Život v guardu #2 – Robin Javorek (Black belt) 2/2

DŇA 15. apríla 2018 • PRIDAL Daniel Myfish
<
„Dělejte to, co milujete. O tom je život.“

Ve druhé části rozhovoru s profesorem Brazilského Jiu-Jitsu, Robinem Javorkem se dozvíme více o projektech na kterých pracuje, o jeho týmu GB Draculino Czech, i o něm samotném.

Spolu s Jan Paldus (Ju Jitsu, pátý DAN) jste založili mezinárodní federaci Way of Warrior (W.o.W.), je to vaše dítě, které nesmírně rychle roste. Jak máte rozdělené role, co konkrétně máš na starosti ty?

Tady je na místě uvést věci na pravou míru. Federace W.o.W. je čistou zásluhou a prací pouze Jana Palduse. Já jsem zde pouze jako člověk pomáhající s BJJ. Honza má na starosti celou vizi federace, pořádání turnajů (nakoupil žíněnky, časomíry, plachty, program, zařizuje fyzickou podobu turnaje atd.). A to nejen co se BJJ týče. Pořádá galavečery, semináře tradičního Ju Jitsu apod. a to jde zcela mimo mě. Já jsem pouze dal myšlenku konceptu turnajů BJJ podle mých představ a jejich organizace. Proto jsem zde spojil síly s Honzou a jeho federací W.o.W., aby to mělo nějakou hlavičku. Nyní už je vše rozběhlé a je to vše na Honzovi. Rád se s ním podělím o názor, ale je to jeho dítě.

Pod hlavičkou W.o.W. pořádáte celoroční mezinárodní ligu, mistrovství ČR, i mistrovství Evropy a to vše dle pravidel submission only. Proč prosazuješ právě tyto pravidla? Můžeš nám prozradit nějaká čísla z loňské ligy? Kolik se zúčastnilo celkem zápasníků a kdo získal absolutní prvenství?

Chtěl jsem vytvořit turnaj, kde by bylo vše podle mě. Podle mých představ, jak si myslím, že by to bylo nejlepší. Stanovil jsem váhovky (co 10% jak v UFC), vážení je bez GI (každý má přeci jiné), GI jakékoliv barvy (proč se omezovat), pravidla submission only (BJJ přeci není o bodech, ale donutit toho druhého vzdát a dát mu šach-mat), stejná pravidla jak v GI tak i noGI (akorát elita má v noGI povoleno úplně vše), povolit více technik na nižších pásech, než je v IBJJF (např. kneebar v modrých),  spojení fialových, hnědých a černých pásů do jedné elity (u nás v ČR není tato skupina tak početná a taky věřím, že fialový pásek dokáže porazit černý, protože tam jsou již minimální rozdíly). Loňské ligy se zúčastnilo celkem 857 unikátních závodníků z více jak 10 zemí (např. Dánsko, Island apod.). Mistrů ligy je několik a věřím, že vše najdete na stránkách www.wayofwarrior.eu. Z hlavy si pamatuji jen nejlepší tým ligy. A to proto, že to byl GB Draculin Czech.

12. 02. 2017 - za GB Draculino Czech, Robin Javorek při přebírání ceny pro nejlepší tým, European Championship 2017
12. 02. 2017 – za GB Draculino Czech, Robin Javorek při přebírání ceny pro nejlepší tým, European Championship 2017
Máte nějakou vizi do budoucna? Něco, čeho byste chtěli dosáhnout, kam byste se chtěli dále rozšířit?

Honza Paldus se ničeho nebojí a chce jet ve velkém. Nyní má v plánu rozšířit tento formát do ostatních států Evropy. Zatím proběhl jeden turnaj v Polsku a jeden na Slovensku. V červnu by měl proběhnout první ve Velké Británii (London Challenge) a v listopadu v Itálii.

Kromě organizace W.o.W. jsi také vice-prezident organizace ADCC pro ČR. Zde se bojuje dle jiných pravidel. Můžeš nám o tom něco málo říct?

V ADCC se bojuje podle pravidel ADCC (vítězství na submission, nebo body) Považuji to za druhý nejlepší formát turnaje co se pravidel týče. Pro mě je nejlepší nyní submission only. A když můžu dělat to nejlepší, tak pro mě nemá smysl dělat něco jiného.

Vím, že jsi měl zranění, kvůli kterému již přes dva roky nezápasíš. O co šlo, týkalo se to BJJ a uvidíme tě ještě někdy na turnaji? Jak jsi na tom teď?

Přišel jsem o chrupavku v koleni. Hrozil mi do 10 let umělý kloub. S umělým kloubem bych nemohl klečet, což u BJJ je docela časté. Podstoupil jsem operaci, která je víceméně novinka a to transplantaci umělé chrupavky. Mám stále handikep, kdy nemůžu dosednout na patu, takže si to musím hlídat. Na sparinzích jsem schopen fungovat normálně, ale závody jsou něco jiného. Tam jde člověk na hranu. Nevím, jestli někdy ještě budu závodit, byť mě to láká. Ale je to risk, kdy bych vsadil vše, tzn. možnost relativně bez omezení trénovat a vést tréninky za trochu adrenalinu.

