„Crossfit je môj životný štýl,“ hovorí talentovaná atlétka Nina Ladvenicová

DŇA 12. februára 2018 • PRIDAL Dominik
<

Nina Ladvenicová je obrovskou nádejou pre slovenský šport. Už v 15-tich rokoch má na svojom konte početné úspechy a rozhodne neplánuje spomaliť! Minulý rok dokonca zožala úspech na preslávených CrossFit Games v zámorí. Rastie pod vedením Radovana Erenta v trnavskom gyme Different Athletics budúca šampiónka? Ako vychádza s trénerom Erentom a aké má ambície nám Nina prezradila v zaujímavom rozhovore!

Ahoj Nina, na úvod sa nám môžeš predstaviť.

Čaute! Som Nina, 15-ročné dievča z Trnavy, ktoré od malička miluje šport! Posledné 3 roky sa venujem crossfitu a minulý rok sa mi podarilo ako prvej slovenke dostať na CrossFit Games.

Už v takomto mladom veku máš za sebou ohromné úspechy. V čom vidíš svoju silnú stránku?

Od 4 rokov som cvičila športovú gymnastiku. Skončila som v 12-tich po tom, ako som sa stala majsterkou Slovenska. Mojou silnou stránkou sú práve gymnastické cviky so svojou vlastnou váhou, ako napríklad zhyby, kliky, chôdza po rukách a rôzne iné.

V lete si dosiahla 6. miesto na prestížnej súťaži CrossFit Games. Ako si vnímala takú obrovskú súťaž?

Bol to neuveriteľný úspech, keďže v crossfite sú CrossFit Games najväčšia možná súťaž. Niečo ako majstrovstvá sveta. Tvrdá drina sa naozaj vyplatila a kvalifikovala som sa tam z druhého miesta. Bolo to neskutočné! Nikdy som nezažila lepšie zorganizovanú a tak super súťaž. Nabrala som kopec skúseností a nakoniec som si odniesla pekné šieste miesto. Tento rok sa opäť pokúsim kvalifikovať. Stále ostávam v 14 až 15-ročnej kategórii, čo bude pre mňa výhoda oproti minulému roku, kedy som súťažila ako 14-ročná medzi 15-tkami.

Je práve vydarené predstavenie na CrossFit Games tým najcennejším úspechom v tvojej kariére?

Určite áno! Ale nechcem zaspať na vavrínoch. Tento rok bude pre mňa veľmi náročný ale pôjdem si za svojimi cieľmi.

CrossFit Games sa konali v USA, bolo súťaženie v zámorí na inej úrovni ako v Európe? Sú rozdiely stále také výrazné?

Organizácia bola bez jedinej chybičky, všetko presne na minútu načasované a absolútne žiadne nedorozumenia alebo chaos nehrozili. CrossFit Games nemožno porovnávať s akoukoľvek inou súťažou. Ale aj v Európe sa konajú kvalitné súťaže.

Máš ambície venovať sa športu naplno v zahraničí ako to robia niektorí úspešní športovci?

Veľmi ma baví cestovať a láka ma spoznávať nové krajiny, takže nevylučujem, že sa posuniem do zahraničia.

Bola si odmalička športový typ? Neťahalo ťa to k iným športom?

Športom žijem odmalička. 7 rokov som sa venovala gymnastike. Neskôr som skúšala bedminton, softball, fitness… no nakoniec som objavila crossfit! A bolo to to najlepšie rozhodnutie!

Crossfit je na Slovensku stále len okrajovým športom. Ako si sa k nemu dostala ty?

Po skončení s gymnastikou som skúšala rôzne športy a aj klasické cvičenie v posilke, ale moc ma to nebavilo. Ku crossfitu ma priviedla mamina, ktorá vedela, že práve toto by ma mohlo baviť. Zo začiatku som sa celkom bála cvičiť. Všade okolo trieskali činky, ľudia vrieskali a hecovali sa. Vtedy som tomu ešte moc nerozumela, haha. Najprv som chodila na skupinové tréningy, ktoré ma ale moc nebavili. Neskôr som však začala cvičiť individuálne s mojím trénerom Radom Erentom. Tréningov stále pribúdalo, a mňa to čoraz viac bavilo. Na jar 2016 som šla na moju úplne prvú súťaž v Nových Zámkoch. Bola som neskutočne vystresovaná a hrozne som sa bála.  Ako 13-ročná som súťažila v jednej kategórii s 18-ročnými dievčatami. Po ťažkých súťažných workoutoch sa mi podarilo vyhrať!

Vieme, že trénuješ v trnavskom gyme Different Athletics. Vytvárajú ti Radovan Erent s Inou Mruškovičovou ideálne podmienky?

Samozrejme! Different Athletics je už ako môj prechodný domov, haha. Trávim tam veľa času. Trénujem ráno aj poobede. V Different Athletics mávam dokonca aj dvakrát do týždňa „CrossKids“ – tréning pre deti od 6 rokov. Učím ich základné cviky, hráme rôzne hry, beháme cez prekážkovú dráhu… Rado je naozaj najlepší tréner a učí ma hrozne veľa nových vecí. Naberám pri ňom veľa skúseností do budúcnosti.

Aká je atmosfére v gyme pred nejakou významnou súťažou?

