„Aby šampióni XFN měli otevřené dveře do UFC,“ želá si Petr Kareš

DŇA 10. marca 2018 • PRIDAL Dominik
<

Česká organizácia XFN je nepochybne jedným z hnacích motorov česko-slovesnkej scény bojových športov. Aj vďaka nej sa rozšírilo povedomie verejnosti o MMA, kick-boxe a iných disciplínach. V pozadí XFN stojí húževnatý promotér Petr Kareš, ktorý má na svedomí úspešný vzostup tejto značky. Aké má Kareš ambície s týmto projektom? Čím nás prekvapia tento rok? Ako mu táto práca zmenila život? Uvidíme aj jeho ešte stáť v ringu?

Zaujímalo by ma, čo bolo prvým impulzom k tomu, aby si začal organizovať galavečery pod hlavičkou XFN?

Chyběla mě profesionální sportovní organizace MMA. Skupina lidí, kteří se profesionálně zabývají a živí tímto sportem, a to je dnes XFN.

Približne koľko ľudí sa podieľa na takom priemernom galavečeri?

Počet členů event týmu se mění podle velikosti akce. Například v O2 aréně překračuje 200. Na průměrných večerech nás pracuje přibližně 100. Kmenový tým XFN tvoří 10 členů.

XFN má za sebou mimoriadne úspešné akcie, nad ktorými však vyčnieva galavečer v O2 aréne. Považuješ to za najväčší úspech organizácie?

Zatím ano, nikdo v nás nevěřil, ale my jsme to dokázali a byla to velká věc pro celou česko-slovenskou scénu MMA.

Panovala v tebe nervozita z akcie takých rozmerov? Predsalen, v našich končinách išlo o najväčší event svojho druhu.

Nervózní jsem nebyl, věřil jsem týmu XFN i sám sobě. Mým úkolem je mít během akce věci pod kontrolou nebo tak alespoň vypadat. : -)

Aké sú plány XFN na rok 2018?

V roce 2018 se chceme stát číslem 1 také v slovenském MMA a vstoupit do Německa a Polska.

Je pre teba príchod XFN na Slovensko zase novou výzvou?

Určitě ano! Slovensko je v MMA o něco dále než ČR. Je to již známý sport, a to především díky reality show Oktagon. Je to trh o něco složitější než český – ano, je to nová výzva.

Kam by si to chcel dotiahnuť s organizáciou, aby si si povedal: “Áno, dosiahol som to, čo som chcel”?

Byl bych spokojený, pokud by se XFN stalo středo-evropskou vstupní bránou do UFC. Aby šampióni XFN měli bez dalšího do UFC otevřené dveře.

Ako vnímaš konkurenciu v podobe galavečerov Oktagon?

Nevnímám ji jako konkurenci. Oktagon zasahuje jiný segment diváků než XFN. Finále Oktagon výzvy by na XFN bylo zápasem na prelims. Není to výraz neúcty, taková je dnes realita.

Mnoho nádejných promotérov má problémy s byrokraciou v podobe rôznych úradníkov. Stretol sa aj projekt XFN s takýmito nepríjemnosťami?

XFN je obchodní společnost, a to přináší své povinnosti. My tyto povinnosti bereme velmi vážně a každý zápasník XFN vám potvrdí, jak jsme velmi neúnavní při vymáhání všech lékařských, účetních a sportovních dokladů.

Koľko trvalo vybudovať XFN do podoby v akej organizáciu dnes môžeme vidieť?

XFN budujeme třetím rokem, ale know-how k budování XFN již sbíráme 10 let.

Ako prebieha dohadovanie zápasov pre fighterov? Je nevyhnutné byť obozretný?

XFN tvoří z části současní, ale i bývalí zápasníci. Známe dobře prostředí tohoto sportu a víme, že není důvod být obezřetný, ale spíše zápasníkům ukazovat, že o ně máme skutečný zájem založený na oboustranně výhodné spolupráci. Chceme, aby se naši zápasníci cítili dobře nejen v zápase, ale po celou dobu naší spolupráce. Zápasníci jsou naše hvězdy a my se podle toho k nimi chceme chovat a věřím, že i chováme. Když chcete poznat XFN nebo jinou MMA organizaci, tak se ptejte vždy nejdříve zápasníků.

