MMA

„Robím všetko pre to, aby som sa raz dostal do UFC,“ hovorí Ľudovít Klein

DŇA 28. januára 2018 • PRIDAL Dominik
<

Má len 22 rokov, ale už teraz sa môže pýšiť skvelou bilanciou 10-2-0. Ľudovít „Lajoš“ Klein je v klietke ako doma a pomýšľa na tie najvyššie méty. Najbližšie ho čaká duel proti českému fighterovi Matejovi Kuzníkovi v rámci ostravského turnaja Oktagon 5. Rastie v trnavskom Spartakus Fight Gyme pod vedením Attilu Végha nová hviezda MMA? Verí, že to dotiahne až do UFC?

Lajoš, ako vnímaš skutočnosť, že sa ti konečne podarilo dosiahnuť spoločný duel s Matejom Kuzníkom?

Som rád, keď mi vychádzajú veci podľa plánov, aké si ja stanovím. Toto bol jeden z nich, aby sa tento zápas uskutočnil v Ostrave, takže túto skutočnosť vnímam veľmi dobre.

Ondřej Novotný oznámil, že to bude dokonca hlavný zápas Oktagonu 5 v Ostrave. Si pripravený vysporiadať sa aj s publikom, ktoré bude fandiť prevažne domácemu fighterovi?

Som pripravený na všetko. Moja psychika je silná, takže žiadne domáce publikum môjho súpera ma nijako nerozhádže. Ja viem, kvôli čomu tam idem a na nič iné vtedy nemyslím.

Vášmu zápasu predchádzali slovné prestrelky na sociálnych sieťach. Bral si tento trashtalk ako zaujímavé spestrenie?

Určite to bola pre mňa nová skúsenosť a to mám rád. Trashtalk k súčasnému MMA patrí, tak som si povedal prečo neskúsiť trošku vyhajpovať tento fight.

Do akcie v Ostrave zostávajú necelé 2 mesiace. Je to pre teba dostatočný čas na prípravu? Koľko trvá bežne v tvojom prípade?

Pripravovať som sa začal ešte v decembri, pretože som tušil, že budem mať zápas na tomto Oktagone.

Naposledy si zápasil v novembri proti Poliakovi Krzysztofovi Klaczekovi. Ceníš si výhru v prvom kole proti takému kvalitnému súperovi?

Samozrejme si cením túto výhru ako každú inú, ale myslím si, že také KO, aké sa mi podarilo proti Klaczekovi by potešilo každého zápasníka.

Spomínaný duel Ľudovít „Lajoš“ Klein vs. Krzysztof Klaczek v rámci Oktagonu 4. Lajošove KO nájdeš v čase 4:05.
Ako vyzerali tvoje začiatky? Kto ťa dotiahol k športu ako takému?

Moje začiatky vyzerali tak, že som v podstate vyrastal na bojových filmoch, či už to bol Kickboxer alebo Rocky a mal som vždy strašné chcenie niečo také vyskúšať. No a tak som sa na tajnáša zapísal v 13 rokoch na boxerské tréningy.

Ktorý film zo série Rocky si ideš najviac?

Najviac sa mi páči asi Rocky 4.

Nepohrával si sa niekedy s myšlienkou, že prestaneš s bojovými športami?

S touto myšlienkou som sa nikdy nepohrával.

Aktuálne sa pripravuješ v trnavskom fight gyme Spartakus. Našiel si tam ideálne prostredie?

V Spartakus Fight Gyme mám vytvorené top podmienky na trénovanie. Sme super kolektív, stojí nad nami najskúsenejší MMA zápasník na Slovensku a v Čechách Attila Végh, takže sa tu cítim skvele!

Často vidíme na sociálnych sieťach spoločné fotky fighterov tohto klubu, vládne teda v Trnave príjemná atmosféra?

Ako som už spomínal, sme super kolektív v SFG a držíme stále spolu.

Dokážete si s chalanmi aj navzájom poradiť alebo aj vyhecovať jeden druhého?

Určite áno, snažíme sa pomáhať si navzájom v prípravách na zápasy a keď treba dokážeme sa riadne nahecovať!

Je tam viacero chalanov, ktorí sú zainteresovaní v sporoch s českými zápasníkmi. Riešite to aj v partii?

Určite sa to rieši, ale asi najviac riešime môj zápas proti Kuzníkovi. Snažíme sa rozoberať ten duel a pripravujeme sa naň.

Máte po spoločnom sústredení v Tatrách, ako to tam prebiehalo?

V Tatrách bolo super, brutálna príprava. Ťažké 3-fázové tréningy boli pod vedením skúseného trénera Romana Kollára.

Doteraz máš profi bilanciu 10-2-0, čo je na naše pomery viac než slušné. Aké sú tvoje ambície v MMA?

Moje ambície v MMA sú také, že chcem posunúť svoje schopnosti na čo najvyšší level a dostať sa do top organizácie sveta a tou je UFC. Verím v to a robím všetko pre to, aby to tak bolo!

