Petr Kareš otvorene o plánoch XFN, O2 aréne, dopingu aj Oktagone!

DŇA 10. júna 2018 • PRIDAL Dominik
<

Promotér českej organizácie XFN Petr Kareš má teraz plné ruky práce! Už koncom mesiaca totiž čaká na jeho tím veľký event, a to turnaj v pražskej O2 aréne. Ako vidí duel medzi Karlosom Vémolom a Patrikom Kinclom? Bude Makhmud Muradov pokračovať pod hlavičkou XFN? Čo ešte pripravujú v tomto roku? Kedy XFN zavedie dopingové kontroly? Aký má vzťah s Ondřejom Novotným a Pavlom Nerudom z konkurenčného Oktagonu? Aj o tom bol náš rozhovor!

Ako pokračujú prípravy na XFN 11 v O2 aréne? Pociťuješ pred touto významnou akciou nervozitu?

Přípravy jdou velmi dobře. Nejsem nervózní, máme profesionální tým a v něm výbornou atmosféru. Jsme pozitivně motivováni znovu přepsat českou historii MMA.

Na sociálnych sieťach panujú rozbroje medzi Patrikom Kinclom a Karlosom Vémolom, tak by ma zaujímalo, ako vidíš týchto dvoch borcov ty. V čom sú ich silné stránky v klietke i mimo nej?

Jsem neutrální a snažím se i vyhýbat jejich hodnocení. Můj úkol je tady být stejně pro jednoho i druhého. A bude to tak i po zápase. Vidím je oba jako šampióny nyní i potom.

Kincl dokonca kvôli XFN odmietol Bellator aj UFC. Vedel si o týchto ponukách? Bolo milým prekvapením, že sa Patrik rozhodol dať prednosť duelu v O2 aréne?

Ano, Patrik nás o těchto nabídkách informoval. Samozřejmě, že jsem měl radost. V jiných sportech sportovci „unikají“ do zahraničí, ale v MMA se domů vrací. Je to skvělá zpráva a významný signál pro zbytek Evropy, že se v našich malých zemích něco velkého děje.

Keď sa pozrieme na reakcie verejnosti, tak sa stretávame aj s nespokojnosťou s týmto duelom. Môže prehra jednému z tejto dvojice zatvoriť dvere do UFC?

Spokojenost nebo nespokojenost fanoušků nehodnotí komentáře na sociálních sítích, ale prodej vstupenek. My o tento zápas zaznamenáváme mimořádný zájem. Slávie hraje proti Spartě každý rok a nikdo se tomu nediví. Vůbec pak nesouhlasím s tím, že prohra nebo výhra zavře jednomu dveře do UFC. UFC své zápasníky vybírá podle jiného klíče, než je prohra v jednom národním zápase.

Okrem iných sa predstaví ešte pod hlavičkou XFN aj Makhmud Muradov. Uvidíme ho ešte bojovať na turnajoch organizácie aj v budúcnosti?

Makhmud má v XFN dveře vždycky otevřené. Je to nejen skvělý zápasník, ale i člověk a s XFN je od samého začátku. Pokud si bude přát na XFN zápasit a já v to pevně věřím, tak mu k tomu vytvoříme velmi rádi podmínky. Mezi takové podmínky určitě budou patřit kvalitní zahraniční soupeři.

XFN pripravuje silný záver roka aj s turnajom v Bratislave. Vedel by si nám prezradiť nejaké detaily?

Buchinger, Klein, Čambal a další slovenští šampióni, které postupně začneme představovat divákům a budete překvapeni. Jsem si docela jistý, že svojí kvalitou se bude jednat o nejlepší kartu, která se na Slovensku představila.

Vo vianočnom období uvidíme súboj Rytmusa proti Marpovi. Je pravdou, že tento zápas si zo žartu inicioval práve ty?

Je to myšlenka moje a mých obchodních společníků, ale nebyl to žert. Myslím, že to bude skutečná sportovní událost, která významně pomůže bojovým sportům v Čechách i na Slovensku.

Čo očakávaš od tohto duelu? Už sa chalani dohodli aj na váhovej kategórii?

Čekám vyprodanou O2 arénu a váha je dohodnuta na 82,5 kg. Oba již tvrdě trénují a když je pozoruji v přípravě, tak se na ten zápas opravdu velmi těším.

Fanúšikov bojových športov stále nepríjemne prekvapujú dopingové kauzy zápasníkov v zahraničí. Ako sa k tejto problematike stavia XFN? Prebiehajú počas prípravy, resp. pred zápasmi nejaké kontroly?

Já mám na doping asi specifický názor, který jsem získal při práci ve světovém kickboxu v době, kdy dopingové kontroly zaváděl. Jedním z principů svobodné společnosti je presumpce neviny a rovnocenné postavení. Pokud někdo tvrdí, že zápasník používá zakázané látky, pak to musí prokázat pozitivním dopingovým testem. Pokud to prokázat neumí, pak by měl mlčet a nespekulovat. Těžko také můžeme kontrolovat zápasníka jen domácího, když jeho soupeř se připravuje mimo kontrolu třeba v Brazílii nebo Číně, to by bylo velmi nespravedlivé.

