MMA

Oktagon 6: Postrehy a dojmy z turnaja v Košiciach!

DŇA 29. mája 2018 • PRIDAL Mrkvis
<

Potom, ako sme navštívili veľmi vydarenú „epizódu“ Oktagonu 5Ostrave, nedalo nám to a rozhodli sme sa, že sa určite zúčastníme aj gala-večera v Košickej Steel Aréne.  Zatiaľ, čo sme v treťom najväčšom meste Česka takmer zamrzli, vyhriate múry Košíc nás opiekli ako popcorn, ktorý sa počas turnaja predával v Steel Aréne. V reporte sa dočítaš, o krátkych postrehoch zo zápasu, niektoré budú obsiahlejšie, iné zasa kratšie.

Pred halou sa začali zbiehať ľudia ešte dlho predtým, ako vôbec akcia začala. Cez turnikety sme doslova preleteli bez prílišnej kontroly lístkov a bežali si hľadať svoje miesto na tribúne. Steel Aréna je sila, človek sa pri prvotnom vstupe do haly cítil ako na UFC turnaji. Všetko svietilo, zvukári si tam čarovali takú svoju malú mágiu, všetko krásne dunelo a všade ste mohli zazrieť pobiehajúcich organizátorov a zápasníkov. Niektorí prišli zápasiť, iní z nich zasa podporiť alebo odkoučovať svojich zverencov.

Nechýbali ring girls, Alpha Cutman Team, NovotnýKostolanským „na beate“ a turnaj mohol začať. Zlé jazyky upovedomovali, že hala nie je ani zďaleka plná, ale na obranu samotnej organizácie – Steel Aréna má kapacitu 7000 ľudí, z čoho sa v sobotňajší večer naplnilo skoro 4000 sedadiel. Tak si to vypočítaj.

Prelims


Martin Buday vs. Dzhangir Nasibov

Turnaj otvoril zápas dvoch ťažkých váh, kedy sa proti sebe postavili Martin Buday (2-1) po zápase (3-1) a Dzaghir Nasibov (2-4) po prehre (2-5), ktorých jeden prisediaci fanúšik označil ako súboj Dávida a Goliáša. Proporčne totiž borci nevyzerali ani náhodou vyrovnane a rozdiel v kilogramoch presiahol číslo 20. Nasibov, ktorý stál proti zverencovi trnavského Spartakus Fight Gymu, zobral duel na poslednú chvíľu. Je obdivuhodné, že pred ním zápasil vo velterovej, strednej a poloťažkej váhovej kategórii a zdá sa, že ani s priberaním do tohoto zápasu nemal nijaký problém.

Martin napriek svojej váhe veľmi hbito stíhal svojmu ľahšiemu súperovi, pri ktorom bolo už od prvého kola zjavné, že sa snaží Slováka „ubehať“. Padli nejaké dobre mierené low-kicky (jeden z nich bol dokonca naskočený o klietku), ktoré Buday neubránil, no zverenec Spartakus Fight Gymu si s kľudom Angličana išiel svoje a udržiaval si kontrolu. Nasibov sa počas zápasu hlavne snažil útočiť Slovákovi na hlavu. Na konci kola sa halou ozýval pobavený smiech fanúšikov, pretože Nasibov si bez servítky poklusával v klietke ako pred rozcvičkou a snažil sa súperovi ujsť. Zápas skončil po prvom kole, keď sa zverenec Adrenalin Fight Klubu vzdal a odmietol v zápase pokračovať kvôli údajne zlomenej ruke.

Filip Macek vs. Ivan Ovchinnikov

Medzi PrahouKyjevom lietali hromy blesky, keď sa proti sebe postavili Filip Macek (15-13) po zápase (16-13) vs. viaconásobný ruský combat sambo šampión Ivan Ovchinnikov (1-0) po zápase 1-1. Ak by sme súdili skúsenosti na základe skóre, Macek mal rozhodne navrch. Oproti prvému zápasu bol tento veľmi dynamický. Už v prvej minúte sa podarilo Filipovi dostať súpera na zem, kde si ho chytil do ukážkovej gilotíny, z ktorej sa už Ivan nedostal. Zverenec Penta Gymu Praha si tak pripísal na konto ďalšie víťazstvo. Chvíľu sme uvažovali, že ak zápasy pôjdu takýmto tempom, tak hlavná karta začne už o 17:00.

