším vítězstvím.

Zdroj fotografií a videí: Instagram Simony Hostačné

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.