Muay Thai – nahlédnutí do světa thajského boxu

DŇA 29. marca 2018 • PRIDAL Michal
<

Muay Thai, bojová technika označovaná rovněž jako thajský box, patří mezi nejtvrdší plnokontaktní bojové sporty současnosti. Co víme o jeho počátcích? Čím se vyznačuje a odlišuje od jiných sportů? Jaké jsou základní techniky, co vás čeká na tréninku a jak vypadají zápasy? Kdo patří mezi české a slovenské špičky tohoto sportu? Pokračujte ve čtení a nahlédněte s námi do tajů tohoto starobylého bojového umění.

Historie aneb nejasný původ Muay Thai

Dnešní podoba Muay Thai vychází z původního bojového umění Muay Boran, jehož původ můžeme hledat pravděpodobně na území dnešního Thajska. Bohužel se nedochovaly žádné ověřitelné záznamy o jeho vzniku, a tak nezbývá než vycházet z útržkovitých zápisků a ústně předávaných příběhů a legend.

Na základě dostupných materiálů, bývá vznik tohoto bojového systému datován do jedenáctého až dvanáctého století našeho letopočtu. Jisté je, že původně se jednalo o techniku boje holýma rukama, využívanou především vojáky. I v dnešní době je Muay Thai základní bojovou technikou, kterou trénuje profesionální thajská armáda. A co víc, až do dvacátých let minulého století, bylo v Thajsku Muay Thai povinnou součástí školní výuky.

Bylo však vyřazeno kvůli častým úrazům žáků. Ve třicátých letech začal thajský box postupně získávat svou dnešní podobu. Poprvé se začali používat kožené rukavice, zápasy se přesunuly do klasického ringu a byly zavedeny i váhové kategorie. Muay Thai se tak mnohem více přiblížilo západním bojovým sportům.

Základní techniky Muay Thai

Techniky používané v Muay Thai jsou postaveny na třech základních principech – rychlost, přesnost a síla. Jako jedno z mála bojových umění, využívá thajský box kromě klasických úderů a kopů, také kolena a lokty. Tyto techniky jsou nesmírně tvrdé a velice efektivní a řadí tak thajský box mezi nejúčinnější bojové sporty současnosti.

Údery – v thajském boxu jsou v dnešní době využívány především dva základní druhy úderů, podobné klasickému západnímu boxu. Jednak přímý a jednak boční úder. Obě techniky mohou být provedeny buď přední, nebo zadní rukou.

Úder loktem – tento velice tvrdý úder má v podstatě tři možné varianty. Je zpravidla mířen na hlavu soupeře a může být veden z boku, zespodu či shora.

Zásah kolenem – útok je veden přímo, z boku, případně s naskočením. Úder kolenem ve spojení se skokem, patří mezi velice náročné techniky, ale pokud je správně proveden, může být velice efektivní.

Kopy – v thajském boxu se používají v podstatě dva druhy kopů. Jednak přímý kop, který slouží především k udržení si soupeře od těla a jednak tzv. kop kruhový, který je veden z boku. Při kruhovém kopu je za pomoci rotace využita energie celého těla a tak má tento kop extrémní rázovou sílu. Jako úderná plocha slouží nárt a celá holeň. Kop může být zaměřen na stehna, trup či hlavu soupeře.

Trénink thajského boxu

Jak probíhá takový trénink Muay Thai? V různých zemích se metody a postupy více či méně liší, ale základ zůstává podobný. V kolébce tohoto sportu, tedy v Thajsku, trénují zápasníci zpravidla dvakrát denně a před tréninkem absolvují běh na zahřátí. V Evropě je běžné trénovat dva a více krát týdně. Intenzita i průběh trénování samozřejmě závisí na úrovni konkrétního bojovníka. Jinak bude trénovat začátečník či někdo, kdo se thajskému boxu věnuje takříkajíc kondičně, a jinak člověk který má ambice stanout co nejdříve v ringu.

Na začátek je potřeba zahřát svaly. Způsobů, jak to provést je mnoho a každý trenér má své osvědčené metody. Příkladem může být opakovaný běh do třetího patra činžovního domu a zpět, který trvá tak dlouho, dokud trenér neusoudí, že jste dostatečně rozehřátí. Používají se také různé formy rozcviček a her zaměřujících se na zlepšování koordinace a rychlosti či skoky přes švihadlo. Po zahřátí většinou následuje stínový box, nácvik jednotlivých technik a jejich kombinací.

Trénink pak může pokračovat nácvikem úderů a kopů na pytli, střídaný se sparingem (cvičný boj se soupeřem). Na závěr, kdy jste již patřičně unaveni, nastupuje posilování, což je taková ta pomyslná třešnička na dortu a vy se můžete vypravit domů, nejen s pocitem vysílení, ale i dobře odvedené práce.

