MMA

Kniha od Paige VanZant odhaľuje podrobnosti sexuálneho napadnutia

DŇA 16. apríla 2018 • PRIDAL Mrkvis
<

24-ročná UFC hviezdička Paige VanZant vo svojej novej knihe Rise: Surviving the Fight of My Life uviedla šokujúce informácie o udalostiach z roku 2008. Celému svetu odhalila incident, počas ktorého bola skupinovo znásilnená. Dohra mala neskôr príchuť nepríjemnej šikany, kvôli ktorej chcela zápasníčka spáchať samovraždu. Upozorňujeme, že článok obsahuje preložené citácie o znásilnení a nie je to práve príjemné čítanie.

Paige VanZant je vychádzajúca hviezda MMA, ktorá pôsobí v organizácii UFC. Preslávila sa najmä svojou povestnou schopnosťou prekonať akékoľvek prekážky či už v oktagone alebo mimo neho. Avšak, dlho predtým ako sa stala svetovou zápasníčkou a získala si srdcia tisícok fanúšikov, Paige bojovala so svojimi vnútornými démonmi. Kniha Rise odhaľuje príbeh, vďaka ktorému sa stala neúprosnou a brutálnou súperkou. Príbeh VanZant je nabitý emóciami a motiváciou bojovníčky, ktorá pretavila svoju bolesť na silu a stala sa tak jednou z najsilnejších žien v UFC.

Kult fanúšikov, ktorí sa za pomerne krátku dobu vytvoril okolo roztomilej blondínky a neúprosnej zápasníčky, sa po prečítaní knihy pravdepodobne zhrozil rovnako, ako aj naša redakcia. Kniha, ktorá uzrela svetlo sveta len pred necelým týždňom, popisuje okrem iných zážitkov aj incident, ktorým si ako 14-ročná musela VanZant prejsť.

Znásilnenie

Keď mala VanZant asi 14 rokov, zúčastnila sa jednej párty, kde do nej spolužiaci liali celý večer alkohol. Všetko by bolo v poriadku, keby ju v ten istý večer neznásilnila partia chalanov, ktorí boli približne v jej veku. Zápasníčka v knihe zašla až do veľmi nepríjemných opisov rôznych detailov z celého incidentu. Pre niekoľko denníkov sa vyjadrila, že počas citlivejších častí za ňu prebrali písanie ghost writeri. „Povedala som im všetko len raz. Nahrali si moju výpoveď a ja som sa už k téme nemuseli znova vracať,“ načrtla proces písania knihy.

„Striedajú si ma,“ opisuje situáciu VanZant. „Robia si so mnou, čo sa im zachce. Vždy, keď sa snažím vzdorovať, je to zbytočné. Moje končatiny sa správajú akoby ich niekto zalial do betónu, môj mozog je ponorený do hmly. Som pri vedomí a uvedomujem si, čo sa deje, ale moje telo je mŕtve. Viem, čo sa deje, ale nemôžem urobiť nič pre to, aby to prestalo. Strácam hlas a možnosť vzdorovať. Jediné, čo mi ostáva je nejako to pretrpieť a modliť sa, aby všetko čo najskôr skončilo.“

Šikana

„Neexistuje miesto, kde by som sa mohla skryť. Nemám nikoho, na koho by som sa mohla obrátiť,“ spomína si zápasníčka. „Šikana je tak hrozná, že radšej jem desiatu na záchode, pretože sa bojím ísť do kafetérie za ostatnými.“

Akoby toho nebolo na mladé dievča dosť, znásilnenie spustilo ďalšiu vlnu nepríjemných udalostí v jej živote. V sociálnych kruhoch stredoškolákov sa rozšírili klebety, že sex bol z jej strany dobrovoľný. „Chodia mi smsky od neznámych čísel. Píše sa v nich, že som šľapka, kurva, že spím s chlapmi za peniaze. Jedna správa je zákernejšia, než tá predošlá. Všetci si o mne myslia, že som retardovaná a poškodená. Píšu mi, že som odporná a nenormálna – si hanba, ktorá si nezaslúži žiť.“

Paige v knihe popisuje detaily toho, kam až vyeskalovala šikana. Načrtla traumatické spomienky na to, ako si musela zmeniť priezvisko, pretože z jej pôvodného „Sletten“ ľudia vytvorili slovnú hračku „Slutten“. (pozn. redakcie – ide o slovnú hračku, ktorá vo voľnom preklade znamená „šľapka“). Šikanu napokon neustála ani jej rodina, keď sa im počas vianočných sviatkov pred domom objavili kondómy visiace zo stromu (vianočné ozdoby). Rodina napokon opustila Oregon a presťahovala sa do Nevady.

