MMA

Kareš potvrdil zavedenie dopingových testov v XFN v roku 2019!

DŇA 23. júna 2018 • PRIDAL Dominik
<

Promotér XFN Petr Kareš potvrdil zámer organizácie zaviesť dopingové testy už počas budúceho roka. Táto téma bola v posledných dňoch mimoriadne aktuálna, pretože Patrik Kincl vyzýval na tieto opatrenia už pred blížiacim sa zápasom s Karlosom Vémolom. Najväčšia česká organizácia má v dlhodobom pláne realizovať komplexný program po vzore zahraničných MMA líg.

Diskusia o dopingu v MMA a jeho eliminácii sa začala na popud Patrika Kincla, ktorý v rámci pikantných slovných prestreliek konfrontoval svojho súpera Vémolu s požiadavkou na testovanie. Už dávnejšie bolo známe, že XFN plánuje po vzore zahraničných organizácií učiniť potrebné opatrenia na odhalenie užívania zakázaných látok. Petr Kareš potvrdil informáciu o anti-dopingovom programe prostredníctvom svojho Facebooku. „XFN zavede dopingové testy v roce 2019. Vzdělávácí program pro zápasníky začne v září tohoto roku. Smyslupiný program proti dopingu sleduje sportovce po celou dobu přípravy a věnuje se jeho vzdělání, ne pouze vině a trestu. Diskutované urinální soutěžní testy jsou ve světě dávno překonány a pro MMA nejsou použitelné,“ uviedol vo svojom stanovisku promotér organizácie.

Kareš sa takisto pri svojich tvrdeniach oprel aj o štatistiky najprestížnejšej MMA organizácie na svete UFC. Tá v roku 2018 kontrolovala 2818 vzoriek, pričom iba 300 z nich bolo v čase zápasu. Zaujímavé je aj to, že počas uplynulých 18 mesiacov bol 9-krát testovaný aj Conor McGregor, ktorý paradoxne od roku 2016 pod hlavičkou organizácie nemal ani jediný zápas.

Reakcie fanúšikov a verejnosti na túto novinku boli prevažne pozitívne, keďže ide o krok smerom ku zvýšeniu kvality a úrovne organizácie. Makhmud Muradov takisto prijal správu s radosťou a dokonca Petrovi Karešovi odkázal, že je pripravený na testy ísť už zajtra.

Zdroj fotografií: CzechFighters.cz, XFN/Jan Jirkovský

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.