Prevence a léčba nejčastějších úrazů u sportovců.

DŇA 9. júla 2018 • PRIDAL Daniel Myfish
<

Kdokoliv vykonává sportovní činnost na amatérské, či profesionální úrovni, vždy musí počítat s možností zranění a měl by se snažit o prevenci a případně včasnou léčbu úrazu. Pokud ke zranění dojde a máte jakékoliv pochybnosti o svém zdraví, neprodleně vyhledejte odbornou pomoc. Zanedbání může prodloužit omezení při tréninku, nebo dokonce způsobit trvalé následky.

V bojových sportech se nejčastěji jako prevence zranění používá tejpování rukou.
V bojových sportech se nejčastěji jako prevence zranění používá tejpování rukou.
Prevence úrazů.

Mezi nejzákladnější úkony, které může a měl by každý sportovec provádět je zahřátí svalů před výkonem a stretching po něm.

Před sportovní aktivitou neprovádíme stretching, ale pouhé zahřátí svalů. To zahrnuje především prokroužení velkých kloubů, lehký výklus, nebo poskakování na místě. Ztuhlé, nebo nezahřáté svaly se nikdy neprotahují. Lehké protažení můžete zařadit až po prohřátí svalů, ale nejdete u něj do maxima.

Velkou chybou především u amatérů je neprotažení se po tréninku. Stretching, neboli uvolnění, či protažení svalů po sportovním výkonu je velmi často opomíjenou avšak velice důležitou součástí každého tréninku. Neměl by chybět po žádné fyzické aktivitě. Stačí deset minut a můžete předejít zranění, či bolesti svalů a podpořit tím regeneraci těla. Důležité však je nejít přes bolest. Protahování by mělo být pomalé a plynulé. Každé opakování pak zakončete prodýcháním.

Další metodou prevence zranění je tejpování (fixace). Nejedná se o příliš starou záležitost. V širším měřítku se začalo používat po roce 2000, i když známé bylo už v 60. letech. Využití je velice pestré, ať už se jedná o klouby, či svaly. Pokud máte nějakou část těla náchylnou ke zranění, fixace vám téměř jistě, alespoň částečně pomůže zranění předejít, nebo zmírnit následky. Tento úkon by však měl provádět odborník, či alespoň člověk proškolený. Špatná fixace může vést k puchýřům a poraněním. Tejpování je také v poslední době často používanou metodou léčby zranění.

Seminář pro amatérské, i profesionální sportovce, kde se učí předcházet zranění, případně následnému ošetření.
Seminář pro amatérské, i profesionální sportovce, kde se učí předcházet zranění, případně následnému ošetření.
Léčba úrazů.

Podceňování léčby drobných úrazů je časté a nebezpečné. Když je zranění vážné, rozsáhlé, či velmi bolestivé, většina lidí k lékaři jde. A však nad drobnějším poraněním leckdo mávne rukou a doufá, že se časem zahojí samo. Většina z nás však nemá dostatečné zdravotnické vzdělání, abychom mohli posoudit jeho vážnost. Vždy je proto lepší lékaře navštívit a naordinovanou léčbu podstoupit v plném rozsahu.

V případě, že se rozhodnete být svým vlastním lékařem, máme pro vás několik rad.

Metoda RICE: R – rest (odpočinek), I – ice (led), C – compression (komprese), E – elevation (elevace – vyzdvižení). Nejčastěji používaná metoda pro léčení zranění. Kromě mnohých svých zastánců, má také spoustu odpůrců, kteří tvrdí, že chlazení a totální odpočinek vlastně léčení zpomalují. Jedním z nich je i např. Dr. Mirkin jehož metodě se budeme věnovat jindy.

Jedním z nejčastějších úrazů je natažený (natržený) sval, nebo šlacha. Pokud si natáhnete sval, pravděpodobně vám oteče a bude bolet. Ve skutečnosti natažení znamená natržení svalových vláken. Takové zranění se leduje, ideálně na cca. 20 minut několikrát denně. Zmírníte tím otok a snížíte bolest. Poté místo obvažte elastickým obvazem, ne však příliš těsně, aby vám mohla dostatečně proudit krev. Fixace a klidový režim je velmi důležitý. Také je vhodné použít protizánětlivou mast. Po zmenšení otoku cca 24 – 48 h začněte místo zahřívat a postupně masírovat. Zranění by se mělo vyléčit během několika dnů. Maximálně však během dvou týdnů. Při větší bolesti, nebo déletrvajícímu zranění navštivte lékaře, který lépe posoudí váš stav a předepíše adekvátní léčbu.

Natažená šlacha (má za úkol fixovat sval – nejčastěji ke kosti) se léčí obdobně jako natažený sval. Je nutný klidový režim, fixace a ledování. Jedná se však o závažnější problém a důrazně se doporučuje návštěva lékaře. Pokud se jedná o úraz šlachy, pravděpodobně bude natržená, nebo dokonce přetržená a lékařská pomoc je nutností.

Při jiných úrazech, u kterých máte o svém zdravotním stavu pochybnosti vždy vyhledejte odbornou pomoc. Neléčené, nebo špatně léčené zranění může přivodit trvalé a nezvratné následky. V žádném případě nepodceňujte úrazy hlavy např. při bojových sportech, nebo pádech, kde se může zranění projevit až po několika dnech. Hlavními příznaky úrazu hlavy je ztráta vědomí, ztráta paměti, únava, ospalost, pocit na zvracení až zvracení, závratě.

Ošetřování hlavy u zápasníka Matheus Kuznik po MMA zápase.
Ošetřování hlavy u zápasníka Matheus Kuznik po MMA zápase.

Zdroj fotografií: Facebook Bobesh Vojkůvka, Facebook Alpha Cutman Team

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.