Zápasy v Muay Thai

Ještě na počátku minulého století probíhaly zápasy v Thajsku převážně na ulici, na tržištích a podobných místech. Po úpravě pravidel ve třicátých letech, byly zápasy přesunuty do standardního boxerského ringu a za nedlouho byly v Thajsku vybudovány stadiony. Po druhé světové válce začal thajský box zažívat nebývalý rozkvět a začal získávat příznivce po celém světě.

Dnes jsou zápasy rozděleny na pět kol po třech minutách a zápas může skončit buď to knockoutem jednoho z bojovníků, nebo po uplynutí stanovené doby. V druhém případě rozhoduje o vítězství celkový počet bodu, které v průběhu zápasu udělují rozhodčí. Zajímavostí je, že zápasům často předchází rituál Wai Khru a Ram Muay, které slouží k zabezpečení ringu proti negativním vlivům a vzdání pocty bohům, učitelům a rodině. Tuto tradici dodržují především thajští zápasníci.

Muay Thai v České Republice

Do České Republiky se Muay Thai dostalo na počátku devadesátých let minulého století, a to především zásluhou Petra Mácháčka. Ten s několika dalšími nadšenci začal shánět a studovat veškeré dostupné informace ze zahraničních časopisů, knih a tréninkových kazet. Na jejich základě začali trénovat. Petr Mácháček následně oslovil pana Deflefa Turnau ze světové organizace EMTA, který jej pozval do své školy Bujin gym. Díky svým pobytům v Německu, získal Macháček oficiální trenérskou licenci a poté i povolení založit vlastní pobočku EMTA-IKBF.
Mezi významné osobnosti Muay Thai v ČR patří například za Hanuman Gym Praha: Ondřej ´Spejbl´ Hutník, Jiří Žák, Pavel ´Hakim´ Majer či Luboš ´Hyena´ Vrňata. Za Lanna Gym pak Viktor Petrlík, Petr Vondráček, Michal Krčmář, Vladimír Idranyi či Ladislav Kryštůfek.

Muay Thai na Slovensku

Počátky Muay Thai na Slovensku sahají, stejně jako v případě České Republiky, do počátku devadesátých let dvacátého století. Rozvíjet se začalo v Dubnici a Žilině, a to převážně zásluhou Petra Macháčka z pražského Hanuman Gymu. Dalším centrem Muay Thai se pak stala Banská Bystrica, kde se původní kickbox klub přeorientoval výhradně na trénink thajského boxu. Později byla na podporu tohoto sportu založena organizace SMTA, která byla v roce 1999 nahrazena organizací SFTB. Mezi nejvýznamnější slovenské bojovníky patří v současné době například: Jozef Janotík, Vlado Moravčík, Jakub Benko, Viktória Lipianska, Lucia Krajčovič, Lukáš Mandinec, Jakub Dobiáš, Tomáš Tadlánek, Kevin Mihálik, Marco Novák, MIchal Helbich či Juraj Tutura.

Kde se trénuje a jak začít?

Mezi nejznámější kluby v Praze patří především Hanuman Gym, Lanna Gym, Tiger tým, Delroy´s Gym či Murdoch tým. Další kluby najdete v nejrůznějších městech napříč Českou republikou. Jsou to například Muay Thai Brno, Muay Thai Plzeň, Gladiátor tým z Českých Budějovic, Macak´s Gym a Pretorián Gym v Pardubicích či Hamr Gym v Ostravě.

V Bratislavě můžete navštívit například Hanuman Gym Bratislava, Spartans club Bratislava, Fight Club či Black Mamba. Mezi známé kluby patří například ještě Diamond Gym Žilina, FireGym Banská Bystrica, Dracula Gym, Victory Gym a další. Jak na Slovenskou, tak v České Republice funguje velké množství klubů a tělocvičen a tak si každý jistě najde ideální místo pro svůj trénink.

Začít je velice jednoduché. Většina klubů nabízí ukázkové hodiny, kde si vše vyzkoušíte na vlastní kůži a můžete se trenéra vyptat na cokoli, co vás zajímá. Na první hodinu nebudete potřebovat nic víc, než triko, volné kraťasy a především odhodlání a chuť trénovat.

Slovo závěrem

Muay Thay je velice zajímavý a rozmanitý bojový sport s dlouholetou a překrásnou tradicí. Při tréninku si osvojíte efektivní bojové techniky, získáte sílu, rychlost a vytrvalost. Jde o bojový směr, ve kterém dosáhnete pokroku již po velmi krátkém čase a s každým tréninkem pocítíte zlepšení vaší kondice a dovedností.

Zdroj fotografií: Pixabay.com

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.