MMA

„Nejvíc si vážím názorové konzistentnosti a dobrotivosti,“ priznáva Salin.

DŇA 13. marca 2018 • PRIDAL Mrkvis
<

V dnešnom rozhovore nám Salin porozprával z každého rožka troška. Pýtali sme sa ho na vegánstvo, ale aj na to, čo si najviac váži na svojom trénerovi.

Ahoj Salin, viaže sa k tvojej prezývke aj nejaká historka?

Přezdívka vychází z mého příjmení a nesu si ji sebou už od základní školy. Moje příjmení je dost ojedinělé a v ČR ho má v občance zhruba jen 100 lidí. Původ je neznámý. Ale už mému otci a dědovi se přezdívalo dost podobně.   

Aký je zatiaľ tvoj rok 2018?

Po sportovní stránce je to samozřejmě o tréninku a přípravě na nadcházející zápas v Karlových Varech na turnaji Fight Night West. Za zmínku určitě stojí dvě cesty na tréninkový kemp do Londonshootfighters. V obou případech to byla obrovská škola. Skvělé trenérské duo, všichni z týmu jsou technicky na (v Čechách) nevídaném levelu a tvrdé a důrazné sparringy na úrovni zápasu.

Tvoj tréner o tebe raz povedal, že si zvláštna osobnosť a zvláštny bojovník, nevieš, čo tým myslel? 

To by spíš byla dobrá otázka pro Andrého (smiech). V Oktagon medailonku říkal něco o (zápasnické) inteligenci. Ale asi bude nejlepší, když si na tu otázku odpoví každý divák sám, pokud viděl Oktagon Výzvu II.

Čo si na ňom najviac vážiš ako na trénerovi? Je ti učiteľom aj po tej mentálnej stránke? 

Vážím si především toho, že se snaží svoji „práci“ posouvat dál. Pozoruje nové trendy, techniky. Po managerské stránce tým a jednotliví zápasníci nestojí na místě. Na osobní rovině je to především o tom, že drží slovo a co se domluví, to platí. Vzhledem k tomu že mezi námi není až takový věkový rozdíl, tak víc než o mentální stránce je to o vzájemné komunikaci během tréninků a zápasů.

Na Fight Night West 3 bude tvojim oponentom holandský borec Tonny Van Dijk, ktorého TKO ukončil Tomáš Fiala. Aké máš z tohoto zápasu pocity? Za akého bojovníka považuješ Dijka? 

Zápas Tonnyho s Fidžim jsem viděl mnohokrát a bavil se o něm i s jeho trenéry. Tonny zakládá především na kvalitním strikingu s opačným gardem. Ovšem stále jsem přesvědčen, že ve všech disciplínách boje jsem lepší.

Ako si vnímal svoju účasť v oktagone?

Byla to skvělá zkušenost. Vytržení z tréninkového a zápasového stereotypu. V rámci osobního rozvoje mi to dalo mnohé, počínaje větší otevřeností a komunikativností, až po vejítí v divácké povědomí a možnost dát lidem aspoň trochu jiný pohled na MMA zápasníky.

V čom sa podľa teba najviac zmenil pohľad širovej verejnosti na MMA zápasníkov po reality show Oktagon?

Základem úspěchu je především to, že Oktagon přinesl MMA divákům přímo pod (televizní) nos. Pohled na zápasníky se zásadně změnil v tom, že v současnosti už to není záležitost rváčů, ale s novou generací zápasníků a zápasnic čistě sportovní disciplína na profesionální úrovni a je možnost se ztotožnit s příběhem nebo chováním oblíbeného zápasníka. Ale stejně tak si najít toho, komu člověk nepřeje.

V jednom z rozhovorov si hovoril, že v sebe pred zápasom musíš umelo štartovať agresivitu. Nemáš pocit, že si tým pádom v nevýhode voči svojmu súperovi?

Je to věc, se kterou jsem se naučil pracovat a nevnímám ji tak jako nevýhodu. Ze slabé stránky je třeba udělat silnou stránku. Na české profi scéně znám několik dalších lidí, kteří to mají dost podobně, takže v tom nejsem sám. Obecně lze říci, že práce s mentálním nastavením je to nejtěžší na celém MMA.

Vieš nám prezradiť, aké chystáš v blízkej dobe zápasy? 

Rýsuje se zápas v Rakousku proti německému soupeři, ale detaily se budou řešit až po FNW. Zatím je zbytečné prozrazovat něco konkrétního.

Takže odveta proti Hladkynsonovi je v nedohľade? 

Odveta mi teď nedává smysl, ale třeba se ještě někdy potkáme. Přece jen česko-slovenský MMA rybníček není zase tak velký a odveta by měla svůj příběh. Miro je dobrý zápasník na mé úrovni, ale zápas jednoznačně ovládl a vítězně ukončil. Teď ho čeká těžký zápas s mým týmovým kolegou z Výzvy, kterým je Andrés Raška. Jsem na to velmi zvědavý.

A čo plány do budúcnosti?

Zápasově je to zápas od zápasu. Nemám nic nalajnované a baví mě každá jedna příprava a to co mi dá/veme zápas. Navíc tohle nechávám víc v režii Andrého. Ten to může sledovat zpovzdálí a ví, jak na to výkonnostně jsem a na co mám či nemám.

Si thajboxerským šampiónom vo váhe do 86 kilogramov, kedy prišla tá zlomová chvíľa, keď si začal zvažovať MMA?