Pavol Langer vs. Viacheslav Ivashchuk

V treťom zápase sa proti sebe postavili Pavol Langer (4-7) po zápase (5-7) proti Viacheslavovi Ivashchukovi (1-0) po zápase 1-1. Ivashchuk bol už v prvej pol minúte prvého kola otvorený na pravom oku, podľa čoho bolo zjavné, že sa nedočkáme tretieho kola. Zverenec MMA Psycho Teamu Košice sa nebál využívať svoju výškovú prevahu a snažil sa udržovať si od agresívneho súpera väčšiu vzdialenosť, pričom Ivashchukovi zasadil niekoľko čistých low-kickov. Ani jeden z borcov sa počas prvého kola príliš nehrnul na zem a mohli sme sledovať vcelku dynamický stand-upový zápas. Avšak, v posledných sekundách prvého kola sa priostrila atmosféra, keď sa Langerovi podarilo zasadiť Ivashchukovi tvrdý zdvihák, ktorým ho takmer ukončil. Začiatkom druhého kola pôsobil zverenec MMA Psycho Teamu sebaisto, asi práve vďaka tomu, že v prvom kole jasne viedol. Ivashchuk niekoľkokrát využil šancu na low-kicky, keď sa zdalo, že Langer trochu v tretej minúte druhého kola prispal, videli sme krásne koleno, ktoré Viacheslavovu ranu pravdepodobne opätovne otvorilo. Pár sekúnd na to Langer submitol Ivashchuka prostredníctvom rear nake choke, a „bolo vymaľované“.

Ronald Paradeiser vs. Vladislav Genov

Ronald Paradeiser (6-5) po zápase (7-5) vs Vladislav Genov (9-2) po zápase (9-3) bol pre nás jedným z najlepších výkonov večera. K ostatným favoritom patrili ešte zápasy Borárosa a Štrbáka. Viete, že keď nastupuje zápasník z OFA Gymu, pôjde o kvalitné zápasy alebo minimálne o parádnu show. Na základe sociálnych sietí sme mohli sledovať, že Paradeiser dal do prípravy na zápas mnoho a ešte viac, čo dal pocítiť aj súperovi. Mal dynamický štýl boja a čerešničkou na torte bolo jeho opačné gardé a výšková prevaha.

Hala ožila a stoličky sa začali plniť. Bolo počuť hlasnejšie skandovanie fanúšikov. V prvej pol minúte prvého kola sa zdalo, že je Genov agresívnejší. Pokúsil sa Paradeisera strhnúť na zem a bolo až neuveriteľné, ako sa zverencovi OFA Gymu počas prvého kola darilo brániť pokusy o take-downy. Paradeiser približne v tretej minúte prvého kola upiekol zdvihák a na sekundu sa zdalo, že zápas možno opäť skončí predčasne. Genov sa však rýchlo spamätal a borci boli opäť v postoji. Aj napriek tomu, že sa Genov snažil celé prvé kolo ťahať zápas na zem, Ronald si šiel svoje a ešte pár sekúnd pre ukončením prvého kola vzdorovito ukázal, že sa s ním odmieta biť na zemi. Dôvod, prečo odmietol Genov nastúpiť do druhého kola nám nie je známy a aj keď sa jedná o jediný zápas, ktorý Ronald neukončil na KO, bola to rozhodne „podívaná“!

Lukáš Pajtina vs. Máté Kertész

Po kauze Pajtina vs. Simandl, kde bol Lukášovi očistený štít, bol toto jeden zo zápasov, na ktorý sme sa tešili najviac. A neboli sme jediní. Myslíme, že hala skandovala viac iba počas zápasu Boráros vs. Gonzalez. Lukáš dostal veľmi silného súpera – Maďara Máté Kertésza, s bilanciou 4-0. Dúfali sme, že Pajtina predvedie svoj povestný wrestling. Jeho gró sme mali možnosť vidieť počas zápasu so Simandlom, kde predviedol šialene dobrú kondičku. Aktívnejšie pokusy o take-down prišli z Lukášovej strany hneď v prvých dvoch minútach zápasu, ale Kertész ich dokázal s prehľadom ubrániť.

