Kal Szkalak: Rebel, který se vzepřel systému. A prohrál.

DŇA 16. júla 2018 • PRIDAL Petr
<

Zlatá éra kulturistiky. V 70. letech zažívala americká kulturistika nebývalý rozvoj. Na obálkách sportovních časopisů se střídali Columbu, Schwarzenegger, Oliva… nebo třeba Kal Szkalak. Do té doby neznámý talent vzal soutěžní pódia útokem a díky své temperamentní povaze se dostal mezi ty nejlepší. Jen proto, aby těsně pod vrcholem přišel o všechno a ze dne na den ukončil nadějnou kariéru. Jaké byly životní osudy jednoho z nejnadanějších kulturistů minulého století?

 Cizinec s genetikou šampiona

Kalmán Szkalak se narodil v roce 1953 v Maďarsku. Po nevydařené Maďarské revoluci celá rodina emigrovala, aby se vyhnula represím a pronásledování. Nový domov našli v Delaware, kde Kal vyrůstal.

Od mládí pracoval v posilovně, kde se zakrátko projevilo jeho nadání. Brzy zvedl na bench press dvojnásobek své vlastní tělesné váhy. A protože rychle nabíral svalovou hmotu, rozhodl se zkusit štěstí na soutěžních prknech.

Začátky hvězdné kariéry

V roce 1975 vyhrál Kal soutěž Mr. Delaware: Kromě trofeje získal i přízeň mnoha fanoušků. Kulturistice úplně propadl. Věděl, že pokud chce být nejlepší, musí s těmi nejlepšími trénovat. Rozhodl se proto vyrazit do Mekky kulturistiky –  proslulé Gold´s Gym. Za první trénink utratil svůj poslední dolar.

Brzy si ho všimli Arnold Schwarzenegger a Ken Waller. Kal se stal součástí jejich „gangu“ a podobně jako Arnie, také on sbíral jeden soutěžní titul za druhým. Toho roku vyhrál klání Mr. California, rok nato dokonce Mr. America.

 Szkalak vs. Weider

V roce 1977 vybojoval Kal své další vítězství. Na Mr. Universe ve Francii porazil Mika Mentzera s náskokem jediného bodu! Fanoušky si ale získal Kal, a to především masivní horní polovinou těla. Zrodila se nová kulturistická hvězda.

Kal se stal ústřední postavou Weiderova časopisu Muscle Builder . Jeho fotografie nechyběla v žádném vydaném čísle.

Joe Weider ale mladého šampiona podcenil. Na rozdíl od ostatních totiž nebyl ochoten podřizovat se ostatním – ani Weiderovi. Objevily se náznaky sporu. Kal ho nejdříve požádal, aby mu zaplatil za všechny použité fotografie.

Kal Szkalak

Když to Weider odmítl, jednoduše vrazil do jeho kanceláře, sebral všechny fotografie a vydal se k východu. Na cestě ale potkal Weidera, který se jej pokusil zastavit. Kal neváhal a brzy nato přišlo Weiderovi předvolání k soudu.

Horlivý šampion se postavil i proti federaci IFBB. Podle pravidel se její členové nesměli účastnit soutěží pod záštitou cizí organizace. Kal s tím nesouhlasil a rozhodl se založit Professional Bodybuilding Union. Získal dokonce podporu Arnolda Schwarzeneggera.

Joe a Ben Weider (předseda federace IFBB) museli jednat. Svolali schůzku, na které chtěli Szkalaka od jeho úmyslu odradit.

Ten sice od svého záměru neustoupil, ale zradil ho Arnold. Když viděl, že se situace začíná otáčet, rychle se z jednání omluvil a odešel. Bez jeho podpory neměla myšlenka šanci na úspěch.

Poslední „mučednické“ vystoupení

V následujícím roce se Kal zúčastnil Mr. Olympia. Nastupoval v životní formě. Když se objevil na pódiu, zazněl bouřlivý potlesk a jásot ze všech stran. Diváci měli o vítězi jasno.

Pak ale přišlo šokující oznámení. Kal Szkalak – páté místo! Z výhry se toho večera radoval úřadující šampion Frank Zane. 

Jak se to mohlo stát? Rozhořčení diváků nemělo konce. Jen málokdo z nich tušil, že za verdiktem rozhodčích je možná něco víc. O probíhajícím sporu jejich idola a Joe Weidera neměli ponětí.

Toho dne ukončil Kal Szkalak profesionální kariéru. S fanoušky se rozloučil pózou, která vešla do dějin. Kal Szkalak – Ukřižovaný! Tak skončil příběh sportovce, který se vzepřel systému, proti kterému ale neměl šanci vyhrát.

Kal Szkalak

Zdroj fotografií a videí: Rxmuscle.com, YouTube.com

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.