„K úspechu nevedú skratky – len tvrdá práca,“ hovorí tréner Radovan Erent

DŇA 18. apríla 2018 • PRIDAL Dominik
<

Zakladateľ gymu Different Athletics v Trnave, vynikajúci kondičný tréner a kouč nádejnej reprezentantky v crossfite Niny Ladvenicovej. Aj to je Radovan Erent, ktorý nám v rozhovore prezradil, čo všetko sa skrýva za jeho prácou. Čo ho priviedlo ku crossfitu? Aké sú jeho plány do budúcnosti? Dokáže si nájsť čas aj na iné aktivity popri práci?

Ahoj Rado, mohol by si sa na úvod predstaviť našim čitateľom, ktorí ťa nepoznajú?

Ahojte, volám sa Radovan Erent, som kondičný tréner, mojím hobby a zároveň povolaním je pohyb akéhokoľvek druhu. Mám vyštudovanú vysokú školu, a to UK v Bratislave – zameranie kondičný tréner plus mám kopec ďalších certifikátov, tri rôzne crossfitové, MIKE BOYLE l., Il., STUART MC GILL, DNS, SM SYSTEM a mnoho iných…

S priateľkou Inou vediete gym Different Athletics – je to pre teba splnený sen?

Samozrejme, mať vlastný gym bol vždy môj sen a som naozaj vďačný za našich ľudí, všetkým, čo sme mohli pomôcť, ale toto nie je konečná! V hlave nosím už dlho jeden veľký projekt, ktorý by som chcel ešte splniť.

V čom je Different Athletics iný ako ostatné gymy? Čo považuješ za vašu konkurenčnú výhodu?

V prvom rade funkčný tréning ako taký som v Trnave rozbiehal 10 rokov dozadu s dvoma umelými kettebellmi vonku na Slávii, keď o takomto druhu tréningu vedel naozaj málokto, čiže mame veľmi veľa skúseností, ktoré boli v praxi overené. V druhom rade neustále navštevujeme nové semináre, vzdelávame sa a prispôsobujeme sa novým trendom. Samozrejme, nežijem v tom, že jeden človek vie všetko najlepšie a spolupracujeme s tými najlepšími odborníkmi z danej oblasti. V oblasti vzpierania je to úzka spolupráca s obidvomi reprezentačnými trénermi, v oblasti výživy a diagnostiky špička – Viktor Bielik, atď… Učíme sa od najlepších. V neposlednom rade moju profesiu som nikdy nebral ako prácu, ale skôr ako poslanie, čiže snažíme sa o čo najlepší prístup k ľudom, pretože vieme, že tréningy nepredáva vedomosť trénera, ale jeho osobnosť a prístup k ľudom.

Ina nám prezradila, že o vaše tréningy stále rastie záujem. Myslíš si, že ľudia cítia, že práve vaše tréningy im dajú niečo naviac?

Snažíme sa to robiť najlepšie ako vieme, ale tento trend bude rásť u všetkých, pretože ľudia sa stále viac a viac začínajú starať o svoje zdravie a o to, ako vyzerajú. To, koho si ľudia vyberú je už na nich.

Ako sa vôbec človek dostane ku crossfitu? Čo za tým bolo v tvojom prípade?

Robil som trénera v jednom trnavskom fitku, crossfit som sledoval, študoval a pomaličky som ho zapájal do svojich tréningov. Následne na to ma oslovila jedna dvojica, že chcú crossfitový tréning, tak som si to doštudoval a začali sme a ostal som pri tom až dodnes.

Skúšal si aj iné športy? Čím si ťa získal práve tento?

Áno, odmalička som hrával futbal do konca vysokej školy a na základe rôznych zranení som tento druh športu ukončil. Crossfit si ma získal tým, že je to skutočný fitness. Je to spojenie toho najlepšieho, čo sa dá v postate robiť. Gymnastika a weighlifting sú fundamenty pohybu.

Vieme o tebe, že si trénerom talentovanej crossfiťáčky Niny Ladvenicovej. Ako sa zrodila táto spolupráca?

Áno, na začiatku som trénoval len jej maminu, potom ona priviedla Ninku na skupinový tréning a v podstate takto sa zrodila naša cesta (road to Madison).

Nina dosahuje pod tvojím vedením fantastické úspechy a hovorí, že sa od teba veľa učí. Je pre teba ako taký diamant, ktorý treba obrúsiť do dokonalosti?