Samovražda

Šikana doviedla VanZant až k tomu, že začala zvažovať samovraždu, aby si uľavila od bolesti. „Nezáleží na tom, čo mi život ponúkne, tá ťarcha udalostí, ktoré sa mi stali, ma bude ťažiť naveky. Nič, čo urobím, nič, čo budem cítiť ma nikdy neodreže od minulosti. Vždy budem to dievča,“ podelila sa VanZant v kapitole o samovražde. „Neexistuje dôvod, aby som naďalej žila. Môj život je presiaknutý utrpením a jediné miesto, kde nájdem pokoj je cintorín… Nikto by nemal takto trpieť, nikto by nemal predstierať, že dokáže žiť.“

Pri otázkach novinárov vysvetlila, že nevidela nijaký iný spôsob, ako sa zo situácie bezpečne a navždy dostať. „Keď cítite toľko bolesti, nechcete umrieť, je to skôr o tom, že už ju jednoducho nechcete cítiť…“ pričom dodala, že MMA je náplasť, ktorá jej pomohla zahojiť rany enormných rozmerov.

Paige sa so svojim príbehom podelila so svetom práve preto, lebo chcela pomôcť ostatným obetiam znásilnenia a šikany. „Najpodstatnejším dôvodom, prečo som dala tieto zážitky do knihy, je práve preto, že sa chcem stať niekým, kto stojí proti šikane a znásilneniam.“ VanZant takisto dodala, že to bola práve šikana, ktorá jej nedovolila zotaviť sa z predošlej traumatickej skúsenosti.

Zápasníčka UFC si aktuálne lieči zlomenú ruku zo zápasu s Jessicou-Rose Clarkovou, ktorý sa odohral v januári. Neuveriteľná fanúšikovská základňa, ktorá sa vytvorila okolo mladej ženy asi pravdepodobne netušila, čím si ich modla v mladosti prešla a určite to v nich zanechá emocionálnu stopu.

„Na strednej som o tom napísala nejaké riadky, ale nerada som s k tomu vracala. Nie je to niečo, čo si chcete čítať a pripomínať si to,“ odvetila na otázku, prečo incident neoznámila skôr. „Až som sa napokon dostala do bodu, kedy som sa chcela o tom podeliť s okolím. Bola som v rôznych show, začala som sa čoraz častejšie objavovať v médiách a uvedomila som si, že to môžem využiť na to, aby som pomohla obetiam znásilnenia a šikany. Usúdila som, že publikovať knihu o tom, čo sa mi stalo bude asi najlepší možný spôsob – aby si o tom ľudia mohli prečítať. Takže o tom nemusím hovoriť, ale ľudia sa aj tak dozvedia, čo sa mi stalo.“

Aj keď sa môže zdať kniha VanZant ako marketingový ťah úzko prepojený s kampaňou #metoo, Paige ju začala písať ešte dávno predtým, ako kampaň započala. „Snažím sa na celú vec s odstupom času pozerať tak, že veci sa asi dejú z nejakého dôvodu. Možno sa to stalo preto, aby som mohla otvorene vystúpiť na verejnosť a pomôcť tak ľuďom s podobným osudom. Nedávno mi písalo jedno dievča, ktoré si prešlo cez podobné peklo a kontaktovala ma na základe knihy. Keď si uvedomíte, že na svete nie ste sami, je to svojim spôsobom určitá forma úľavy,“ dodáva VanZant.

Zdroje obrázkov: Instragram Paige VanZant

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.