MMA

Kráľ severu Jan Malach: „MMA budu dávat maximum dokud to půjde!“

DŇA 5. marca 2018 • PRIDAL Dominik
<

Hovorí si Kráľ severu, my ho však poznáme najmä ako skvelého zápasníka, ktorého ani žiaden neúspech neodradí. Reč je o Janovi Malachovi, ktorý sa už čoskoro predstaví na ostravskom turnaji organizácie Oktagon. Dokáže sa Kráľ severu vrátiť späť na svoj trón? Aké sú jeho športové ambície? Prečo dal prednosť MMA pred boxom a kickboxom? Ako sa dokáže vyrovnať s náročným zhadzovaním hmotnosti?

Ahoj Jan, ako pokračuje príprava na turnaj Oktagon v Ostrave?

Čau čau, cítím se výborně. Teď jsem se zrovna vrátil z SBG Dublin, kde jsme byli pomalu s celým Reinders teamem a ready na zápas už nějakou dobu jsem, teď se hlavně nezranit nebo neonemocnět.

Proti tebe bude stáť domáci bojovník Jan Široký. Ako vnímaš tohto súpera? Bude to náročný duel?

Na každý zápas se připravuju svědomitě a nerozlišuju, jestli má soupeř nižší či vyšší kvality, vždycky dám do přípravy všechno. Jestli to bude náročný duel říct nedokážu. Samozřejmě, máme nějaké scénáře, dle kterých bychom s trenérem chtěli, aby zápas probíhal, ale je to fight a v průběhu se může stát cokoliv nečekaného. Myslím však, že mám natolik natrénováno, že by mě nemělo nic překvapit, dokážu naplno ukázat svoje schopnosti a dotáhnout tak zápas do vítězného konce. Jinak soupeře jsem za celou svou kariéru skoro nezaregistroval a až poté, co jsem se dozvěděl, že s ním budu mít zápas, tak jsem zkouknul pár jeho zápasů.

Na zápas si sa pripravoval aj v zámorí. Našiel si tam ideálne podmienky? Sparingy s bojovníkmi z UFC určite pomáhajú.

Na mnoho zápasu už jsem se připravoval v Kalifornii a s klidem mohu říct, že české/slovenské MMA na tom není vůbec špatně. Stand-up tady máme, troufnu si říct, na vyšší úrovni a dobrých zemařů je tady taky mnoho. V přípravě buď v USA nebo v SBG vidím, oproti té naší, dva základní rozdíly. Prvním je samozřejmě wrestling, ten tady chybí a je třeba se jezdit vzdělávat do zahraničí.

Celkově wrestling vidím jako nejlepší průpravu pro MMA. Wrestling z vás udělá tvrdé atletické stroje. Neříkám ale, že každý zápasník má na to prorazit i v MMA. No a druhým rozdílem jsou, dle mého názoru, sparingy. Plné vybavení – chrániče na všechno, helma, 16oz a větší rukavice a jede se prostě na bomby. A wrestlerský sparing? Nikoho nezajímá, že třeba suplex je docela nebezpečný hod, prostě se jede zápasové tempo. Tohle vám dá hrozně moc a dokonale to simuluje podmínky, které jsou pak v zápasu.

Akí sú títo borci v gyme? Podporujete sa aj navzájom alebo sa nezaujímajú o ostatných fighterov?

Všichni fighteři v gymu, ať už to je ex-šampion UFC Dominik Cruz nebo šampion Bellatoru Darrion Caldwell, se ke každému, kdo je v profi týmu, chovají, jako by byl na stejné úrovni jako oni a nebojí se podělit o své znalosti a zkušenosti. Když nad tím tak přemýšlím, tak tohle bude asi jeden z hlavních důvodů, proč se tam vracím.

Vedel by si si raz predstaviť aj seba samého v UFC? Je to tvojím cieľom?