13. 03. 2010 - první Robinova trofej (Bad Boy Cup, bílé pásy, 1. místo, 3 zápasy)
13. 03. 2010 – první Robinova trofej (Bad Boy Cup, bílé pásy, 1. místo, 3 zápasy)
Loni jsi při svých toulkách po USA navštívil i několik tamních gymů. Dá se to srovnat s gymy u nás? Jsou naše týmy na podobné úrovni? Jak jsme na tom ve srovnání s Polskem a Slovenskem?

Těžká otázka. Neznám gymy u nás, ani na Slovensku či Polsku. Můžu to porovnat s naším gymem. Co se týče prostoru, tak ten náš (ve FM) je na podobné úrovni. Co se týče úrovně BJJ, tak ta je v USA nesrovnatelně vyšší. Např. u Cyborga jsem stál v řadě s dalšími 5 černými pásy. A to nemluvím o dalších barevných pásech. Co se týče úrovně jednotlivých pásů, tak je to velmi individuální. S některými to bylo velmi vyrovnané (i s černými), u některých jsem neměl vůbec nárok (např. Gianni Grippo je úplně někde jinde se svým světově špičkovým závodním Jiu-Jitsu).

Ty máš svůj vlastní gym ve Frýdku-Místku, kolik lidí jej měsíčně navštíví a co všechno kromě BJJ mohou u tebe trénovat?

Ve FM nabízíme tréninky boxu, kickboxu, MMA, gymnastické posilování na kruzích a s vlastní váhou (tělocvik) a BJJ pro začátečníky, pokročilé a děti ve 3 různých věkových kategoriích (3-5, 5-7, 8-13 let). Máme celkem přibližně 250 aktivní členů.

Kromě této pobočky, kde vedeš tréninky pokročilých studentů přímo Ty, má GB Draculino Czech ještě dalších šest gymů v různých městech ČR. Namátkově třeba Třinec, Olomouc, nebo Ostrava. Zde jsou trenéry Tví zkušenější studenti, nebo to jsou spíše kolegové.

FM (začátečníci), Třinec, Ostrava, Olomouc jsou pod vedením fialových pásů. Holešov, Zlín a Moravské Málkovice jsou pod vedením modrých pásů se 4 pruhy (tzn. „skorofialový“). Jsou to mí studenti, kolegové i učitelé. Ten vztah není jednosměrný. I já se od nich neustále učím něco nového.

10. 12. 2017 - seminář se Slawek Szamota v GB Draculino ve F-M (na fotce polovina lidí)
10. 12. 2017 – seminář se Slawek Szamota v GB Draculino ve F-M (na fotce polovina lidí)
Jak se zdokonaluješ Ty osobně? Učíte se navzájem černé pásy mezi sebou? Nebo častěji trénuješ techniku, která se ti zalíbila v některém videu?

Nové techniky se učím v drtivé většině nejčastěji na seminářích osobně. Jedině osobně člověk může pochytit ty nejjemnější detaily. Je to tedy nejrychlejší způsob učení. Rozhodně to nemusí být nutně černý pásek. Stačí, když je to něčí oblíbená technika, která mu funguje v boji. Ale samozřejmě zkouším i něco z videí.

Některé talenty v BJJ zastaví v jejich růstu např. školní, nebo pracovní povinnosti, nepochopení u partnera. Ty ses loni oženil a Markéta je v tomto velice chápavá a vstřícná. Myslíš, že by tě v tomto mohlo omezit třeba narození potomka? Plánujete rozšíření rodiny?

Malého jiujiteiro samozřejmě plánujeme. A jak je z první věty patrné, neovlivní mě to.

Jeden z tvých výroků je, že „Jiu-Jitsu znamená v překladu „jemná technika“ a je to umění gentlemanů“. Považuje tě manželka za gentlemana? Řekla ti to někdy?

…tak teď jsem se ptal manželky a řekla, že ano 😀

Ve světě má černý, nebo nižší pás v Brazilském Jiu-Jitsu spousta známých osobností, jako je třeba herec Asthon Kutcher, Keanu Reeves, můj oblíbenec Jason Statham, nebo scénarista Guy Ritchie. Kdo je Tvým oblíbencem?

Asi Ed O’Neil ala Al Bundy

Kdyby tě na ulici napadl někdo s nožem. Zpacifikuješ ho pomocí BJJ, nebo raději odevzdáš co máš a nebudeš riskovat. Trochu tím také mířím k otázce, jedná se vůbec o dobrý sport na sebeobranu? Nebo bys jej raději doporučil v kombinaci s něčím více postojovým?

