„Máme v pláne spraviť z King‘s Gymu punc kvality,“ hovorí Matej Király

DŇA 17. januára 2018 • PRIDAL Dominik
<
hajský box bol dlho na okraji záujmu o bojové športy. Jeho rozvoj je však evidentný a aj na Slovensku sa mu začína čoraz viac dariť. Na svedomí to má viacero ľudí a magazín FigureKeeper.com vyspovedal jedného z nich. Je ním Matej Király, tréner a spolumajiteľ King’s Gymu v Bratislave.
Ahoj Matej, mohol by si sa nám na úvod predstaviť a povedať niečo o sebe?

Volám sa Matej Király alebo Khrukiry, bojovým športom sa venujem už od detstva, keď ma ešte môj otec učil základy klasického jiu jitsu a juda. Časom som sa dostal ku karate, kde som skončil pri 6 KYU, no a potom už prišiel čas na thajský box. S ním som začal v 15-tich rokoch pod vedením Vincenta Koleka v Spartanse, kde som ako tréner začal pôsobiť až po 8 rokoch driny a učenia sa techník muay-thai a techník ako držať lapy, ako pripravovať zápasníkov na zápas a celkovo viesť klub. Cesta trénera sa mi úplne otvorila, keď som viedol tréningovú jednotku Spartansu, kde som si vytvoril partiu amatérskych zápasníkov, s ktorými sme sa aktívne zapojili do euroligy MT. Ako to často býva – nemôžu byť dvaja kohúti na jednom dvore, no a tak sa nám s Vincom rozdelili cesty.

K tomu sa ešte neskôr dostaneme, ale teraz sme ťa zastihli len pár dní po návrate z Thajska. Môžeš nám povedať o tvojom pobyte v Ázii?

Pobyt v Thajsku mi otvoril oči a utužil vedomie v tom, že to, čo robím, robím správne, keďže jedna z mojich hlavných zápasníčok si tam dala zápas a vyhrala nad domácou Thajčankou. Ale aj mimo toho – spôsob a prezentácia tohto športu má blízko k mojim ideám, ako by to mohlo a malo vyzerať. Keďže som celý mesiac trávil na Phukete, tak som mal možnosť sledovať a užívať tréningy v najlepších gymoch sveta, ako napríklad Tiger Muay Thai Camp, Phuket Top Team alebo AKA Thailand. Takže som si spravil osobný prehľad toho, čo ponúkame u nás a čo by bolo ešte prínosné.

Splnilo to teda očakávania, s ktorými si do Thajska šiel? Čo ťa najviac zaujalo v týchto gymoch?

Ja som dosť náročný – a tak, ako som si splnil očakávania, tak sa mi splnili aj také tie reči že už Thajsko nie je tým, čím bývalo. Hlavne ma zaujal ten záujem zo strany ľudí, že všetci mali chuť trénovať, no a keďže sú tam tréningy počas celého dňa, nebol moment, kedy by bol gym prázdny.

Považuješ práve túto mentalitu za niečo, v čomu majú miestni oproti našim končinám náskok?

Ťažko povedať, že či to je mentalita alebo skôr prostredie, v ktorom žijú, pretože túto mentalitu tvorili z veľkej časti cudzinci, ale keď máš teplo a slnko počas celého dňa, tak sa trénuje ľahšie.

Prejdime však k tebe, spomínal si, že k športu ťa priviedol otec. Máte teda v rodine výraznejší vzťah k bojovým športom?

Z mužskej strany aj áno, dedko bol futbalista – hrával za „bílych andelov“, ale jeho tvrdú ranu poznali na každom štadióne a otec si v ceste bojovými umeniami našiel životnú harmóniu. No a vlastne aj mamina skúšala thajský box, takže aj áno.

Takže rodičia boli stotožnení s tvojimi športovými zámermi a naplno ťa podporovali?

No moja mama mala ideu, že budem hrať vodné polo, čo sa jej aj naplnilo, ale v 15-tich rokoch som bol doslova odovzdaný otcom do rúk môjho trénera, keďže sa poznali.

Vtedy si ťa zobral k sebe tréner Vincent Kolek, ako si spomínaš na toto obdobie?

Obdobie najväčšej frajeriny, zodpovednosti a viem, že toto obdobie dosť bolelo.

Mal si aj chuť skončiť so športom v tomto veku? Predsa len, nie vždy vydrží mladým športovcom vôľa pokračovať.

V prvotnej fáze som nevedel bez toho byť. Dokonca si pamätám, že mama chcela skúsiť niečo také, že keď sa nebudem učiť, nebude ma púšťať na tréningy. Takže som to zobral zodpovedne, no ale boli určite aj momenty, kedy som nadával a dokonca si pamätám, že som sa aj niekoľkokrát vyhol tréningu, a potom som si veci máčal v umývadle, aby doma nebolo podozrivé, že po tréningu mám suché veci.

Kedy si prvý krát nastúpil na zápas? Spomenieš si na to, ako si to prežíval? Debutový zápas je len jeden a okúsiš pritom niečo nepoznané.

Bolo to v roku 2012, išiel som v Trnave K1 a mal som malý suspenzor, ale viem, že som to bral v pohode. Zápas prebehol tak rýchlo, že som ani neregistroval, že je koniec. Dokonca viem, že z troch kôl to stiahli len na dve. Ale môj druhý zápas, no tak ten si budem pamätať navždy!

Prečo práve druhý?