Poznáš ten pocit, že občas sleduješ tekkena a nie zápas MMA? Rovnaký pocit, sme mali keď sa Kertész pokúsil o naskočené koleno a nie sme si celkom istí, či ním Lukáša trafil. Ten sa však nezdal otrasený, skôr vyzeral, že pri klietke počúva pokyny trénera. Približne v druhej minúte druhého kola sa podarilo Kertészovi zasadiť Pajtinovi tvrdú pravačku, ktorú Lukáš neubránil a stála ho prehru v zápase. Zdá sa, že aj napriek tomu, že MMA je o zmiešaných bojových umeniach, box častokrát rozhodne. Kertész v pozápasovom rozhovore priznal, že sa na súboj s Lukášom pripravoval aj v postoji, a práve s fightermi, ktorí mali podobný štýl ako zverenec OFA Gymu. Keď sa Novotný spýtal Mátého, prečo nevyužil šancu na rear naked choke alebo na gilotínu, odpovedal mu, že sa viac snažil o striking, a že chcel primárne urobiť pekný zápas pre ľudí. „Veľa mojich kamarátov navyše tvrdí, že submisie sú nuda, tak nech sa páči,“ dodal na záver. Pajtina však neklesá na duchu. Fanúšikov informoval, že prehru berie športovo a stavíme sa, že už teraz sa pripravuje na ďalší zápas!

Miroslav Štrbák vs. Oleksandr Panasyuk

Zápas Mira Štrbáka a Oleksandra Panasyuka uzatvoril prelims. Popravde nás trochu zarazilo, že zápasníka, akým je Štrbák dali do prelimsu, pretože to, čo v sobotu predviedol bolo hodné hlavnej karty. Tak ako zaplnil kartu na Oktagone 5 Reinders MMA Team, tak na Oktagone 6 kraľovala najmä OFA. Štrbák naposledy vyhral nad Draganom Pesicom a v minulosti sa mu podarilo poraziť Kuzníka, Kozmu alebo napr. aj Tomáša Deáka.

Prvé kolo začalo dynamicky, borci sa do seba tvrdo pustili. V druhej minúte prvého kola sa Štrbák dostal na Panasyuka, ale Miro mal vo svojej pozícii silnejší ground and pound. Napriek tomu sa Panasyukovi podarilo zasadiť Štrbákovi nepríjemný lakeť, ale Štrbák mu to niekoľkonásobné vrátil. Miro mal na zemi pohotovú kontrolu a útočil súperovi najmä na brucho a rebrá, v postoji zasa dominoval tvrdými low-kickmi, ktoré Panasyuk neubránil. Pár sekúnd pred koncom prvého kola vyšlo Štrbákovi naskočené koleno, ktorým dostal Ukrajinca k zemi. Oleksander sa však nedal a na chvíľu sme si myslel, že ešte stihne Mirovi upiecť armbar. Bzučiak. Koniec prvého kola…Uf!

Diváci si poutierali čelá a napäto čakali na druhé kolo, ktoré Panasyuk rozbehol pokusom o take-down. Skúsený Štrbák sa však ubránil, o pár sekúnd zachytil Oleksandrov round-kick, zasadil mu tvrdú pravačku a dostal ho tak na zem, kde ho niekoľkokrát silno udrel do brucha. Nijaký fanúšik Panasyuka by nechcel stáť v sobotu v klietke proti Štrbákovi. Bil sa ako nakľúčikovaný a zdalo sa, že má nevyčerpateľné baterky. „Nesadaj si Miro, nesadaj si!“ ozývalo sa pri klietke a všetci fanúšikovia tŕpli ako zápas skončí. Najsilnejší moment súboja bol asi vtedy, keď si Štrbák rozbehol pri klietke „repeat-play“ hru a mlátil do Oleksandra hlava-nehlava. Po prezretí záznamu mu uštedril niečo nad 40 rán, ale môžeme sa mýliť. Koľko z nich Panasyuk vykryl nám nie je známe, to vie asi len „Karlik Kocourek“, ktorý to celé sledoval z najlepšieho možné uhla a zápas nakoniec ukončil. Štrbák tak vyhral v druhom kole TKO a predviedol jeden z najlepších zápasov večera.


Hlavná karta

Zaparkovali sme sa pred Steel Arénou a oslavovali Štrbákov zápas víťaznou cigaretou. Slnko pražilo na kovovú halu a do toho sa spustil chladný lejak. Polovica turnaja bola za nami.

Michal Kotalík vs. Pavel Sabadash

Čakala nás hlavná karta, ktorú mal podľa všetkého otvoriť Ironman Kotalík. Po tom ako Michal porazil Mateusza Pasiaka na Oktagone 5 v Ostrave, si pravdepodobne vylepšil meno. Pasiaka ukončil v 1 minúte TKO a získal si tak na svojou stranu mnoho nových fanúšikov. Mal zápasiť s Teššíkom, no od zápasu sa napokon upustilo. Ironman dostal nového súpera, ktorý síce zobral zápas na poslednú chvíľu, no Michal mu vo svojej záverečnej reči za toto gesto nezabudol patrične poďakovať.