Dôležitý je aj výber samotného miesta konania. XFN sa bude v roku 2018 konať vo viacerých mestách v Česku i na Slovensku. Podľa čoho prebieha tento výber?

Výběr místa konání je velmi důležitý, stále se toto umění učíme, a protože jsme často první, kteří podobnou akci na místě pořádají, tak se snažíme místo konání vždy velmi pečlivě posuzovat.

Ako vyzerá tvoj bežný deň? Dokážeš si nájsť čas aj sám pre seba?

Určitě ano. Myslím, že to je základ každého úspěchu. V mém životě jsou období, kdy musím pracovat velmi dlouho a tvrdě, ale jsou také dny, kdy se věnuji jen sobě a svým blízkým.

Čomu sa venuješ vo voľnom čase?

Stále ještě zápasím, tedy především tréninku a přípravě na zápasy. Jinak se ve volném čase rád věnuji jídlu, vínu a cestování.

Ovplyvnila ťa tvoja práca aj v osobnom živote? Spravilo to z teba iného človeka, akým si bol predtým?

To je otázka spíše pro mé blízké, ale co jsem odpozoroval, tak většina z nich pochopila, že práce je pro mě důležitou součástí mého života a dává mě prostor. Já mám to obrovské štěstí, že se mohu živit tím, co mě baví. Bojové sporty jsou můj život. Pracoval jsem v amatérském i profesionálním sportu, zápasím, trénoval jsem, koučoval jsem a na úplném začátku jsem byl dobrý jenom na to, že jsem nosil ručníky a byl na tréninku potrava pro zkušenější zápasníky. Vyvinul jsem se, ale a došel v bojových sportech daleko – to vás musí ovlivnit.

Dostalo sa nám do uši, že aj Petr Kareš plánuje návrat do súťažného boja. Sú tieto špekulácie pravdivé?

Petr Kareš ještě z ringu neodešel. : -) V minulém roce jsem se kvalifikoval na Světové hry a v tomto roce jsem již jeden zápasil stihnul. Zápasení mě moc baví a rád bych ještě pokračoval.

Na organizáciu čaká v tomto roku aj duel medzi Marpom a Rytmusom. Očakávate od nej veľké promo bojových športov?

Ano, o tento zápas již dnes obrovský zájem v široké veřejnosti. Věřím, že XFN tento zájem dokáže využít pro každého česko-slovenského zápasníka, aby tento sport patřil mezi nejsledovanější v našich zemích v budoucnosti.

Predtým ste dali šancu aj Filipovi Grznárovi, v zahraničí sú súboje známych osobnosti veľmi populárne. Chce sa aj XFN uberať takýmto smerom v budúcnosti?

XFN je především sportovní organizací, ale je také organizací, která v době, kdy začínala, promovala malý a veřejnosti ne příliš známý sport. Doba se ale mění a my s ní, zároveň si také myslím, že zápasy známých osobností do toho byznysu patří a patřit budou i dále. Ano, budeme se ubírat také tímto směrem.

Petr, ďakujem za rozhovor a želám veľa úspechov celému XFN a ľudom, ktorí sa na tom podieľajú. Na záver ak by si chcel niečo odkázať čitateľom a fanúšikom, tak máš priestor.

Děkujeme! A ano chtěl. Co se stane, když minete prázdnou branku? Netrefíte koš nebo doběhnete poslední? A co se stane, když podobnou chybu udělá zápasník v ringu nebo oktagonu? Bojové sporty jsou výjimečné a výjimeční jsou i zápasníci. Sledujte je, podporujte je, protože oni si vaši podporu svoji odvahou zaslouží více než kterýkoliv jiný ze sportovců.

Zdroj fotografií: Facebook Petr Kareš, CzechFighters.cz, Lenka Bartáková, archív Patrika Kincla, XFN

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.