MMA

McGregor vytiahol tromfové eso: UFC 223 vyhralo marketingový jackpot!

DŇA 6. apríla 2018 • PRIDAL Mrkvis
<

White-ov skorosyn Conor McGregor sa za niekoľko desiatok hodín postaral oteckovi o takú neplatenú publicitu, že si snáď aj nefanúšik MMA bude pamätať, čo sa dialo týždeň pred turnajom UFC 223. Po tom ako sa Conor pokúsil presedlať na inú disciplínu (viď. hod kovovým predmetom) a úspešne(?) svojim konaním rozpútal totálny absurdistán v prelimse a v hlavnej karte, praskli prezidentovi UFC nervy a odkázal svojmu obľúbencovi, že tentokrát je v tom sám. O vzniknutej situácii sa môžeš dočítať tu.

Dá sa povedať, že scenárov je hneď niekoľko a každý si doslova žije svoj boj. Zatiaľ čo internet vypľúva fotky a videá o tom, ako Conora prevážajú na súd v závese s Cianom Cowleyim, fanúšikovia ktorí si kúpili lístky netušia, koho vlastne na turnaji uvidia zápasiť. Tony Ferguson sa bojí o svoj opasok a tí, ktorí útok nepredvídateľného Íra prežili v zdraví, sa snažia odosobniť a pripraviť sa na turnaj. Max Holloway nedostal ani možnosť urobiť váhu, pretože mu to zo zdravotných dôvodov doktori zakázali. Jeho nutričný špecialista má na vec iný názor, no zdá sa, že táto kauza už spadla do položky „vyriešené“.

UFC sa teda snažilo nájsť Khabibovi na naozaj poslednú chvíľu dobrého súpera. Najlepšou možnosťou bol po Hollowayovi Anthony Pettis, ktorý si podľa neoficiálnych zdrojov za zápas s Khabibom zapýtal milión dolárov. Asi ti nemusíme prezrádzať, že je mimo hry a Khabib je aktuálne bez súpera. Turnajové zápasy vyzerajú podľa najnovších informácií nasledovne:

Hlavná karta

Khabib Nurmagomedov (154.5) vs. ?

Rose Namajunas (114.2) vs. Joanna Jedrzejczyk (114)

Renato Moicano (145.6) vs. Calvin Kattar (145.4)

Zabit Magomedsharipov (145.8) vs. Kyle Bochniak (145.2)

Al Iaquinta (155.2) vs. Paul Felder (155)

Prelims

Karolina Kowalkiewicz (115) vs. Felice Herrig (115.4)

Joe Lauzon (155.4) vs. Chris Gruetzemacher (155)

Bec Rawlings (125.8) vs. Ashlee Evans-Smith (125.8)

Evan Dunham (155.8) vs. Olivier Aubin-Mercier

Devin Clark (205.2) vs. Mike Rodriguez (203)

Vráťme sa späť v čase – je diskutabilné, či neurobil Conor najhlúpejšiu vec vo svojom živote. S prihliadnutím na okolnosti, je vždy možné vyťažiť zo situácie neočakávanú publicitu. Kolaterálne škody, ktoré zápasník napáchal boli okamžitého a fatálneho charakteru. Myslel popri útoku McGregor na to, že svojim neuváženým konaním zraní napr. Michaela Chiesa alebo Ray Borga?

Niektorí fanúšikovia aj po všetkom, čo sa zomlelo, neustále stoja na Conorovej strane a jeho správanie ospravedlňujú. Myslia si, že je to všetko súčasť jeho divadla a túto jedinečnosť označujú ako hlavný dôvod, prečo zápasník dostal prezývku Notorious.

Poďme sa však na situáciu pozrieť čisto hypoteticky. Ak by udalosti boli len z časti vykonštruované, UFC si za posledných 10 hodín nazbierala viac sledovateľov a publicity, ako za hocktorí iný predošlý turnaj. Dana White je známy nestálosťou svojich názorov a veľakrát povie niečo, čo v zápätí svojimi činmi vyvráti. Pri jeho posledných vyjadreniach na Conorovu adresu môžu fanúšikovia naozaj vidieť, že je na zápasníka nahnevaný. My sa však pýtame: Nie je to len pretvárka?

UFC má charakterovo bližšie k marketingu ako k MMA (čo dokázali nejedenkrát) a úprimne by nás neprekvapilo, keby sa Conor ako mávnutím čarovného prútika zrazu ocitol v klietke proti Khabibovi.

Nebolo by to prvýkrát, kedy UFC pozbierala zvyšky katastrofy a premenila ich na marketingový Klondik. Len si spomeň na incident s hodenou (prečo stále po sebe hádžu nejaké veci?) fľašou medzi Diazom a McGregorom alebo na incident medzi Chiesom a Kevinom Lee v roku 2017. To, či pôjde McGregor do väzenia je otázne, ale určite sa bude musieť revanšovať poškodeným stranám nejakou (pre neho smiešnou) sumou.  Navzdory tomu, že Conor v podstate úplne narušil turnaj (hlavnú kartu a prelims) UFC 223, organizácia sa doposiaľ oficiálne vôbec nevyjadrila k vzniknutej situácii a je dosť možné, že nad týmito jeho „výtržnosťami“ prižmúria oko. Veď čo by Dana White neurobil pre všeobecný pokoj v „rodine“.

Možno sa to nezdá, ale aktuálne stojí UFC na prelome svojho najväčšieho rozhodnutia vôbec. Ak organizácia nepríjme Conora späť s otvorenou náručou, nakreslí tak jasné hranice toho, čo je v tomto športe prijateľné a čo nie. No, aký odkaz zanechajú, ak urobia pravý opak? Necháme ťa rozmýšľať.

Update: Rokuje sa o Khabibovom súperovi! Po tom ako vypadol z hry Max Holloway, UFC má na výber niekoľko možností, aby obsadilo miesto na hlavnej karte. Portál MMAjunkie.com pred necelou hodinou uverejnil, že podľa zdroja, ktorý sa rozhodol zachovať si anonymitu, sa rokuje o zápase medzi Khabibom Nurmagomedovom a Al-om Iaquintom. Al mal otvoriť hlavnú kartu v zápase proti Paulovi Felderovi, takže až čas ukáže, nakoľko sú tieto klebety pravdivé.

Zdroj fotografií: instagram, mmafighting.com

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.