Kdyby mě někdo přepadl nožem, tak budu utíkat, jak nejrychleji to půjde. Moje zkušenost se sebeobranou v RBSD mi dala drtivou zpětnou vazbu, jaké to je, s někým bojovat, když má nůž. To nechcete. Nejlepší pro sebeobranu je trénovat sebeobranu. A to takovou, kde je kladen důraz na sparing, atletickou bázi a psychologii střetu. První dva aspekty nabízí i BJJ a proto je výbornou volbou pro ty, kteří se chtějí umět i ubránit. Psychologická stránka ale tvoří možná více než polovinu úspěchu. Ale pokud umíte bojovat (tzn. reálně sparujete), tak přidání té psychologické stránky, jde už rychle. Ale je potřeba. Původní BJJ není jen o boji na zemi, to ostatně nechcete být na zemi. Je více podobné dnešnímu MMA. Ale opět je třeba říct, že je zde spousta jiných aspektů, které sportovní boj neřeší. Jeden na jednoho beze zbraně a ještě o tom vím, že budeme bojovat, je ideál. Jenže tam může být více lidí (2 už jsou hodně), můžou mít zbraně (nůž je smrtelný i v rukou amatéra), vůbec nevím, že se bojuje (přepad).

Musel ses někdy v posledních letech aktivně někomu fyzicky bránit? Nebo zažil jsi vůbec někdy opravdovou rvačku na ulici, nebo třeba v klubu?

Nikdy jsem se nepral. Nikdy! Nejsem konfliktní typ. A věřím tomu, že spousta rvaček je úplně zbytečných, které zapříčinilo pouze ego. Moje ego je zkroceno denně na žíněnce.

11. 04. 2009 - ukázka MMA ve Frýdku-Místku (Robin nahoře).
11. 04. 2009 – ukázka MMA ve Frýdku-Místku (Robin nahoře).
Ve světě BJJ existuje ještě, vyšší pás než černý a to tzv. Redbelt. Mnozí začínající jiujiteiros asi ani neví, o co jde. Můžeš nám to trochu přiblížit? Kolik lidí je na této úrovni na světě a máš mezi nimi nějakého svého oblíbence? Jak dlouho musí člověk být černý pás, než se z něj stane Redbelt?

Černý pás je do 6. stupně. 7. stupeň je červeno-černý, 8. stupeň je červeno-bílý, 9. a 10. stupeň je červený, přičemž 10. je vyhrazený pouze pro zakladatele (5 bratrů Gracie), takže nejvyšší možný je 9. stupeň. Na světě je kolem 40 lidí, kteří mají červený pás. Z černého na první, druhý a třetí stupeň je čekací doba minimálně 3 roky. Na čtvrtý, pátý a šestý je to pak 5 let. Na sedmý a osmý se čeká po 7 letech. A na konečný devátý si pak ještě počkáte 10 let. Takže to je minimálně 48 let od získání černého pásu. Takže mi bude 86 let. Mým nejoblíbenějším je Rickson Gracie.

Máš nějaký svůj životní vzor, ať už ve světě sportu, nebo mimo něj?

Vzorů mám více. Od každého něco jiného. Kdybych měl jmenovat jednoho, tak to bude Steve Jobs.

Jsi abstinent, nekuřák, nabízí se tedy otázka co Ty a dnes čím dál více populární vegetariánství? Dáš si raději dobrý steak, nebo spíš talíř luštěnin?

Nepiji alkohol a nekouřím z toho důvodu, že to není zdraví prospěšné. Ze stejného důvodu jím maso.


V rámci BJJ, jaká je Tvá nejoblíbenější submise, kterou používáš? Které tři základní věci považuješ za nejdůležitější pro každého jiujiteiros? Na jaké úrovni pásku jsi začal pociťovat, že to pro tebe není jen sport, ale životní styl?
Vybral by sis raději desetidenní kemp pod vedením předních, světových profesorů a kteří by to případně měli být, nebo bys raději jel na dovolenou svých snů, která by neobsahovala BJJ? Jak by vypadala?

Dovolená snů je ta, kde je BJJ. Profesorů je hodně. Mých top 5 jsou tito: Draculino, Mendes brothers, John Danaher, Marcelo Garcia, Cyborg.

Jedna opravdu jednoduchá otázka. Kočka, nebo pes?

Asi bych snědl obojí.

Kdybys mohl poobědvat s jednou, jakoukoli osobou na světě, živou, nebo mrtvou, kdo by to byl?

Steve Jobs.

Čeho si na lidech ceníš nejvíce?

Nezištné pomoci.

Je něco, co bys našim čtenářům chtěl na závěr říct?

Dělejte to, co milujete. O tom je život.

12.11.2011 - Robinův první seminář s profesorem Draculino a 07. 04. 2018 - nedávný seminář, kde Robin obdržel černý pás.
12.11.2011 – Robinův první seminář s profesorem Draculino a 07. 04. 2018 – nedávný seminář, kde Robin obdržel černý pás.

 

Velice Ti Robine děkuji za tento obsáhlý rozhovor a za to, že jsi nám v něm dovolil podívat se do Tvého soukromí a do zákulisí celého Brazilského Jiu-Jitsu.

Zdroj fotografií: soukromé album Robina Javorka, Facebook Robina Javorka, Facebook GB Draculino a Facebook Way of Warrior.

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.