V podstate ste to vystihli! Ninka je špeciálna po všetkých stránkach, či už po pohybovej alebo osobnostnej. Vytvorili sme si veľmi blízky vzťah, pretože trávime spolu veľa času a prežívam s ňou v podstate všetko… a keď sa na ňu pozriem presne viem, čo sa deje. Zatiaľ to všetko funguje, boli aj náročné momenty, ale vždy všetko zvládneme.

Aké máte s Ninou súťažné plány? Sú CrossFit Games vašou prioritou?

V prvom rade sa kvalifikovať na CrossFit Games 2018, ktorá začína už tento piatok, pretože príprava neprebiehala podľa predstáv kvôli jej zraneniu, ale už sa pomaličky dostávame do tempa. Samozrejme, keď sa dostaneme na Games, tak je to jednoznačne najvyšší ciel.

Prezradila nám, že máte spolu priateľský vzťah. Je podľa teba dôležité mať vytvorené príjemné prostredie? Čo hovoríš na vyslovene prísnych trénerov?

Myslím, že v každej profesii, kde je vytvorené príjemné prostredie a ľudia sa tam dobre cítia, tak je vždy len na prospech.

Trénerské remeslo je vo všeobecnosti náročné, ale veľmi záslužné. Cítiš sa v tom ako doma?

Každý tréner ma svoj prístup, každý zverenec je iný a potrebuje iné stimuly, čiže je to veľmi individuálne. Ja som prísny na náročnosť a na kvalitu tréningového procesu, a to, že atlét dáva do toho 100 percent vtedy, keď je to potrebné.

Je však nevyhnutné stále sa vzdelávať. Sú potrebné aj rôzne kurzy či certifikáty alebo najlepšie naučí prax?

Áno, samozrejme. Držať trend s novými poznatkami je veľmi dôležité, ale absolvovanie akéhokoľvek semináru s najlepšími expertmi vám len ukáže cestu. Vy až reálnou praxou s reálnymi ladmi po tej ceste kráčate a padáte a vstávate opakovane, až prídete k cieľu. K úspechu nevedú skratky – len tvrdá práca!

Crossfit je však stále len okrajovým športom, avšak jeho popularita rastie. Vnímaš to aj z tvojho pohľadu? Robí ti to radosť?

Čo sa týka crossfitu ako takého, určite popularita rastie, otvárajú sa nové a nové gymy, viac súťaží, atď… Len čím dlhšie som v biznise a čím toho viac viem, kopec princípov, ktoré crossfit hlása som musel zmeniť z dôvodu minimalizovania zranení mojich klientov, ale toto je iná téma a na inú debatu. Ale to, že crossfit ide hore je len dobre a ja sa z toho teším, pretože to je skutočný fitness program.

Pre koho sú v súčasnosti vaše tréningy najpopulárnejšie? Je to iba mladá generácia?

Keďže my neponúkame len crossfitové tréningy, máme veľmi široký záber – tréningy pre dievčatá pod vedením Inky, CROSSKIDS, INSANITY, Spartanský tréning, vzpieranie… Máme veľmi široký záber ľudí a vekových kategórii.

Aký je Radovan Erent mimo gymu? Čomu sa rád venuješ?

Cca 70 percent všetkého času som v gyme pracovne a potom, keď si chcem iste zacvičiť ja. tak som tam zase. (smiech) Ale veľmi radi cestujeme, milujem saunovanie, čo mi veľmi pomáha, som veľký FIFA hráč a tiež mám veľmi rád dobre jedlo. A rád trávim cash s malou muškou (s Inkou).

Dbáš stále na zdravú životosprávu? Kopec jedla počas sviatkov ťa nedráždi?

Stravou sa nejak moc nestresujem. Samozrejme, že sa neprejedám, ale počas víkendov mi to trosku utečie, ale nedalo by sa povedať, že som typ trénera, čo si váži a počíta kalórie.

Aké jedlá si najradšej dopraješ?

Dobrý steak, hamburger, ale mám rad aj dobre pripravené zdravé šaláty. Doprajem si ale naozaj všetko – aj dobrý dezertík.

Aké máš plány do budúcnosti ako tréner a majiteľ Different Athletics?

Plán do budúcnosti je, že budem menej trénovať a začnem sa oveľa viac venovať projektu, ktorý mám dlhodobo v hlave, a to je veľké centrum, kde bude všetko pod jednou strechou.

Rado, ďakujeme za rozhovor a prajeme ti veľa úspechov. Čo by si chcel na záver odkázať našim čitateľom?

Nie je zač, ja ďakujem vám. Chcel by som odkázať, že nech robíte čokoľvek je jedno aký druh pohybu robíte, len sa hýbte, majte z toho radosť a dobre veci budú nasledovať.

Zdroj fotografií: archív Radovana Erenta, Štefan Drgoň

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.