MMA

Petra Částková: „Zdravá nervozita není určitě na škodu, ale nesmí vás to paralyzovat.“

DŇA 31. mája 2018 • PRIDAL Mrkvis
<

Petra Částková je podstatnou súčasťou českého MMA a navyše multifunkčná osoba, preto sme ju prizvali k rozhovoru, kde nám porozprávala o svojom zápase na Bellatore. Taktiež sme sa jej spýtali, ako ju životná cesta zaviedla až k MMA alebo napríklad na to, ako robí váhu. Čo myslíš, má radšej palacinky alebo hamburger? Aj o tomto sa dočítaš v dnešnom rozhovore!

Ahoj Petra, na úvod sa ťa spýtame, čo aktuálne robíš a kde sme ťa zastihli?

Ahoj, nedávno jsem se vrátila z krátké dovolené v Rakouských Alpách. Přece jen, MMA bylo v posledních měsících dost, tak bylo fine na chvíli vyměnit rukavice za snowboard.

Môžeš našim čitateľom, ktorý ťa ešte nepoznajú zhrnúť svoje najväčšie životné úspechy?

Určitě tam řadím to, že jsem vystudovala dopravního pilota – miluji létání a doufám, že mě bude jednou živit. A samozřejmě kontrakt s Bellatorem.

Na tvoju zmluvu s Bellatorom by sme sa zamerali najradšej. Nie je to tak dávno, čo si s organizáciou podpísala kontrakt a v zápätí absolvovala pod ich hlavičkou aj zápas. Ako na to reagovalo tvoje okolie?

Byla to hodně blesková akce, myslím že v neděli jsme podepisovali smlouvu s Bellatorem, v úterý odlétali do Budapešti a v pátek byl zápas, takže jsem se hlavně koncentrovala na zápas, ale reakce byly určitě kladné, až jsem byla překvapená, jaké obrovské množství podporujících zpráv mi přes různá media dorazilo.

Napriek tomu sa musíme spýtať: Snom každého fightera je dostať sa do UFC, máš aj ty takéto ambície alebo bol týmto snom Bellator?

Jsem s Bellatorem nadmíru spokojená, pod touto hlavičkou zápasí spoustu skvělých fighteru a část z nich jsou i bývalé hvězdy UFC, které z různých důvodů tuto organizaci opustily.

Ako sa spätne pozeráš na zápas s Denise Kielholtz na Bellatore 196?

Myslím, že to vidím stále stejně. Byl to velmi vyrovnaný zápas, řekla bych že čistých uderu s větším damage bylo více z mé strany, což bylo konec konců vidět i po zápase na obličeji soupeřky. Nicméně Denise je velmi zkušená fighterka, 6. násobná mistryně světa v kickboxu, bývalá členka národního týmu Holandska v judu. O zápase věděla dlouhou dobu a po kondiční stránce byla lépe připravena, a to myslím finálně rozhodlo o výsledku zápasu.

Si aktuálne v príprave na nejaký konkrétny zápas?

Zatím nemáme konkrétní datum, ale odhadem by se mohl můj další zápas pod hlavičkou Bellatoru uskutečnit kolem půlky léta.

Na koľko zápas ti to vychádza do konca roka 2018?

S Bellatorem mam kontrakt na 3 zápasy, takže minimálně dva bych do konce roku 2018 ráda stihla.

Kto ťa vlastne po prvýkrát priviedol do gymu a ako je možné, že si sa od muay thai prepracovala až ku K1 a odtiaľ k MMA?

Úplně poprvé mě do gymu přivedla kamarádka, která se věnovala muay thai jen jako hobby, pro zlepšení kondice atd. Mně se to postupně zalíbilo a v hlavě se mi zrodil cíl, že jednou budu zápasit na těch velkých gala-večerech, které jsem tak ráda jako divák navštěvovala a budu reprezentovat Českou republiku. Muay thai byla vždycky moje hlavní specializace, postupně jsem k tomu přidala klasický box, jako malá jsem se věnovala 7 let judu, ve kterém mám modrý pásek. Nicméně po těch letech mi začalo muay thai připadat trošku stereotypní, jeden trénink byl jako druhý, a to byl myslím ten důvod, proč jsem kývla na nabídku André Reinderse, ať zkusím občas přijít na trénink MMA.

Aké to bolo, keď si prvýkrát nastúpila do klietky, po všetkých bojových športoch, ktoré si vyskúšala?

Bylo to super! Nová výzva a já miluju výzvy. Na MMA mě baví ta různorodost, pokaždé vás v kleci čeká jiný druh zápasníka. V kleci můžu uplatnit všechny sporty, kterým sem se věnovala. Každý z nich má něco do sebe, jako třeba box. Ruce jsou mojí hlavní zbraní.

Čím to je, že sa všetci dobrý fighteri zoskupujú u Andrého Reindersa? Čo presvedčilo práve teba, že chceš trénovať v jeho tíme?

Že by kouzlo osobnosti (smiech)? Ne, teď vážně, André je nejen skvělý trenér, ale i člověk. Má ke svým fighterům osobní, kamarádský a velmi lidský přístup, a to se projevuje na atmosféře v celém týmu. Lepší tým byste těžko hledali.

Máš aj iných trénerov, ktorí sa ti venujú počas prípravy na zápas?

Můj head coach je samozřejmě André, dále mám trenéra na grappling – Tomáše Pohorelce, o mou kondici a sílu se stará Roman Gomola, Lenka Kardová a Oskar Lakomý pracují na mých boxerských dovednostech a hodně se mi věnuje i Lukáš Bárta z MMA Monster, který se mnou pracuje na lapách a pohybu.

