Lucie Aubrechtová: Velký talent českého Muay Thai

DŇA 2. mája 2018 • PRIDAL Daniel Myfish
<

„Chci si splnit svůj sen, a tím je vyhrát světový šampionát IFMA.“

Lucie Aubrechtová je velkou českou nadějí v thajském bojovém sportu Muay Thai. I když má teprve 17 let, odlétá letos s naší reprezentací na MS do Mexika, kde místo juniorské kategorie bude zápasit mezi ženami. I přes náročné tréninky tady v Česku, kempem ve Švédsku a brzkým odletem do Mexika si našla čas a přijala pozvání k rozhovoru.

S Muay Thai jsi začala zhruba před dvěma lety. Můžeš nám říct něco málo o svých začátcích? Než jsi poprvé vkročila do gymu Tik Tak Rokycany, rozhodovala ses ještě mezi jinými sporty? Nenapadlo Tě zkusit pro začátek něco jednoduššího, než jeden z nejtvrdších postojářských sportů vůbec?

Od malička jsem byla zvyklá sportovat, ale nejvíce jsem se věnovala modernímu tanci. Po sedmi letech jsem zjistila, že mě to nikam neposouvá, a tak jsem se rozhodla vyzkoušet něco úplně jiného. Protože jsem malá a drobná, chtěla jsem se umět trochu bránit, ale nikdy by mě nenapadlo, že skončím opravdu v ringu.

2013 Lucii neminuly ani zimní sporty, umí to i na snowboardu
2013 – Lucii neminuly ani zimní sporty, umí to i na snowboardu

V červnu oslavíš své 18 narozeniny. Brzy Tě čeká přesun z juniorské kategorie mezi ženy/dospělé. Budou tam zkušenější soupeřky, některé i o více jak 15 let starší. Začínáš to už vnímat?

Tento přesun si zažiju dokonce už před svými 18 narozeninami. Na mistrovství světa v Mexiku zrušili juniorskou kategorii, tak půjdu poprvé v kategorii žen. Počítám s tím, že soupeřky už budou silnější a zkušenější, i přesto si myslím, že to pro mě bude mít velký přínos do budoucna. Rozhodně se ale těším, že konečně budu mít více zápasů, protože mezi ženami je soupeřek mnohem více, než mezi juniorkami.

Můžeš nám prozradit, jak probíhají tréninky? Jsou k Tobě trenéři tvrdší, než na ostatní? 

Tréninky muay thai mám obvykle 4-5 týdně, plus jednou za týden trénink klasického boxu. Mimo to chodím často běhat nebo lézt na stěnu či na skálu, abych posílila i jiné svaly. Můj trenér, Jaroslav Hodina, mě už má prokouknutou a dobře ví, kde mám své slabší stránky a podle toho se mnou trénuje. Tréninky mám ale jako ostatní, pouze před důležitými závody jsou o něco tvrdší a častější.

Máš bronzovou medaili z Mistrovství Evropy v Paříži 2017, kde Tě porazila mistryně světa a stříbro z Evropského poháru v Turecku. Kromě toho se dá říct, že vyhráváš kam přijdeš. Máš ještě nějaké další cenné kovy, se kterými by ses chtěla pochlubit?

Pár medailí ještě mám, ale tento sport dělám pouze krátce, takže si myslím, že jsem teprve na začátku.

2016 - turnaj v Polsku
2016 – turnaj v Polsku

Nedávno proběhla anketa o nejlepšího sportovce roku Plzeňského kraje. Skončila jsi druhá, těsně za kanonýrem Viktorky, fotbalistou Michalem Krmenčíkem. Je to velký úspěch, především kvůli rozdílu v popularitě obou sportů. Fotbal znají prakticky všichni, Muay Thai zatím tak populární není. Dají se vůbec nějak srovnat dva tak odlišné sporty?

Fotbal byl, je a bude vždy jeden z nejoblíbenějších sportů. Muay Thai naproti tomu většina nesportovců ani nezná. To by se ale mohlo změnit v roce 2024, kdy bude Muay Thai snad poprvé zařazeno do disciplín na Olympijských hrách.

V roce 2017 jsi byla s českou reprezentací na MS v Thajsku, vyzkoušela jsi si jaké je tamní tréninkové prostředí?

Ano, navštívili jsme známý MAX gym na Pattaye. Trénování s thajskými zápasníky bylo pro nás opravdu zajímavé a přínosné. Thajci mají dobré a tvrdé kopy, kolena a lokty, což jsou také hlavní dominanty thajského boxu. Líbilo se mi trénovat v otevřené tělocvičně, dodávalo to tréninku tu správnou atmosféru.