Kotalík nastúpil v sprievode Matěja Kuzníka a Andrého Reindersa a aj keď na Oktagon 6 reprezentoval Reiders MMA sám, rozhodne sa nenechal zahanbiť. Kotalíkové predčasné ukončenia zápasov začínajú byť jeho poznávacou značkou. Dokázal, že vypínak v rukách má, takisto ako fakt, že má v hlave časovač, podľa ktorého presne vie, kedy ho použiť.

Už v prvých 10 sekundách prvého kola zasadil Sabadash Kotalíkovi tvrdú ranu, ktorá Michalovi očividne zobudila apetít po výhre. V prvej pol minúte prvého kola Kotalík predviedol ukážkový high-kick, ktorý sa stal ďalším KO večera! Až nás trochu mrzí, že jeho súboje vždy skončia tak skoro, pretože sa je rozhodne na čo pozerať. V po-zápasovom rozhovore Michal osobite poďakoval Andrému Reindersovi, ktorý mu podľa jeho slov prekopal štýl a zobral ho pod ochranné krídla, keď ho nikto nechcel. Splní Oktagon MMA Ironmanovi želanie a nechá ho zápasiť s Martinom Šolcom?

Dittrich vs. Vašíček

Ďalším zápasom bol pyramídový súboj. Proti sebe sa postavili Daniel Dittrich a Tomáš Vašíček. Dittrich porazil svoj súpera v prvom kole TKO a zaistil si tak postup do finálového zápasu ťažkých váh, ktorý sa uskutoční na Štvanici. Jeho súperom bude víťaz Oktagonu 5 – Michal „Blackbeard“ Martínek. Borci sa už proti sebe stretli na Oktagone 3, pričom Martínek submitol Dittricha v prvom kole na rear naked choke. Bude sa scenár opakovať, alebo sa borci predvedú v novom svetle?

David Kozma vs. Alexej Valivakhin

Kozma nedokázal svoje kvality iba na Oktagon 5, ale ukázal, že v ňom drieme víťaz aj túto sobotu v Košiciach, keď porazil Alexeja Valivakhina v prvom kole na TKO. 25-ročný zápasník má na konte už 31 zápasov, z ktorých je 21 víťazných. Táto špička Česka je vždy príjemným prekvapením na karte. O Valivakhinovi sa všeobecne vie, že je dobrý zemiar, no ani to mu v tomto prípade na „Holátko“ nestačilo. Kozma si touto výhrou opäť zvýšil šance k tomu, aby sa stal šampiónom Oktagonu.

Jozef Wittner vs. Kamil Cibinski

Ďalším očakávaný zápasom na Oktagon 6 bol medzi Prešovčanom Jozefom Wittnerom a Kamilom Cibinskim. Po vyčerpávajúcom zápase si však výhru na svoje konto pripísal Wittner, keď vyhral 3:0 na body. Podľa reakcie divákov obaja predviedli solídnu show. Aj keď sme si boli istí, že „kopanice na gule“ sa nebudú na Oktagon 6 konať, predsa sme sa dočkali. Mnoho z fanúšikov je presvedčených o tom, že to bola Wittnerova stratégia, ale už len po prečítaní takejto informácie sa kadekomu nadvihne obočie a usúdi, že je to hlúposť. To však neznamená, že tieto rany nezavážili a je nutné podotknúť, že rozhodne ovplyvnili to, čo sa v sobotu medzi dvoma borcami odohralo.

Zverenec Top Teamu Košice využíval pri boji najmä postoj, čo nie je v jeho prípade príliš tradičná záležitosť. Cibinski s výsledkom zápasu nebol spokojný a vyhlásil, že mohol zápas prerušiť a vyhrať na diskvalifikáciu, no hrdosť mu nedovolila ukončiť súboj. Wittnerovi sľúbil odvetu a my sa na ňu samozrejme budeme tešiť!

Fernando Gonzalez vs. Gábor Boráros

Zdá sa, že po Wittnerovom zápase ešte poprichádzalo množstvo fanúšikov a niektoré prázdne miesta v hale sa zaplnili. Ľudia nervózne žuli popcorn, pretože množstvo z nich prišlo na Oktagon 6 za zámerom vidieť jeden jediný zápas, a síce, zápas Gábora Borárosa proti Fernandovi Gonzalezovi. Borárosov protivník ukázal výbornú kontrolu zápasu a už od začiatku duelu bolo jasné, že to Gábor nebude mať jednoduché.