Prevláda napätie nad nadšením. Všetci ma ale podporujú a fandia mi. Je to úžasné! Sme tam jedna veľká rodina a navzájom sa všetci podporujeme a hecujeme. Doma sú naši mojou najväčšou opora. Už odmalička ma podporujú vo všetkom, čo robím a som im za to nesmierne vďačná.

Je Rado na teba prísny? Vyhovuje ti, keď má nad tebou tréner pevnú ruku?

S Radom si dobre rozumieme, trávime spolu veľa času, a preto máme priateľský vzťah. Ale samozrejme vie ukázať aj svoju prísnu stránku, najmä keď je pred nejakou dôležitou súťažou.

Ako vyzerá tvoj tréning? Musíš trénovať denne, aby si sa udržala v TOP forme?

Väčšinou mávam okolo 7 tréningov do týždňa. Dva dni mám dvojfázový a dva dni mám úplné voľno, kedy mám čas na regeneráciu. Pravidelne chodievam do sauny, na masáž a fyzioterapeutovi. Na dopoludňajších tréningoch sa venujem hlavne práci s činkou. Venujem sa technike cvikov, sile a vzpieraniu. Poobedný tréning býva kondičný a obsahuje mnoho gymnastických cvikov. Tréningový program samozrejme prispôsobujeme prípravám na súťaže.

Keď sme už načrtli tie ciele, tak čo by si chcela dosiahnuť v crossfite?

Určite by som chcela absolvovať všetky CrossFit Games v teens kategorii. To znamená ešte raz v 14 až 15-ročnej kategórii a dvakrát v 16 až 17-ročnej.

Láka ťa aj trénerstvo? Chcela by si raz po vzore svojich koučov odovzdávať skúsenosti ďalším?

Môj sen je stať sa trénerkou a otvoriť si vlastný gym, kde by som zúročila svoje skúsenosti a úspechy. Stále sa ale priúčam a naberám kopec vedomostí.

Stále máš len 15 rokov. Čo ty a škola? Myslíš aj na zadné vrátka popri športe?

Momentálne študujem na súkromnej strednej odbornej škole v Bratislave, konkrétne odbor výživa a šport. Zatiaľ sa mi darí spájať školu aj šport. Učím sa na samé jednotky.

Je určite náročné byť športovcom a zároveň s tým spojiť všetky svoje povinnosti. Obral ťa crossfit o čas na iné aktivity?

Ak nie som v gyme, tak práve regenerujem alebo si vychutnávam relax doma.

Čomu sa rada venuješ vo voľnom čase?

Svoj voľný čas väčšinou trávim s rodinou alebo idem von s kamarátmi. Rada chodím napríklad do kina.

Ako to vyzerá s tvojím stravovaním? Musíš si kvôli športu dávať mimoriadny pozor na to, čo zješ?

Mám upravenú stravu. Vôbec nejem sladkosti, biele pečivo, knedľu a podobné. V nedeľu mám cheat day čo znamená, že môžem jesť všetko. Sacharidy prijímam najmä z ryže a zemiakov a jem veľa mäsa, zeleniny a ovocia.

Čo považuješ za to najdôležitejšie pre dosahovanie úspechov? Je to len drina v posilňovni alebo aj nastavenie zmýšľania?

Je to spojenie driny a dobre nastavenej mysle. Dobré výkony bez pozitívneho zmýšľania nedosiahnete. Dokonca sa bez nej ani nedokopete na tréning.

Si len na začiatku svojej kariéry, kto ti najviac pomáha udržiavať cieľavedomosť do budúcnosti?

Naši a Rado. Celá moja rodina vo mne už odmalička videla potenciál a stále ma hnala za svojimi snami a čo najlepšími úspechmi. Vždy, keď sa mi nechcelo, nemala som náladu alebo som proste štrajkovala mi hovorili, že to nemám vzdávať. Aj ja mávam svoje ups & downs a sú to práve oni, ktorí vo mňa veria a neustále ma podporujú. Rado mi vždy najviac pomôže po psychickej stránke. Je aj môj mentálny coach a veľmi mi rozumie. Vždy ma dá zase „dokopy“, keď nemám chuť cvičiť a mám krízu.

Vedela by si si ešte predstaviť svoj život bez crossfitu?

Veľakrát som sa už skúšala zamýšlať nad tým, ako by môj život vyzeral bez športu. Crossfit a celkovo šport je môj životný štýl a inak si to ani neviem predstaviť.

Aké sú tvoje plány na túto súťažnú sezónu?

Momentálne sa sústredím na náročnú kvalifikácia na CrossFit Games. Ak postúpim, porovnám si sily s finálovou 20-tkou dievčat z celého sveta 1. až 4. augusta v Madisone v štáte Wisconsin. Po Games som si dala minulý rok od cvičenia pauzu. Na jeseň by som sa rada zúčastnila nejakej domácej súťaže.

Ďakujem za rozhovor, budeme ti držať palce v ďalšej kariére. Čo by si chcela na záver odkázať fanúšikom?

Chcela by som sa vám všetkým poďakovať za obrovskú podporu a za to, že mi veríte. Všetky vaše správy na sociálnych sieťach, či osobne ma neskutočne motivujú a posúvajú ďalej. Aj vďaka vám vidím, že to, čo robím má nejaký zmysel. Patrí vám moje obrovské ďakujem!

Zdroj fotografií: CrossFit Games, Štefan Drgoň, CrossFitGames.com, archív Niny Ladvenicovej, Colliery Made Games

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.