Ludvík Lang: „Chtěl bych, aby jméno Lang znali i v zahraničí.“

DŇA 19. augusta 2018 • PRIDAL Petr
<

Ať už je venku extrémní horko nebo krutý mráz, Ludvík Lang vyráží na další trénink. Ví totiž, že s každým opakováním je o krok blíže svému cíli: dostat se mezi strongmanskou elitu ve své kategorii. Vítěz nedávného Československého poháru U105, který hostili slovenští sousedé, má tak nakročeno ke slibné kariéře. Jak vzpomíná na své začátky? A co si myslí o české strongman scéně? Na to jsme se ho zeptali v dnešním rozhovoru.

Ludvíku, díky, že jsi přijal pozvání k rozhovoru. Mohl bys čtenářům na začátek prozradit něco o sobě?

Zdravím, tak začal bych asi představením, jmenuji se Ludvík Lang a žiji v jedné malé vesnici známé jako Jedlov, která leží kousek od Jihlavy. A nejvíce mě asi charakterizuje, že jsem tak trochu magor (směje se).

Jak ses vůbec dostal ke strongmanům? A přemýšlel jsi někdy nad jiným sportem?

Ještě než jsem se dostal ke strongmanům, jsem si pár sporty prošel. Nejprve jsem se jako dobrovolný hasič věnoval aktivně požárnímu sportu se svým týmem SDH Mirošov, s kterým jsme objížděli závody. Poté jsem se dostal k tradičnímu fitness cvičení, od kterého jsem došel až k MMA, ale u toho jsem dlouho nevydržel. V 21 letech jsem podstoupil operaci propadlého hrudníku, a s titanem v hrudi není příjemné, když do tebe někdo buší (směje se).

Ludvík Lang

Ale ke sportu jsem se vrátil hned, jak to bylo možné, konkrétně jsem se začal věnovat cvičení s vlastní vahou a street workoutu (možná proto jsem jeden z mála strongmanu co udělá Muscle Up, fakt, nekecám). Ovšem mým cílem bylo vždy být větší a silnější, takže mě to táhlo zpět k železu. Nikdy jsem si nemyslel, že zrovna ze mě bude strongman. Jak bych to jen řekl, moje genetika hubeného ektomorfa s dívčím pasem není zrovna ideální. Ale na internetu jsem narazil na jiného ektomorfa a úspěšného strongmana Jirku Tkadlčíka, díky kterému jsem zjistil, že i když nemáte dokonalé předpoklady tak to jde. No, a pak jsem do toho spadl doslova po hlavě, taková láska na první potažení těžké váhy, teď už to pro mě není jen sport, ale životní styl. I powerlifting jsem si lehce vyzkoušel, ale jen tak tréninkově, přijde mi takový nezáživný.

Jak vzpomínáš na svou první soutěž? A jaké sis odnesl zážitky?

Na svojí první soutěž jen tak nezapomenu, byl jsem tam takový prcek, tehdy jsem vážil asi 80 kg a soutěžil v kategorii U105 a skoro s ničím jsem nemohl pohnout, ale strašně mě to nadchlo. A i když jsem skončil ke konci startovního pole, tak mi to bylo jedno a motivovalo mě to. Chtěl jsem makat a dostat se na první příčky.

V současnosti máš za sebou už několik soutěžních startů, mj. účast na nedávném Česko-slovenském poháru v kategorii U105 kg, kde jsi vybojoval první místo. Jak sis závody užil? A jak hodnotíš své konkurenty?

Ten závod jsem si nesmírně užíval, atmosféra byla absolutně suprová, jedna z nejlepších, jaký jsem doposud zažil. Celý závod pro mě byl taková show, kterou jsem si užíval společně s diváky. Pomohla tomu i má dominance na první disciplíně, na které jsem si vytvořil dostatečný bodový náskok, že jsem po zbytek závodu šel na zbylých disciplínách na jistotu. Bylo důležité udržet chladnou hlavu, zbytečně neblbnout a neztratit taktickou výhodu, kterou jsem si vybojoval. Proti mě stáli jedni z top závodníků Slovenska do 105 kg, takže jsem své soupeře nepodceňoval ani trošku. Věděl jsem, že kluci sílu mají a nebudou mi to chtít dát zadarmo.

Ludvík Lang vítězem U105

Jak bys zhodnotil úroveň strongmanů v Česku? Kudy myslíš, že se bude další vývoj ubírat? A jak si podle tebe stojíme v porovnání se zahraničím?

V Česku je konkurence v U105 hodně našlapaná, je tu hodně kluků co má dobrý výkony. A stále se objevují nový strongmani. Strongman sport je u nás na vzestupu! A raketově se blíží výkonosti borců ze 105ky ve světě.