Mým cílem je UFC, případně Bellator. Mohl bych dělat X jiných prací a mít desetkrát lehčí život, než mám teď. To ale není pro mě a MMA budu dávat maximum dokud to půjde a zdraví to dovolí.

Na čom si v Amerike najviac pracoval? Uvidíme výsledok kvalitných tréningov už v Ostrave?

Jak už jsem říkal, hlavně na tom wrestlingu a na určitých technikách na zemi. Výsledek se dostavuje postupně, v USA už ty lidi znám a vím, co od koho čekat. V SBG jsem však nikoho neznal a na základě sparingů jsem se svým posunem ve wrestlingu spokojen. Nemyslím si, že by mě měl Široký v této kategorii předčit.

Vieme o tebe, že si sa v mladosti venoval behu na lyžiach. Prečo si s týmto športom skončil?

Běhal jsem rád, jako dítě a potom dorostenec. Zápasení mám ale v krvi a vždycky mě to táhlo k bojovým sportům. I kdybych hrál třeba hokej a měl miliony dolarů, tak bych se stejně necítil kompletní, potřebuju umět bojovat a v boji se rozvíjet. S boxem bych začal už mnohem dříve, kdyby k tomu v Liberci byli podmínky. Naštěstí Martin Berka otevřel BFC Liberec a já se mohl konečně vrhnout na bojové sporty, za což jsem mu doteď vděčný.

V posledných dňoch bola poriadna zima, zabeháš si na lyžiach aj teraz?

Na běžky ani snowboard nemám vůbec čas nebo náladu. Když mám volno, tak ho chci naplno využit k regeneraci.

Venoval si sa klasickému boxu a kickboxu, no nakoniec si skončil pri MMA. Čím ťa oslovilo toto odvetvie?

Přišlo mi to jako vrcholná forma boje a nechtěl jsem v něčem zůstat pozadu nebo být svým stylem zápasení nějak omezený, chtěl jsem toho asi jenom umět, co nejvíc. Vždy jsem také v MMA viděl větší budoucnost, než v boxu nebo kickboxu.

Z tvojho pohľadu bolo vydarené obdobie pred približne tromi rokmi, kedy si si v klietke pripísal viacero výhier rade. Teraz prichádzaš do Ostravy po dvoch prehrách. Je tam obrovská chuť pretrhnúť negatívnu sériu?

Měl jsem jediný špatný rok, a to byl rok 2017. Špatný v tom, že jsem měl dvě porážky v řade. Byly to prohry s vysoce kvalitními soupeři a vůbec se za to nestydím. Cítil bych se hůř, kdybych do těch zápasu nešel a couvnul před nimi.

Tvojím posledným a mimoriadne kvalitným súperom bol Jarda „Jubox“ Pokorný. Ako spätne vnímaš váš zápas? Ako by si sa postavil k prípadnej odvete?

Nevnímám ho špatně, vnímám to jako zkušenost. Jubox je u nás nejlepším soupeřem, se kterým jsem mohl zápasit. Přestože ten zápas byl vyhecovaný, tak s Jardou máme dobré vztahy a on byl prostě připravenější.

Po tomto zápase nasledovalo zranenie. Je taká pauza vždy záťažou na psychiku?

Určitě to nebylo nic příjemného. Měl jsem natrénováno a chuť zápasit jsem měl po nevydařeném zápasu s Juboxem dost velkou.

Hovoríš si Kráľ severu – kedy vznikla táto prezývka? Je odkazom na tvoje rodisko?

Ano, je odkazem na Liberec. Víc než z půlky to ani nemá nic společného s MMA. V Liberci jsem doma, znám tady každého a mám pocit, že se mi tady nemůže nic stát. Proto Král severu.

Považuješ sa teda za lokálpatriota, ktorý je hrdý na svoje mesto?

Na svoje město hrdý jsem, ale na druhou stranu to nikomu nevnucuji.

V mnohých ľuďoch táto prezývka evokuje skôr sever Európy. Máš nejaký vzťah aj k severským krajinám? Išiel by si tam na dovolenku?