Medzi elitu sa dostalo zo Slovenska a Českej republiky len málo fighterov. Inšpirujú ťa Attila Végh či Karlos Vémola v tom, že aj od nás sa dá preraziť do zahraničia?

Náš tréner Attila Végh ma inšpiruje asi najviac, keďže to na začiatku nemal vôbec ľahké na začiatku a predsa len, keď človek veľmi chce a ide si za tým, tak môže dosiahnuť čokoľvek.

Ako vnímaš Attilu ako trénera? Čo si na ňom ceníš najviac?

Attilu vnímam ako veľmi dobrého človeka, ktorý má vždy dobrú náladu a nonstop sranduje. Pri ňom sa človek proste nenudí.

Čo by si chcel dosiahnuť v MMA, aby si bol na konci kariéry spokojný?

V MMA chcem dosiahnuť maximum, čoho budem len schopný.

Máš nejaký špeciálny predzápasový rituál?

Nie, nemám žiadny rituál.

Na záver dňa brutals box lapy ?? @ariarianko @veghattila #nonstop #workonfight #oktagon5 #boxing #boxingpads #teamKLEIN #spartakusfightgym #zvířátka

Príspevok, ktorý zdieľa Ľudovít Klein ?? (@lajosko.klein),

Akým spôsobom sa dokážeš najviac motivovať?

Motivujem sa hlavne tým, že chcem zabezpečiť svoju rodinu, aby sa mala dobre. Samozrejme, aby som sa mal dobre aj ja a mohol robiť stále to, čo ma baví.

Stretávaš sa so situáciami, že za tebou prichádzajú začínajúci fighteri s nejakými prosbami o rady? Dokážeš si samého seba predstaviť v budúcnosti aj ako full-time trénera?

Ak mám čas, tak už aj teraz robím nejaké súkromné hodiny pre začiatočníkov alebo pre ženy. Určite keď budem starší, tak chcem aj ďalej v tomto pokračovať a odovzdávať svoje skúsenosti ďalším ľudom.

Sleduješ aj svetovú scénu MMA? Koho považuješ za absolútnu elitu v tomto športe?

Samozrejme sledujem MMA aj vo svete a medzi mojich najobľúbenejších zápasníkov patri Conor McGregor.

Prečo práve Conor?

Lebo to, čo dokázal v MMA a v živote nedokázal nikto tak ako on. Takisto posunul celé MMA na vyšší level.

Venuješ sa naplno MMA alebo popritom aj študuješ/pracuješ?

Venujem sa už iba športu, niekedy som si privyrábal strážením na rôznych festivaloch a diskotékach, no teraz sa snažím iba naplno venovať tréningom.

Ako tráviš popri nabitom programe voľný čas?

Voľný čas trávim buď s rodinou alebo kamarátmi, keďže veľa času trávim na tréningoch a nie som moc s nimi v kontakte, tak sa to snažím aspoň vo svojom voľnom čase dobiehať.

Čo ti šport ako taký dal a naopak čo ti vzal?

Dal mi toho veľmi veľa. Naučil som sa disciplíne, pokore, naviedol ma na zdravý životný štýl a vzal mi možno zopár mozgových buniek, keď dostávam uderí do hlavy, hahaha.

Kedy si sa ocitol vo svojej kariére v najhoršej situácii?

Najhoršia situácia bola asi keď som odišiel z klubu, kde som vlastne prvýkrát začal trénovať MMA. Chvíľku som naozaj nevedel, kde ďalej trénovať a pripravovať sa, či odísť sám niekam do zahraničia alebo ostať na Slovensku.

Čo považuješ naopak najzábavnejší moment počas kariéry fightera?

Najzábavnejšie sú asi sústredenia, na ktoré chodíme – tam je vždy obrovská sranda.

Môžeš nám prezradiť nejakú konkrétnu príhodu?

Napríklad, keď sme išli s Attilom prvý krát v živote na bežky na sústredení v Tatrách,  to sa nám smial celý svah. Toľkokrát, čo sme padli… no a keď sa Attila spustil zo svahu a chcel zabrzdiť tak, že zapichol pred seba palicu a celú ju ohol, tak to som padol do kolien od smiechu.

Aké máš želanie do roku 2018?

Želanie nemám žiadne, myslím si, že želania sú zbytočné. Treba konať v daný čas kým som mladý, pracovať dennodenne naplno na tom, aby sme sa mali ja a moja rodina dobre po celý život.

Ďakujem za rozhovor, držíme palce, nech sa ti darí a na záver nejaký odkaz pre fanúšikov a čitateľov.

Ďakujem aj ja pekne za rozhovor, takisto veľká vďaka patrí všetkým, čo ma podporujú na mojej ceste. Najbližšia zastávka bude 17. marca v Ostrave, vidíme sa tam!

Zdroj fotografií: Archív Ľudovíta „Lajoša“ Kleina

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.