V kulturistice a fitness se mluví o stále rostoucím zájmu z řad veřejnosti, ve světě i u nás. Jak jsou na tom podle tebe silové sporty, strongmani? Je mezi lidmi o tyhle sporty zájem?

Jak už jsem zmiňoval, strongman sport je na vzestupu, je to atraktivní sport. Ale v tomhle ohledu hodně záleží na pořadatelích soutěží, dá se udělat hodně divácky atraktivní soutěž, ale i hodně nudná. Československý pohár U105 byl krásný příklad, jak to má vypadat. Podle mě to má být hlavně show pro diváky, ve které její hlavní aktéři předvádí nadlidské výkony a ukazují, co vše lidské tělo zvládne. Hodně tomu pomáhají i sociální sítě, kde se někteří závodníci prezentují: dostávají se tak mezi lidí a se sebou tam dostávají i náš sport.

Co bys poradil nováčkům, kteří by si chtěli strongmany vyzkoušet?

Ať v tom nehledají žádnou vědu. Ze začátku musí každý hlavně nabrat sílu a tu nabere i klasickým zvedáním činek, postupně se pak nabalí specifické disciplíny. Já sám nemám možnost moc disciplín trénovat, tak prostě buduji základní hrubou sílu v posilovně a jde to. Samozřejmě, postupně dávám do kupy a i jednotlivé prvky různých disciplín, abych se nemusel spoléhat jen na hrubou sílu, ale natrénoval i techniky. Takže hlavně ať se nebojí a začnou makat. A nejlepší, co můžou udělat, je kontaktovat již zkušené závodníky a požádat je o pomoc.

Kde v současnosti trénuješ? Můžeš čtenářům přiblížit, jak vypadá tvůj trénink v přípravě na závody? Na co se zaměřuješ?

V současné době trénuji v jihlavském Power Gymu, kde mám dobré zázemí pro silový rozvoj, současně zařazuji i tréninky doma, kde mám zase některé disciplíny, které bohužel v gymu trénovat nemůžu. Můj trénink je, dá se říct, je samej základ. V tréninku nehledám složitosti a držím se základů. Jen jsou extrémně dlouhé: třeba hlavní cvik tréninku jsem schopný jet klidně i dvě hodiny. jezdím většinou hodně těžké váhy, takže i pauzy mezi sériemi jsou delší a to natahuje ten čas, ovšem jsou potřebné, aby se tělo dostatečně připravilo na novou sérii. Buduji hlavně hrubou sílu, plus zařazuji trénink disciplín, co mám k dispozici jak v posilovně, tak doma.

Nedávno ses objevil v Axel Deadlift Madness, kde jsi nastoupil proti Honzovi Krasinskému. Zmínka padla i o tvých přípravách v extrémních podmínkách. Můžeš nám k tomu povědět něco více?

Souboj s Honzou Krasnickým pro mě byla velká výzva, kterou jsem rád přijal. Původně jsme měli proti sobě nastoupit v Car Deadlift Madness, v mojí dominantní disciplíně, takže jsem si i hodně věřil na Honzův sklap. Bohužel pro mě jsem se po příjezdu na místo dozvěděl, že se nepovedlo zajisti Car Deadlift, takže se musí změnit disciplína. A náhrada byl právě Axel Deadlift, což už mi vůbec nevyhovovalo. Úchop je zase naopak moje největší slabina, ale i tak jsem do toho šel. A jak to dopadlo, jste už určitě viděli.

No a zmínka o mé přípravě v extrémních podmínkách byla již trochu zastaralá informace. Než jsem získal zázemí v Power Gym Jihlava, tak jsem trénoval vše sám doma v maringotce, v železné boudě o velikosti 2x5m, ve které jsem v zimě trénoval v mrazech a v létě v extrémním horku zase. Ale to je již minulost.

Na svém IG jsi nedávno zveřejnil několik videí z posilovny. Můžeš se nám pochlubit s nějakými současnými maximálkami?

Zrovna nedávno se mi povedlo pokořit hranici 420 kg na super yoku, který jsem odnesl cca na 10 m, ale nejvyšší váha, jakou jsem zdolal, je momentálně 434 kg na Trab Baru, na mrtvém tahu mám momentálně zvednuto nejvíce 310 kg. Dále pak mám dřepnuto 270 kg raw bez bandáží a s bandáži se peru s 300 kg, kde mi zatím chybí dostatečná hloubka, abych s tím byl spokojen. S tlaky je to trošku horší, nad hlavu jsem zatím nejvíce dostal 140 kg. Tlaky jsou taková moje slabina, takže je až zarážející, že právě na tlakové disciplíně jsem dominoval na posledním závodě.

Silové sporty jsou tak poměrně náročné na regeneraci. Jak vypadá regenerační proces u tebe?

