„Keď sa človek cíti dobre, začnú sa v jeho živote diať zázraky,“ hovorí Ina Mruškovičová

DŇA 17. decembra 2017 • PRIDAL Mrkvis
<

Aj ty si sa zmotal na crossfit a zdravý životný štýl? Dnes nám padla do rany Ina Mruškovičová, ktorá ti povie o svojej novej príručke #befitbyinča, no aj o vzniku Different Athletics Gymu, ktorý založila spoločne so svojim priateľom.

Ahoj Ina, mohla by si sa predstaviť fanúšikom nášho webu a ľuďom, ktorí ťa ešte nepoznajú?

Volám sa Ina Mruškovičová a mnohí ľudia si myslia, že sa venujem len trénovaniu. Avšak, okrem toho pracujem vo veľkej rodinnej firme v oblasti kamiónovej dopravy. Som doktorka filozofie a mám doktorát z marketingovej komunikácie. Pred 5 rokmi sme v priateľom založili v Trnave gym „Different Athletics“. Vždy som robila veľa veci súbežne a prácu trénerky vnímam skôr ako svoje hobby.

Ako jednotlivcovi skrsne v hlave myšlienka „Poďme si zrobiť crossfitový gym!“ ?

Od začiatku sme si verili, že to dokážeme. Začali sme tréningami vonku, ľudí bolo čoraz viac a to s absenciou akejkoľvek reklamy. Potom sme si skúsili prenajať jednu miestnosť, ktorá bola časom malá na naše veľké sny. Riskli sme to a zainvestovali do svojich priestorov. Dlho sme hľadali vhodné miesto, pretože na cvičenie potrebujeme vysoké stropy na upevnenie lán, plus hľadali sme niečo v industriálnom štýle.

Prezraď nám o projekte Different Athletics niečo viac. Ako si vôbec prišla na taký nápad?

Bola som „dievča pri sebe“, ktoré nerobilo pre svoje zdravie a postavu vôbec, ale vôbec nič. Pred 6 rokmi som sa to rozhodla zmeniť a oslovila som trénera Radovana Erenta, ktorý mi ukázal svet tvrdých tréningov, v ktorých som sa úplne našla. V tej dobe som schudla 15 kíl a zároveň úplne prepadla crossfitu. Z trénera sa stal môj priateľ, potom životná láska a pred 5 rokmi sme sa rozhodli podnikať, pretože o naše tréningy malo v Trnave záujem čoraz viac ľudí. Vďaka neustálemu vzdelávaniu a novo-nabraným skúsenostiam sa nám darí a ľudia sa k nám vracajú s radosťou. Prinášame na scénu iný prístup, robíme to srdiečkom a ľudia to cítia. Pre to má projekt názov „Different Athletics“. Okrem crossfitu a insanity som vymyslela aj vlastnú koncepciu tréningov pre ženy, ktorá je známa pod menom „Better Bodies by Inča“.

Aké je pozadie vzniku „Better Bodies by Inča“ ?

Priateľ je licencovaný crossfitový tréner. Licenciu získal v Anglicku. Čím dlhšie som sa venovala tvrdému crossfitu, tým viac som cítila, že to nie je tak úplne pre mňa. A keď hovorím tvrdý crossfit, tak myslím naozaj brutálne tréningy, nie komerčne vymyslené tréningy. S mojim typom postavy veľmi naberám na svaloch – hlavne na rukách. Ak chce byť človek dobrý v crossfite (a keď niečo robím, chcem v tom byť top), musíte robiť ťažké váhy a hrazdu. Mne sa to nepáčilo, tak som sa rozhodla tréningy prispôsobiť sebe a ženám. Ženy väčšinou túžia po vypracovanom bruchu a peknom zadku, chcú spaľovať, byť zdravé a fit. Od tejto myšlienky som preto vymyslela názov „Better Bodies by Inča“. V tomto tréningovom pláne využívam prvky crossfitu a HIIT, pričom sa silovo zameriavam hlavne na pozadie. Ženy sú nadšené a ja sa teším záujmu.

Kedy si vedela, že „Better Bodies by Inča“ bude účinnou tréningovou metódou?

