Na slovíčko s Jokym: „Lakte sú moja silná zbraň!“

DŇA 12. mája 2018 • PRIDAL Mrkvis
<

Nedávno sme ti priniesli krátky pred-zápasový rozhovor, v ktorom sme sa Jozefa Janotíka a Martina Ozánika pýtali na to, ako si predstavujú svoj spoločný zápas. V dnešnom komplexnejšom rozhovore sme vyspovedali Janotíka, ktorý na Enfusion v Žiline porazil svojho súpera a pripísal si tak na konto svoju 36 výhru.

Spýtali sme sa Jokyho na celkové dojmy z turnaja a zo súboja s Martinom Ozánikom. Mladý zápasník uznal, že turnaj bol zorganizovaný naozaj na úrovni, rovnako aj aj celková starostlivosť o fighterov. „Zápasil som vo svete pod rôznymi organizáciami a môžem povedať, že tento turnaj na Slovensku ma milo prekvapil a cítil som sa tam naozaj super.“ Ako nám už Janotík prezradil v predošlom rozhovore, za plody svojej práce vďačí najmä tvrdej a precíznej príprave. „Samozrejme, že som mal rešpekt pred súperom,“ opisuje, „no zápas som mal celý čas pod kontrolou a vyhral som!“

Jozef mal pred turnajom jasne nastavený mind-set – výhru si veru nepripúšťal. Prezrádza však, že mu k nej dopomohli aj fanúšikovia: „Chcem sa poďakovať ľuďom, pretože Martin bol takpovediac domáci fighter, ale z hľadiska som počul skandovať fanúšikov svoje meno. Ani neviete, ako to zápasníka dokáže posunúť vpred. Počas zápasu som si to veľmi užíval.“ Výhrou nad Ozánikom si Joky pripísal na svoje konto už 36 výhru, pričom 10 zápasov z celkovej bilancie ukončil svojich protivníkov na KO.

Enfusion však nie je Jokyho prvá skúsenosť s obrovskými zahraničnými organizáciami. „Ako prvý Európan som zápasil pod pravidlami MAS v Číne. Bojuje sa v MMA rukaviciach, 9 minút bez prestávky. Je možné zvíťaziť len ak dáte KO. Bez KO je to remíza. Zápasí sa len v postoji a dovolené sú aj rôzne páky,“ opisuje Janotík jeden so svojich veľkých úspechov s kariére profi zápasníka. „Mal som proti sebe Čínsku hviezdu. Urobili sme pekný zápas, ale nakoniec bola predsa len remíza,“ spomína.

Podľa kvalít banskobystrického zápasníka môžeme očakávať, že ho možno v budúcnosti oslovia aj promotéri z iných organizácií. „Organizácie dokážu významne zasiahnuť do posunu zápasníka práve preto, že sú globálne sledovanejšie divákmi aj promotérmi. V prípade, že by som urobil kvalitný a atraktívny zápas, je veľmi pravdepodobné, že mi tento úspech prinesie zaujímavé ponuky,“ vysvetľuje. Rodák z Oravy zápasil pod Kunlun Fight, I1, Super Muay Thai, Young blood a MAS, pričom priznáva, že najviac mu učarovalo zápasenie pod organizáciou MAS.

Za Jokyho najväčší úspech považujeme výhru na svetovom šampionáte v profesionálnom thajskom boxe – WMC. Preto sme sa ho spýtali, ako vyzerala jeho polročná príprava na spomínaný titul. „V Thajsku som trénoval pod Muay Thai Academy v Bangkoku a darilo sa mi. Zápasil som v súťaži Super Muay Thai, kde som vyhrával a nakoniec som v pyramíde v Bangkoku sobčil natoľko, že som vo finálne prehral s Thajcom,“ priznáva Joky, ktorému tesne na to ponúkli, aby zápasil o titul: „Fungoval som na dvojfázovkách, ráno som behával a večer lapoval. Jeden tréning trval približne 2,5 až 3 hodiny, čo sa ťahalo od pondelka do soboty. Kto bol v Thajsku, vie o čom hovorím.“ Janotík bol presvedčený, že aj napriek tomu, že bol v pyramíde o opasok outsiderom, veril si a vedel, že jeho príprava prinesie zaslúžené ovocie.

Zdá sa, že rodák z Oravy považuje svoj titulový zápas s Alexom Ollerom za najťažší vo svojej kariére. „Alex je z Brazílie, má na konte okolo 300 zápasov a za sebou také mená ako Yodsanklai Fairtex,“  vysvetľuje Janotík, „som rád, že som ho porazil. Som šťastný majster sveta (smiech). Joky nič neľutuje, a ak by si to mal všetko zopakovať, urobil by to na chlp rovnako.