Ten som mal s Ivanom Pavlem, a to viem, že mi hučala hlava ešte 2 dni. (smiech)

 

Cesta #khru má mnoho podôb, dnes som si skúsil zápas v #mma čo bolo pre mna niečo nové, aj vďaka tomu som sa priblížil k novému vedomiu ktoré môžem priniesť do @2kings4gym0limit či už na tréningy #muaythai alebo k osobnému prístupu k zapasnikom. Som vďačný za ľudí okolo mna, ktorí tvoria to čo človek potrebuje najviac a to vieru @skrmbls @sulek.j @aivan_gym @samuel.smiles ?? no a že @pukackojekokot ma mal ako na ovládači, nemusím ani hovoriť ❤️?takisto aj slova @marek_bartl boli rezonujúce v ušiach??. #fitstoners#420#nakmuay#Slam#kingsgym#ofa#slovakia

Príspevok, ktorý zdieľa Matej Kiraly (@khrukiry),

Keď sa spätne pozrieš, tak ktorý zápas by si označil za ten najlepší v tvojej kariére?

Keďže ja som tréner, ktorý bol viacej pri tom, keď sa zápasníci pripravovali než pripravovať seba, nestihol som tých zápasov veľa – konkrétne 3. A môj najlepší zápas bol asi ten, ktorý som vyhral nad sebou, a to tak, že som ostal pri tomto športe a neostal sa flákať na ulici.

Práve preto ma zaujíma, že či ešte máš v pláne ísť do ringu aj ty?

Momentálne som sa začal venovať BJJ, takže je možné, že by som si skúsil ešte nejaké MMA, nakoľko som pomerne mladý, nebolo by to tak nereálne.

Teraz sa však naplno venuješ trénerstvu. Ako sa darí tvojim zverencom?

Hej hej, momentálne šlapem dráhu trénera a môžem sa úprimne pochváliť, že sa darí. A môžem začať od amatérov po profesionálov. V súčasnosti sa zúčastňujeme amatérskej ligy SMTA, kde dosahujú zverenci pekné výsledky – dokonca máme juniorku, čo má na konte 3 zápasy a z toho 3 výhry, krásny výsledok doniesla Viktória Lipianska z Bieloruska, kde vyhrala opasok ME Pro-Am Muay-thai, takisto potešil výsledok Jakuba Benka, ktorý v Hongkongu vyhral opasok Supreme Championship WMC I-1. Veľmi ma potešil zápas Barbory Valčekovej, ktorá si počas pobytu v Thajsku dala zápas a v druhom kole ukončila thajskú súperku na lakeť. Takže môžem povedať, že momentálne sa darí.

Považuješ sa za prísneho kouča?

Na to by sa hodila odpoveď mojich zverencov, ale úprimne, bol som naučený na tvrdý režim od otca a trénera, tak sa ho snažím posúvať ďalej.

Teraz pôsobíš vo vlastnom King’s gyme, predtým si však dlho spolupracoval s Vincentom Kolekom. Vaše cesty sa rozišli už natrvalo?

Bolo obdobie, kedy sme moc nekomunikovali, ale s odstupom času sme si našli k sebe znova cestu, avšak neviem povedať ako a či sa naše cesty ešte spoja. Možno na tatami alebo v ringu, keď budú naši borci zápasiť alebo spárovať. Ale bol to môj učiteľ, takže vždy budem naňho hľadieť s pokorou a rešpektom.

Ako vnímaš to, že máš vlastný gym? Je to taký splnený sen?

No som spolumajiteľ a tréner v najväčšom gyme na Slovensku, takže sen je slabé slovo. Ako povedal dedko Spidermana: „Veľká moc si vyžaduje veľkú zodpovednosť,“ takže nie je to taký ten sen, kde sa prehadzuješ v teplej perinke, občas to vie byť ako nočná mora. Ale inak som pyšný každý jeden deň, keď prídem a odomkneme gym.

Čomu sa venuješ popri práci? Nájdeš si čas aj na to, aby si trocha „vypol“?

Mal som jednu takú vášeň a tou bola moja Lada Niva, ale v časoch investícií do gymu som sa musel rozlúčiť aj s ňou. Keďže som aj tréner a aj majiteľ, tak nemám momentálne moc času na nejaké hobby, ale vďaka tomu, že máme gym pod lesom, viem si hocikedy vybehnúť na dobrý čaj v miestnej dreveničke. Ale určite sa chcem znova vrátiť k Nive.

 

Toto je jeden z dôvodov prečo #Ladaniva nepotrebujem mať hudbu v aute keď mám les všade okolo seba, nepotrebujem tempomat, klímu, ABS, atď… Mne stačí tento raj, hĺbka v ktorej sa stráca všetok stres, neklud a pochybnosti.

Príspevok, ktorý zdieľa Matej Kiraly (@khrukiry),

Vďaka športu si sa mohol dostať na rôzne zaujímavé miesta. Rád cestuješ?

Thajsko som si splnil, ale tým sa mi otvorili ešte väčšie dvere, keďže viem, čo tá krajina dokáže ponúknuť, ale ešte by som chcel ísť na Island do gymu Mjölnir.

Prezraď nám, ešte čo zaujímavé chystáš do budúcnosti?

Návšteva v Thajsku a túžba ísť do Mjölnir gymu ma dostala k myšlienke vytvoriť podobný komplex aj u nás niekde v horách alebo lese a vybudovať obrovské centrum, kam by chodili fighteri z celého sveta na prípravu. Momentálne máme v pláne spraviť z mena a loga King‘s gym punc kvality, ktorý bude mať úroveň vďaka fighterom a športovcom z nášho gymu.

Matejovi ďakujeme za rozhovor a želáme jemu i jeho zverencom veľa úspechov!

Zdroj fotografií: Archív Mateja Királyho

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.