A čo okolie mimo gymu? Kto ti je okrem trénerov najväčšou oporou?

Největší oporou je pro mě určitě moje rodina, i když z tohoto sportu moc nadšeni nejsou (smiech).

Sú veci, ktoré majú pod kontrolou tvoji tréneri, ale sú naopak aj veci, na ktoré si takpovediac „sama“ a medzi ne patrí aj psychika či robenie váhy na zápasy. Ako sa vysporiadavaš s chudnutím na zápasy?

Myslím, že za ty léta praxe, sem si již našla optimální jídelníček, abych netrpěla hlady a mé okolí se mi nemuselo vyhýbat obloukem (smiech).  Závěrečná kila dávám dolů na vodě, což není rozhodně příjemné, ale beru to jako nutné zlo. Co jde rychle dolu, jde taky rychle nahoru.

Takže palacinky alebo hamburger?

Hamburger, jednoznačně!

Ako sa cítiš tesne predtým ako vstúpiš do oktagonu? Zohráva nervozita v tvojom prípade veľkú úlohu?

Nervózní téměř vždy bývám, ale učím se s tím pracovat. Zdravá nervozita není určitě na škodu, ale nesmí vás to paralyzovat.

Máš pocit, že si rokmi získala určité výhody alebo, nazvime to, nadhľad, ktorý napr. chýba mladším fighterkám?

Tak určitě, zkušenosti jsou jedna z mála věcí, co nejde natrénovat, s přibývajícím zápasy získáváte lepší oko, timing. Na druhé straně, v Bellatoru těžko narazíte na někoho, komu tyto zkušenosti chybí.

Prekonala si aj nejaké väčšie zranenie, ktoré si si privodila počas zápasu?

Musím zaklepat, že zranění během zápasu se mi zatím celkem vyhýbají. Každopádně nejhorší zranění za mou sportovní kariéru byla přetržené kolenní vazy. Nejhorší pro mě byl pak určitě zápas po pauze, způsobené tímhle zranením. Šla jsem tenkrát ještě o váhovku výš, než normálně chodím a celý zápas byl něco, jako zlý sen (smiech). Čekala jsem, že se vrátím do ringu a začnu tam, kde jsem přestala, ale to byl těžký omyl. Ale co mě nezabije, to mě posílí a o dva měsíce na to jsem již startovala na MS muay thai v Bělorusku.

Ktorý zápas si si naopak užila najviac a rada naň spomínaš?

Je to jeden z mých prvních zápasu v MMA, na gala v Polsku. Udělaly jsme moc pěkný fight a i přes to, že jsem porazila domácí Polku, publikum bylo výborné, hodně lidí mi přišlo osobně pogratulovat k dobrému výkonu, opravdu skvělá atmosféra.

Je podľa teba záujem žien o MMA v Českej republike dostatočne veľký?

Řekla bych, že růst zájmu o MMA všeobecně, je v celosvětovém měřítku, obrovský a určitě se to projevuje i u žen.

Keď sme pri tom, sleduješ ženské MMA na svetovej úrovni?

No jasně, že sleduju! Já nejsem úplně člověk, který by měl idoly a vzory, ale líbí se mi styl Joanny Jedrzejczyk, i když teď prohrála, tak myslím, že její striking je jeden z nejlepších na světe.

A čo česká scéna? Fandíš Karlosovi Vémolovi alebo Patrikovi Kinclovi?

Českou MMA scénu určitě sleduji a i v tomto hodně vyhecovaném duelu mám svého favorita.

Do akých krajín si sa vďaka športom, ktoré si robila (alebo robíš) mohla pozrieť, v ktorej sa ti najviac páčilo a prečo?

Určitě nejlepší byla příprava v Thajsku, zvláště během zimních měsíců to byla příjemná změna, fine bylo ME v Portugalsku a zbytek zemí už nepatří mezi moc exotické, ale jsem ráda, že jsem tam byla, protože třeba do Běloruska bych asi jen tak na dovolenou nevyrazila.

Čo je zatiaľ najzásadnejšia vec, ktorú si MMA obetovala?

Určitě je to čas, moře času…..pokud chcete dělat sport na vrcholové úrovni a k tomu ještě úspěšně vystudovat, případně pracovat, na nic jiného už čas prostě není.

Čo by sme našli v tvojom playliste?

Poslouchám tak od všeho něco, záleží na náladě…nebráním se elektronické hudbě, ale ráda si poslechnu i dobrý rock, country nebo dechovky tam ale určitě nenajdete (smiech).

Povedz nám o sebe niečo, čo ešte fanúšikovia nevedia?

Fakt strašně zpívám (smiech).

Ak by si ťa ľudia mali zapamätať podľa niečoho na konci tvojej kariéry, čo by to bolo?

Nebudeme předbíhat, do konce kariéry je ještě (doufám), času dost.

Chcela by si niečo odkázať fanúšikom a ľuďom, ktorí ťa sledujú a podporujú?

Všem fanouškům moc děkuji za podporu a moc si jí vážím. Sledujte mě dál, určitě bude na co koukat.

Ďakujeme Petre Částkovej, že si našla čas na zodpovedanie otázok a opäť tak priblížila fanúšikom čo-to zo svojho života. Prajeme jej veľa úspechov, čo najmenej zranení, množstvo vyhraných súbojov a chuti zápasiť!

Zdroj fotiek: Instagramový archív Petry Částkovej

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.