2017 - tréninky s Thajci v místních gymech byly velice přínosné
2017 – tréninky s Thajci v místních gymech byly velice přínosné

Přemýšlela jsi i o jiném bojovém sportu, nebo chceš raději preferovat jen jeden styl? Například naše nejlepší zápasnice Lucie Pudilová začala s MMA v 16 letech a mezi její dva hlavní bojové styly patří právě Muay Thai a Brazilské Jiu-Jitsu. 

Chci se věnovat prozatím pouze tomuhle sportu, abych si v budoucnosti splnila svůj sen, a tím je vyhrát světový šampionát IFMA. Muay Thai má ale výhodu, že se při něm používají jak ruce a nohy, tak kolena a lokty, takže kdybych chtěla časem vyzkoušet i nějaký jiný bojový sport, neměl by to být pro mě problém.

V květnu odlétáš na MS do Mexika. Liší se nějak Tvá příprava? Co všechno Tě tam čeká a bude i čas na nějaký relax?

Právě jsem se vrátila ze soustředění ve Švédsku, kde mě na mistrovství světa připravovala švédská šampionka Therese Gunnarsson. Teď už jen zlepšuji fyzičku, abych v Mexiku nevykysla po prvním kole zápasu (smích). Přeci jenom mě v kategorii žen čekají o minutu delší kola. Nevím ještě přesně, jak moc bude kategorie obsazená, soupeřky se stále přihlašují, ale málo jich určitě nebude. V Mexiku strávím přesně 14 dní a popravdě doufám, že si dovolené moc neužiji, protože to by znamenalo, že bych vypadla hned na začátku.

Jak na Tebe působí stres před zápasem?

Bývám před každým zápasem dost nervozní. Naštěstí můj trenér je expert v tom, že mi vždy dokáže zlepšit náladu a pozitivně mě namotivovat.

2018 - talentovaná mladá zápasnice Lucie Aubrechtová
2018 – talentovaná mladá zápasnice Lucie Aubrechtová

Především thajští zápasníci často dodržují předzápasové rituály, které se konají přímo v ringu. Zažila jsi někdy něco takového?

Tento rituál se nazývá Wai Khru a slouží k rozehřátí zápasníka těsně před zápasem a k prokázání úcty k soupeři. Wai Khru už se obvykle provádí před každým zápasem, ne jenom v Thajsku. I pro mě je tento rituál běžná součást zápasu.

Shazovala jsi někdy na zápas? Máš konkrétní jídelníček?

Dříve jsem občas těsně před zápasem shazovala pár kilo. Byl to pro mě ale zbytečný stres, a tak si nyní snažím stále udržovat svoji zápasovou váhu zdravým jídelníčkem a cítím se mnohem lépe. Samozřejmě to neznamená, že si nikdy nedopřeji něco dobrého a nezdravého (smích).

Věnovat se jakémukoli sportu na mezinárodní úrovni je jistě dost finančně náročné. Máš nějaké sponzory?

Sponzory bohužel zatím nemám. Přispívá mi pouze Česká Muaythai Asociace a mé rodné město Mirošov, jinak je zbytek nákladů na rodičích. Doufám ale, že po tomhle rozhovoru bude nával sponzorů (smích).

2018 - růžová je pro Lucii typická
2018 – růžová je pro Lucii typická

Jaké jsou Tvé plány do budoucna? Jak zvládáš skloubit školu a tréninky? Vycházejí Ti ve škole vstříc?

Jak už jsem říkala, ráda bych vyhrála světový šampionát a také si vyzkoušet profesionální zápasy. Studuji na Masarykově gymnáziu v Plzni, školu ale musím zvládat jako ostatní spolužáci, nemám žádné zvláštní úlevy, proto to bývá občas těžké, ale zvládám to.

Jak se ke Tvým úspěchům staví kamarádi? Berou Tě jako celebritu, nebo jsi prostě jen jedna z nich?

Moji kamarádi mě podporují a asi i obdivují, ale občas nechápou, že s nimi nemohu trávit tolik času, kolik by chtěli.

Na závěr, chtěla bys fanouškům, potencionálním sponzorům, nebo rodině něco sdělit?

Chtěla bych oslovit hlavně potencionální sponzory, které bych opravdu potřebovala pro další rozvoj kariéry. Rodině, přátelům a hlavně trenérovi chci poděkovat za všechno, co pro mě dělají a že mě takto podporují.

2017 - v Paříži Lucie vybojovala bronzovou medaili na Mistrovství Evropy
2017 – v Paříži Lucie vybojovala bronzovou medaili na Mistrovství Evropy

 

Za celou redakci Figure Keeper bych chtěl Lucii popřát mnoho úspěchů jak v Mexiku na MS, tak v celé její kariéře a doufáme, že to nebyl náš poslední rozhovor.

Lucie Aubrechtová Instagram.

Zdroj fotografií: Lucie Aubrechtová, Facebook Lucie Aubrechtová

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.