S tím to nemá absolutně nic společného. Mám rád Kalifornii, slunce, teplo a snad nejlíp se cítím v Palm Springs, které je v poušti.

Keď som už načrtol to cestovanie, tak kam by si sa ešte rád pozrel?

Kam jsem vždy chtěl, tak tam jsem už všude byl i několikrát. V tomto směru jsem spokojený člověk.

Čo robí Kráľ severu vo voľnom čase? Dokážeš si nájsť čas sám pre seba?

Volného času moc nemám, stále něco dělám. Dva tréninky denně a k tomu stále nějakým způsobem vydělávám peníze. Lidé, kteří mě nemají rádi, protože si myslí, že dostávám nějaké závratné částky od sponzorů jsou blázni. Jestli někomu vadí, jak žiju, tak ať se zamyslí sám nad sebou a jestli opravdu každý den využívá na sto procent.

Šport vo všeobecnosti je v našich podmienkach finančne nedocenený. Živíš sa aktuálne len vďaka MMA?

Neživím, na to už jsem odpověděl výše. Peníze od sponzorů mi pomáhají s přípravou a i peníze za zápasy víceméně pokrývají přípravu.

Čo ty a životospráva? Často si musel zhadzovať v posledných týždňoch pred zápasom dosť kilogramov. Ako zvládaš takéto situácie?

Mám rád jídlo, ale také mám disciplínu. Problémy s váhou mám z toho důvodu, že ani když mi bylo 16, tak jsem nezápasil pod nějakých 80 kilo, pro to tělo ta 70-tka není moc přirozená. V dietě zůstávám disciplinovaný a silný, ale ty poslední kila v sauně nechutnají určitě nikomu.

Teraz pred zápasom so Širokým si na tom ako? Bude to znova také drastické zhadzovanie?

Není tak drastické, jenom nerad dělám ty poslední kila blízko 70,3. Mám nějaké zdravotní problémy, se kterými to shazování úplně nekoresponduje. Držím si váhu nízko a každé shazování to zase umím o něco líp. Váhu určitě udělám.

„Robenie váhy“ je stresujúce a môže vyústiť do rôznych incidentov, ako nedávno v prípade Jana Janku. Čo si myslíš o tejto jeho epizódke?

Janka neudělal váhu a zachoval se nesportovně. Já kdybych neudělal váhu o tolik jako on, tak jsem naštvaný sám na sebe a určitě bych tam do nikoho neskákal. Janku osobně neznám, ale přijde mi jako rozumný člověk, který jenom udělal chybu.

Zaujímal by ma tvoj pohľad na česko-slovenskú scénu. Sú tu borci, ktorí majú kvalitu na to, aby sa presadili po vzore Vémolu či Végha v najlepších MMA organizáciách?

Určitě ano. Nechci se tady rozepisovat, ale třeba po uplynulém víkendu mě napadají jména jako Muradov nebo Deák. A pokud Jubox porazí Buchingera, tak určitě i on.

Organizácie Okatgon a XFN posúvajú MMA viac do povedomia verejnosti. Teší ťa tento boom okolo bojových športov?

Těší a jsem za něj rád. Nejtěžší sport na světě si zaslouží mediální pozornost.

Aké máš športové plány do budúcnosti?

Chci vítězit a chci zůstat co nejdéle zdravý.

Ďakujem ti za rozhovor, čo by si na záver odkázal svojim fanúšikom?

Děkuju všem lidem, kteří mě podporují v dobrých i horších časech a věřte, že si toho neskutečně vážím. Neustále na sobě pracuju a pořád se zlepšuju, ještě přijde můj čas. Na závěr chci poděkovat mým sponzorům a zároveň blízkým přátelům Mlýn Perner, Geoprint s.r.o., Alimax group, Kings barbers a taky trenérovi Andremu Reindersovi.

Zdroj fotografií: Facebook Jan Malach, CzechFighters.cz, Oktagon

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.