Přerod nastal v průběhu poslední amatérské sezóny thajského boxu. Náš oddíl byl sice poměrně úspěšný, ale členská základna byla malá a já už v té době koketoval s grapplingem. Můj týmový kolega z muay thai po našem společném návratu z kempu v Thajsku skočil hned do MMA klece a vyhrál asi za minutu. To bylo dost silnou motivací na to, abych do toho taky šel. Nemluvě o tom, že už jsem byl trochu demotivovaný jen bojem ve stand-upu.

Máš pocit, že ťa ľudia po Oktagon Výzve rozoznávajú viac ako „fightera“ alebo viac ako „vegána“? 

Myslím, že se klasická reakce bude „Salin?“ – „Jo, to to je ten vegan z Oktagonu.“ (smiech). Takže bych to viděl na remízu v tom, jak mě lidi vnímají.

Máš pocit, že si vďaka vegánstvu vo výhode pri zhadzovaní váhy? 

Nemyslím si. Shazování je dost individuální záležitost a důležité jsou v ní dvě věci: disciplína a osobní zkušenost. Já si taky musel vyzkoušet hodně různých postupů, než jsem našel to, na čem se mi v rámci mých stravovacích návyků ideálně shazuje. Stále se to vyvíjí. Jestli je veganství v něčem výhodou, tak je to větším rozhledem a rozmanitostí v rámci stravování.

Pri tejto téme sa ešte chvíľu zdržíme. Zaujímalo by nás, či sa podieľaš aktívnejšie v osvete vegánstva v Českej republike.

Poslední dva roky jsem součástí projektu Vegan Fighter, který se snaží ukazovat možnosti provázání veganství, zvířecích práv a bojových sportů. VF klade důraz především na etickou stránku zacházení se zvířaty a snaží se bořit mýty o rostlinné stravě. V poslední době se třeba podařil několikrát veganský trh na pražské Náplavce, kde se návštěvnost blíží deseti tisícům lidí. Na Slovensku funguje podobný sympatický projekt Vegánské hody, kde má každý možnost seznámit se s čistě rostlinnou stravou.

Bol pre teba prechod z vegetariánstva na vegánstvo ťažký? Niektorí totiž píšu, že je to zásadný rozdiel. 

Přechod z vegetariánství na veganství byl poměrně snadný. Zpětně to považuji jen za lenost, neinformovanost a dříve horší dostupnost veganských produktů. Z jednoho úhlu pohledu mi přijde vegetariánství zbytečné, jelikož třeba neřeší problematiku velkochovů, ale na druhou stranu jsem rád za každého člověk, který začne přemýšlet tímto směrem a časem třeba dospěje k veganství. Byl to i můj případ.

V kuloároch si známy ako zápasník, ktorý sa okrem zápaseniu venuje aj niečomu inému. Koho z českých alebo slovenských zápasníkov ceníš práve vďaka niečomu, čo robia vo svojom voľnom čase ako „part-time job“ popri zápasení? Poznáš vôbec niekoho takého? 

Bohužel, takových zápasníků u nás moc neznám. Pokud bych měl jmenovat jednoho, tak byl to byla zápasnice Magdalena Šormová z Penta Gymu Praha. Obrovský dříč a talent, ale čeho si vážím víc je její angažovanost. Ať už třeba při pomoci lidem bez domova, drogově závislým nebo právě veganství. To je pro mě vyšší hodnota než kladné skóre na Sherdog.

Ide tvoja strava do peňazí, alebo to je len taký zaostalý predsudok ľudí, ktorí sa do toho moc nerozumejú a dá sa žiť aj lacnejšie?

Finanční náročnost veganství je mýtus. A i kdyby nebyl, tak by mi to finančně stálo za to, než se rozhodovat u každého jídla, jestli má zvíře zemřít. Jít do veganské restaurace je stejně nákladné, jako jít do jakékoliv průměrné restaurace v Praze.

Venuješ sa výrobe dizajnových denníkov. Čo ťa na tejto práci najviac napĺňa?

Kreativita, možnost spojení podobné práce se sportovní kariérou, lidi se kterými pracuji a reálná věc, kterou na konci držíš v rukách a která někomu udělá radost.

Čo si najviac vážiš na ľuďoch vo svojom okolí a čo naopak najviac neznášaš?

Nejvíc si vážím názorové konzistentnosti a dobrotivosti. Přesně opak těchto vlastností mě irituje. K tomu můžeš přičíst primitivní rasimus a lidskou hloupost.

Ktoré punkové kapely sú pre teba „never gets old“ záležitosti?

Ze Slovenska rozhodně Davová psychóza. Textově vůbec nejzásadnější kapela, na které jsem vyrůstal někdy od 16-ti let a naživo ji viděl poprvé až tento rok. Z těch o generaci mladších třeba Rozpor.

Máš čas čítať knihy alebo si radšej pozrieš film/seriál?

Knihomolem jsem byl na univerzitě, ale bohužel od té doby, co jsem začal inklinovat k bojovým sportům, si na knihy moc času nenacházím. Poslední dobou spíš jedu audio-knihy po cestě v metru na trénink nebo články z netu.

Najbližšie môžeš prísť fandiť Salinovi do Karlových Varov 16.03.2018, kde si pomeria sily s holandským borcom Tonnym Van Dijkom. Celý team figurekeeper.com mu želá čo najviac úspechov nie len v klietke, ale aj v osobnom živote a v budúcich projektoch. 

Zdroj fotografií: Facebookový archív Pavla Salčáka

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.