XFN usilovně pracuje na tom, aby dopingové testy zavedla nejméně pro titulové zápasy již v roce 2019. Dopingový test by pak měl probíhat bezprostředně po vyhraném zápase.

Obecně je ale představa veřejnosti, že dopingové tresty řeší problém zakázaných látek ve sportu nesprávná. Je to bohužel sám sport, který sportovce motivuje k tomu, aby „brali“. Dnes již nikoho nezajímají druhá nebo třetí místa, a to ani diváky a ani sponzory. Vše se vždy zaměřuje pouze na vítěze. Až znovu začne být financován sport a ne jen vítězové, pak se situace významně zlepší sama.

XFN sa prezentuje aj kvalitným servisom pre zápasníkov. Aj preto vaše turnaje sprevádzajú pravidelne profesionálne cutmanské tímy. Ako vnímaš ich prácu? Je pre úroveň turnaja dôležité mať pri sebe tých najlepších profíkov?

Věřím, že se kvalitním servisem ne jenom prezentuje, ale také ho pro zápasníky zajišťujeme. Celý tým XFN je na to zaměřen. XFN pracuje s Alpha Cutman Team a nikdy bychom neměnili. Tito lidé na sobě tvrdě pracují a často nám svými návrhy pomáhají zlepšit i naše procesy. Floor management XFN není nic snadného. Jiné MMA organizace uzavírají prostor průchodu zápasníků a mezi sportovištěm a diváky vytváří velké mezery. Já naopak chci, aby zápasníci byli s diváky v co možná největším kontaktu. Věřím, že tato energie mezi zápasníkem a divákem je jedna z věcí, která dělá XFN výjimečné.

V súvislosti s tvojou osobou sme videli menšiu aféru v rámci turnaja Oktagon v Košiciach. Po opadnutí emócií by si nám vedel spätne zhodnotiť, čo sa to vlastne udialo?

Já žádné emoce neměl. Chtěl jsem s nadhledem a vtipně poukázat na to co se mě přihodilo. Postoval jsem na svém soukromém profilu, kde jsou předpokládám pouze lidé, které zajímám. Hodnotím to jako ostudu organizace. Chápu, že mě nemají rádi, příliš jim nepomáhám, ale všechno má mít své hranice a především by mělo mít úroveň. Ztráta nadhledu a úrovně je známkou nervozity vedení organizace. Tomu, ale rozumím také.

Keď si odmyslíme tento problém, tak ako by si objektívne zhodnotil kvalitu celého galavečera?

OKTAGON MMA má kvalitní produkci večera, dobře se naučili organizovat své procesy na ploše. Sportovní kvalitu zápasníků musí vyhodnotit sami diváci. Vadí mě ale nevyrovnané zápasy. Zápas velezkušeného Macka s 31 zápasy proti začátečníkovi se zápasem 1 byl hazard se životem. Stejně tak Buday vs. Nasibov. Nasibov v březnu zápasil -84 kg, na váze neměl ani předepsaný limit +93 kg až -120 kg. Langer se 12 zápasy nastupoval proti začátečníkovi s 0 zápasy. Pajtina nastupovat na neporaženého Kertesze také neměl. Velmi se mě líbil výkon Štrbáka a zápas Krištofiče s Raškou. Pozitivně vnímám začátek v odpoledních hodinách. Myslím, že 2500 prodaných vstupenek při cenách, které OKTAGON MMA měl na daný region je také úspěch.

Ľudia sú stále hladní po akcii XFN vs. Oktagon. Je reálne, aby sa udalosť tohto charakteru stala skutočnosťou?

Již k tomu není důvod. Nemusíme již nikomu nic dokazovat. XFN je největší česko-slovenskou organizací, a to kvalitou svých zápasníků, počtem eventů i diváků. Sledovanost posledního i předminulého OKTAGON MMA v TV byla 1% (0,9%, 1,1%) na Slovensku. Míříme již k novým výzvám.

XFN si nedáva servítku pred ústa na margo Oktagonu, naopak Oktagon na margo XFN. Aký však máš vzťah s Pavlom Nerudom a Ondřejom Novotným?

Mám pozitivní vztah ke všem lidem, kteří podporují česko-slovenské MMA. Jsem ale svojí povahou stále zápasník a jako takový bojuji za svůj tým, zápasníky i organizaci. Na konci každého trash-talku by si ale lidé měli podat ruce a jít dál, nevím, jestli toho bude druhá strana schopna, ale budu věřit, že jednoho dne ano.

Zdroj fotografií: Facebook Petr Kareš, CzechFighters.cz, XFN, Instagram RytmusKing, Instagram McMarpo

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.