Jak začít s bojovými sporty a vykročit na cestu bojovníka?

DŇA 15. marca 2018 • PRIDAL Michal
<

Stát se bojovníkem, mít sílu, rychlost, umět se bránit a něco dokázat. Důvody proč začít s bojovým sportem mohou být různé. Někoho může také motivovat špatná kondice, nuda, stres, nízké sebevědomí či snaha vynahradit si sedavé zaměstnání. Jedno bývá pro všechny, kdo chtějí začít s bojovým sportem, společné. Chtějí změnu, a to změnu k lepšímu. Bojové sporty mohou být ideálním prostředkem jak takové změny dosáhnout. Z následujících řádků se dozvíte, jak začít s bojovými sporty.

Jak začít s bojovými sporty?

Než se vrhnete střemhlav do světa bojových sportů, je dobré se nejprve zamyslet nad několika základními otázkami. Tak za prvé: Jaký sport si vybrat? Co od toho vlastně očekáváte? Kolik času chcete vašemu novému koníčku věnovat? Jde vám jen o kondiční trénování, nebo máte ambice nastoupit na skutečnou cestu bojovníka a vaším cílem je zápasení?

Prospěšnost bojových sportů

V čem jsou bojové sporty lepší než ostatní pohybové aktivity? Hlavní předností je komplexnost! Bez ohledu na to, jaký směr si zvolíte, získáte nejen sílu, odolnost, ale také vytrvalost a celkovou kondici. Trénink bojových sportů spojuje silové a kondiční cvičení s rozvojem motorických schopností a bojových technik. Neméně důležitý je i pozitivní vliv na duševní zdraví. Provozování bojových sportů posiluje sebevědomí, odbourává stres a přispívá k celkové psychické pohodě.

Nejlepší bojový sport?

Jaký je tedy ten nejlepší bojový sport? Na tuto otázku samozřejmě neexistuje jednoznačná odpověď. Bojových sportů a bojových umění existuje obrovské množství a každé má svá specifika, výhody i nevýhody. Místo otázky, co je nejlepší, bychom se měli zamyslet nad tím, co od tréninku očekáváme a co se nám osobně zamlouvá. Naší prioritou může být sebeobrana proti reálnému nebezpečí, snaha rychlého zlepšení našich schopností a fyzické zdatnosti či touha studovat složitější a komplexnější techniky starších bojových umění. Nejdříve si tedy musíme ujasnit, co chceme a pak hledat ideální variantu.

Začněte s průzkumem

Nejlepší cestou jak se rozhodnout, je udělat si takový menší průzkum. Díky internetu máme v dnešní době k dispozici dostatek informací. Je dobré se podívat na články věnované jednotlivým sportům a zhlédnout videa z tréninků i ze zápasů. Uděláte si tak alespoň základní obrázek nejen o různých bojových sportech, ale poznáte tak třeba i prostředí jednotlivých tělocvičen a týmů. Pokud máte ve svém okolí známé, kteří se některému z bojových sportů věnují, neváhejte se jich zeptat na názor a zkušenosti. Čím více informací si zjistíte, tím snazší rozhodování budete mít.

Jděte na to!

Když si najdete dostatek informací a zjistíte, co vás nejvíce zajímá, co by pro vás mohlo být to pravé, nezbývá nic jiného než vyrazit na trénink. Určitě bych doporučil navštívit ukázkové hodiny několika sportů, které vám po předběžném průzkumu přišli nejlákavější. Výhodou takové průvodní lekce je, že si na vlastní kůži vyzkoušíte, co trénink obnáší a zda vám jeho průběh vyhovuje. Přeci jen má každý bojový sport svá specifika a navíc i různí trenéři mohou mít odlišné metody a postupy.

Za zmínku stojí, že tyto hodiny bývají často zdarma a můžete na nich se zkušeným trenérem vše probrat a vyptat se na to, co vás ještě zajímá. Teď už víte jak začít s bojovými sporty, tak na nic nečekejte, sbalte si věci a jděte na to. Vaše osobní cesta bojovníka může začít!

Zdroj fotografií: Pixabay.com

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.