Halou sa nieslo skandovanie „Zuť“, až mal z toho nejeden človek zimomriavky. Gábor začal zápas naskočeným kolenom a zdalo sa, že prvú minútu držal kontrolu pri klietke práve on. Potom sa však stav obrátil a bolo zjavné, že Gonzalez má na zemi prevahu. Takto to v podstate pokračovalo skoro celé kolo, s výnimkou toho, keď sa borci na chvíľu ocitli v postoji a bolo vidieť, koľko energie nechali zápasením na zemi.

V druhom kole si kontrolu na zemi držal opäť Gonzalez. Keď sa Gáborovi konečne podarilo dostať opäť do stand-upu, nabehol Gonzalezovi na take-down, čo bol jeden z najdramatickejších momentov súboja. Obaja predviedli býčiu silu a v tretej minúte druhého kola sa zdalo, že Gonzalez Gábora niekoľkokrát uškrtí. V poslednej pol minúte už Borárosovi krvácal nos, no aj napriek zjavnej prevahe súpera neklesal na duchu, nedal sa a útočil. Zdá sa, že prestávka medzi druhým a tretím kolom pomohla Gonzalezovi trochu sa zreštartovať. Už v prvej minúte tretieho kola mal Gábora opäť na zemi, kde mu zasadil tri silné kolená do rebier. Posledné sekundy zápasu boli neskutočne napínavé. Boráros dal do zápasu celé srdce. Dali by sme ruku do ohňa za to, že by neodklepal, ani keby umieral.

Na body (3:0) nakoniec vyhral Fernando, ale bolo zjavné, že Gábor chce naozaj vyhrať a mohli sme vidieť naozaj kvalitný súboj. Gonzales takisto v po-zápasovom rozhovore priznal, že Gábor je bojovník a nič iné ani od neho nečakal. „Stačí si na okamih neustrážiť situáciu a on toho využije,“ dodal. Aj keď sa môže zdať, že si Gonzalez držal celý čas kontrolu a že s prehľadom vyhral, bolo vidieť, že je po zápase takpovediac „rozbitý“ a že držať Gábora na zemi nie je rozhodne jednoduché.

Samuel Krištofič vs. Ondrěj Raška

Na zápas medzi Pirátom a Andrésom sa tešilo mnoho fanúšikov. Veľa z nich si myslí, že po Oktagon výzve mali nejaké nevyriešené účty, čo obaja počas prípravy na duel popreli. Prvá minúta súboja sa odohrávala (po intenzívnom stare-downe) v opatrnom, ale ostrom stand-upe. Raška postupoval dosť sofistikovane, triafal svojho súpera a ani jeden z nich sa príliš nechystal preniesť zápas na zem. Situácia sa však otočila, keď ho Pirát niekoľkokrát trafil, Andrés statil rovnováhu a Krištofič toho využil. Pirát porazil Rašku v prvom kole TKO a bude si tak môcť zabojovať o titul s Milošom „Melounom“ Petráškom.

Tento zápas bol zvláštny najmä tým, že Raška nepredviedol to, na čo sme u neho zvyknutí a zdalo sa, že má trochu nalomenú psychiku. To však neznamená, že neukázal krásny box, čo rozhodne patrilo ku tým správnym „koreninám“ turnaja. Nie je nič lepšie, ako keď fighter prekvapí zmenou zápasníckeho štýlu.

Aj keď je Krištofič mnohými nenávidený (a naopak mnohými milovaný) v tomto zápase mal psychiku rozhodne lepšiu. „Titul nebude zadarmo, jak tá cesta k finálovému zápasu Miloš, pozdravujem ťa, makaj. Nech sa drží zdravie. Rozdáme si to,“ odkázal Pirát svojmu budúcemu oponentovi. Bol to zaujímavý gala-večer a aj keď väčšina zápasov skončila v prvom kole, určite sme sa nenudili!

Pozn. redakcie: Keď si nabudúce kúpiš lístok na turnaj, skús tam posedieť ešte chvíľu, kým vyhlásia výsledok zápasu večera. Je naozaj nechutné, ako sa niektorí fanúšikovia zodvihli tesne po tom ako Pirát vyhral a začali sa tlačiť silou mocou von. Je to neuctivé voči fighterom, voči celej organizácii a osobne nechápem, kam sa ponáhľaš. Nechal si doma zapnutú žehličku?

Tak, čo? Aké boli tvoje dojmy z turnaja? Bol si tam, alebo si pozeral live prenos? Napíš nám o tom do komentára! Vidíme na Oktagone 7?

Zdroj fotiek: Oktagon MMA

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.