Na regeneraci kladu velký důraz, pravidelně navštěvuji masáže, saunu a fyzioterapeuta, pravidelně si dopřávám studené sprchy. Když chci od těla výkony, tak mu to musím taky vrátit. Nemůžu jen brát a nedávat nic zpět.

Utrpěl jsi někdy navzdory prevenci zranění? Jak ses s ním nakonec vyrovnal?

Zranění jsem utrpěl, minulý rok na začátku sezony jsem si natrhl hamstring a lýtko. Paradoxně to nebylo ani na soutěži ani při tréninku ale při mém starém sportu, požárním útoku. Kluci od hasičů se na mě obrátili, že jim chybí jeden člověk, tak jestli bych jim nevypomohl na jedné malé místní okrskové soutěži, které by se měli týmy z daného okrsku účastnit, takže šlo jen o to se účastnit. Souhlasil jsem, a asi po 10m běhu jsem zaznělo prasknutí a já ucítil strašnou bolest na stehnu. Musím podotknout, že útok jsem ještě dokončil a na metu se do pajdal i s jednou nohou, ale do auta už mě museli kluci podpírat, bolest se tak vystupňovala, že jsem nemohl ani chodil. Musím přiznat, že v tu chvílí jsem myslel, že mám svaly utržený a psychicky jsem to nesl dost špatně. Nejvíce to odnesla moje žena, která mě vezla do nemocnice, byl jsem opravdu hodně nepříjemný. Ovšem ve chvíli, kdy jsem se dozvěděl, že nic uraženého není, se mi ulevilo a já věděl, že to bude zase dobrý. Sice jsem promeškal většinu sezony, ale na pár závodech jsem ještě stihl nastoupit.

Jak vypadá tvůj jídelníček? Máš oblíbené jídlo/pití, které ve tvém jídelníček nesmí chybět?

Můj jídelníček vůbec není příkladný (směje se). Samozřejmě tam nesmí chybět maso, ale stravu nějak striktně nedržím. Moje oblíbené jídlo jsou hranolky a pizza.

Strongmani jsou trošku netradiční směr. Jak tvůj sportovní zápal a úspěchy vnímá tvé okolí? Máš podporu mezi přáteli, v rodině?

Největší oporou je pro mě moje žena Marcela. Ona je půlka mého úspěchu. Přijala tento můj životní styl a žije ho společně se mnou. Dále samozřejmě přátelé, kteří se mnou absolvují tréninky a pomáhají mi při nich, vím že se na ně můžu spolehnout. V rodině pro to moc pochopení neměli. Hlavně ze začátku, když střídal neúspěch další neúspěch, považovali to za ztrátu času. Ale věřím, že jednou na mě budou pyšní

Podařilo se ti namotivovat do strongmanů i někoho ze svého okolí/fanoušků?

To se povedlo. Krom lidí co mi píšu na Facebooku, tak se ke mně přidali i noví strongmani přímo na mé tréninky a postupem se z nich stali noví přátelé, takže mi to nepřivedlo jen nové strongmany ale i nové kamarády.

Jaké jsou tvé plány v nadcházejících měsících? Na které soutěži tě fanoušci zase uvidí?

Momentálně se připravuji na MČR Strongman U105, takže 16. 9. se mě budete moct vidět v Kladně. Plán na následující dny je jasný: tvrdě makat a jít bojovat o přední příčky

Máš nějakou metu, které bys chtěl ve strongmanech určitě dosáhnout?

Jsem strašně sportovně založený a hodně soutěživý, takže cíl je jasný, být prostě nejlepší (směje se). Určitě bych se chtěl dostat mezi strongman elitu u nás. Ale chtěl bych, aby jméno Lang znali i v zahraničí, takže v budoucnu bych se rád účastnil prestižního zahraniční závodu a samozřejmě ho i vyhrál.

Ludvík Lang

Čemu se věnuješ v čase, který netrávíš přípravou na závody? Máš čas i na jiné záliby?

Moc toho času nezbývá, většinu ho věnuji tréninkům, závodům a všeobecně věcem kolem strongmanu. Ale když už netrénuji, ani neležím na masážním stole, tak s ženou výletujeme. Rád chodím na procházky do přírody.

Máš mezi ostatními sportovci (strongmany) nějaký vzor?

No jasně, Thora.

Ludvíku, díky za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů ve tvé kariéře. Chtěl bys na závěr vzkázat něco svým divákům a čtenářům?

Také děkuji za možnost rozhovoru, A svým fanouškům děkuji za to, že mě podporují a sledují celou tu mojí cestu za splněním jednoho bláznivého snu.

Zaujal tě Ludvíkův příběh? Zajímá tě, kam až to ve strongmanech dotáhne? Sleduj jeho profil na Instagramu nebo na Facebooku a žádná novinka ti neunikne.

Zdroj fotografií a videí: Instagram Ludvíka Langa, YouTube.com

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.