Zaujíma ťa ako sa Joky dostal k bojovým športom? Asi ťa neprekvapí, že s ním prvýkrát prišiel do kontaktu práve na rodnej Orave. „Prvýkrát ma na tréning zavolali kamaráti. Zapáčilo sa mi to a začal som na sebe viac pracovať, až kým som neprišiel k mojim prvým amatérskym zápasom. Tam si ma všimol tréner, zavolal ma do Banskej Bystrice a nebolo cesty späť,“ spomína. Súčasné výsledky a rýchly prestup z amatérskej ligy do profi len dokazuje, že na sebe nikdy neprestal pracovať. „V amatérskej lige som mal asi 3 zápasy a potom som nastúpil do profi ringu, kde som získal pás Euroligy Muay Thai.“ Janotík zároveň dodáva, že vo svojom prvom profi zápase ukončil súpera na KO.

Počas vývoja zápasníckej kariéry, urobil Joky niekoľko radikálnejších zmien. Medzi najväčšie pravdepodobne patrí prestup do Dracula Gym Banská Bystrica, kde mu svoje skúsenosti neodovzdáva len Vladimír Moravčík: „Trénuje sa mi s ním najlepšie, pretože je to skúsený fighter a môj hlavný tréner, no najviac na mňa dohliada asi môj manažér Vladimír Piperek.“

Janotík však nezabúda spomenúť aj mená Adam Sámel a Tomáš Trgiňa, ktorí sa mu venujú najmä z hľadiska kondičných a dynamických tréningov. „A keď sme pri tom, od tréningu mi nedajú oddýchnuť ani Tomáš Lipták a Jozef Poliak.“ Joky si váži každého z nich rovnakým dielom, no najdôležitejší je pre neho práve profesionálny prístup, ktorí sa mu dostáva od každého jedného trénera. „Ja a klub, v ktorom pôsobím, máme vždy tie najvyššie ambície.“

Pýtaš sa, či mu popri tréningoch ostáva čas aj na niečo iné? „Pracujem na plný úväzok a popritom sa ešte venujem rodine,“ približuje nám skutočnosti, pričom podotkne, že by jedného dňa chcel byť bojovníkom na plný úväzok. Zdá sa, že vo všeobecnosti má Janotík dobré obdobie. Okrem výhry na turnaji Enfusion sa pred mesiacom stal otcom. „Narodila sa mi nádherná a zdravučká dcérka Zarka,“ pyšne opisuje hrdý otec.

Keď sme sa Jokyho spýtali, aby sa na seba pozrel očami druhého človeka a povedal nám, čo ho odlišuje od iných bojovníkov, prezradil nám, že sa nerád porovnáva s ostatnými. „Kto videl moje zápasy, vie, že lakte sú moja silná zbraň, čiže mi trošku viac chutí muay thai,“ konštatuje Janotík, no zároveň dodáva, že je mu naozaj jedno, či zápasí podľa pravidiel K1 alebo muay thai.

„Pre zápasom mi v hlave beží len to, že som prišiel vyhrať. Som pripravený nechať v ringu všetko, pretože prípravu beriem vždy poctivo. Nič nepodceňujem a teda sa viem dobre pripraviť aj psychicky, aj fyzicky.“ Avšak, z času na čas sa vyskytnú situácie, na ktoré nie je možné fyzicky sa pripraviť, práve vďaka tomu, že prídu nečakane. Takýmito prípadmi sú najmä zranenia, ktoré Jokyho viac-menej obchádzajú. „V Chorvátsku mi súper naskočeným kolenom trafil sánku a zlomil mi ju,“ spomína zápasník. Zo zranenia sa Joky zotavoval asi pol roka, no vraj to bolo tak dávno, že si na to ani nespomína.

Janotík odkazuje fanúšikom, že všetky podstatné veci z jeho života je možné sledovať na jeho instagrame alebo na jeho facebookovej stránke. „Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí mi pomáhajú na ceste bojovníka, fanúšikom, ktorí ma neskutočné podporujú, pretože ma to ženie dopredu. Vďaka patrí aj sponzorom, ktorí mi pomáhajú v príprave, či už s doplnkami výživy, výrobkami alebo finančne.“ Oravčan si však necháva to najvrúcnejšie poďakovanie na záver: „Osobitá vďaka patrí chalanom, trénerom a celému Dracula Gymu, ktorí ma pripravujú do zápasov.“ Za celý team figurekeeper.com prajeme Jokymu čo najviac úspechov, čo najmenej zranení a ďakujeme, že si počas svojho nabitého programu našiel čas na rozhovor!

Páčil sa ti rozhovor s Jokym? Nezabudni ho zdieľať a sledovať, ako bude rodák z Oravy v budúcnosti úspešne reprezentovať Slovensko!

Zdroj fotiek: Za poskytnuté fotografie ďakujeme Mark Made Media / Twinzz (FB IG)

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.