Všetko, čo cvičia moje baby, mám vyskúšané na sebe – vrátane jedálničkov, ktoré ponúkam. Viem, čo funguje a naši ľudia sú pre nás najlepšou reklamou. Trvalo mi asi rok, kým som tento môj typ tréningu poriadne odskúšala a videla výsledky na sebe, pretože geneticky mám spľasnutý zadok (smiech). Keď som videla, že všetko šľape tak, ako má, tréningový plán uzrel svetlo sveta.

Musela si nejak extra dlho študovať, aby si nabrala dostatok znalostí?

Mám certifikát z funkčného tréningu, zo základov crossfitu a zo silového tréningu, ale len prax a neustále štúdium človeka skutočne niečo naučia, nie certifikát, ktorý trvá jeden deň, sú to roky praxe. Za všetko, čo viem som vďačná tomu najlepšiemu v obore, ktorého poznám – môjmu priateľovi. Fakt má všetky certifikáty sveta a to nepíšem preto, aby som ho vyzdvihovala (smiech).

Čím si ako trénerka charakteristická?

Trénovaniu sa venujem 5 rokov, trénovala som aj mužov, nie len ženy. Chlapi u nás hovoria, že som najprísnejšia. Držím sa totiž pravidla, že: „Nič účinné nemôže byť jednoduché a musíš opustiť svoju komfortnú zónu, aby sa diali zázraky.“

Nedávno si vytvorila príručku #befitbyinča. Povedz nám o nej niečo.

Najpodstatnejšia vec, ktorú som sa rokmi v hre naučila, je to, že strava je základ. Nedá sa to oklamať. Človek môže tvrdo trénovať každý deň, ale keď neje správne, svoj cieľ nikdy nedosiahne. Každý z nás je samozrejme iný, preto je dôležité objektívne sa na seba pozrieť do zrkadla a povedať si, čo je reálne a čo nie. Dlho som poskytovala rady v oblasti výživy a rozhodla som sa ich spísať do mojej príručky #befitbyinča (pozri instagram). Pomohla som tak nie len sebe, ale aj ostatným.

Ako je koncipovaná a čo v nej môžeme nájsť?

Obsahuje moje rady a základné pravidlá. Môžete tam nájsť dva druhy detoxov, ktoré mám na sebe odskúšané a tzv. „Diet plan for life“, teda jedálníček, ktorý odporúčam dodržiavať už navždy. Menšie prehrešky sú samozrejme dovolené (smiech). Príručku posielam buď online, ale mám aj tlačenú verziu a poskytujem k tomu online coaching. Jedálníček je koncipovaný všeobecne a je na výber viacero variánt jedál 5krát denne, plus obsahuje moje najobľúbenejšie recepty.

Kde sa má teda záujemca o tréningový plán hlásiť?

Klienti mi väčšinou píšu maily, alebo ma kontaktujú cez instagram či facebook.

Namotalo sa na program #befitbyinča veľa dievčat?

Program je vonku presne týždeň a dodržiavalo ho 37 báb, ktoré za ten 5 dňový refresh schudli až do 3,5 kg. Som prekvapená, že sa na to niekto dal takto pred Vianocami (smiech).

Zúčastňujú sa tohoto programu aj dievčatá, s ktorými nie si v kontakte priamo?

Áno, ale tie, ktoré to skúsili a sú od nás z gymu, meriam, vážim a častejšie s nimi trénujem. Príručku som posielala už aj do Anglicka a do Čiech a dievčatá mi posielajú celý deň fotky, čo idú papať. Niekedy je toho dosť, ale veľmi sa teším z každého jedného kila. Ich zhodené kilo je aj moje zhodené kilo.

Myslíš, že to bude mať väčší potenciál, keď sa to rozkríkne?

V januári očakávam veľký boom. Pretože je po sviatkoch a potom ešte pred letom, pretože ľudia začnú panikáriť, že pribrali a lusknutím prsta sme preplnení.

Pohybuješ sa vo svete crossfitu každý deň. Máš pocit, že jeho popularita upadá alebo naopak rastie?

Začali sme s crossfitom, keď bol na Slovensku absolútne neznámy. Chodili sme po crossfitových gymoch v Anglicku, Nemecku a čerpali inšpiráciu. Keď sme prišli do nášho malého mesta s tým, že chceme robiť crossfit, veľa ľudí len neveriacky krútilo hlavami. Ale ako som už spomínala, je dôležité veriť si. Teraz je crossfit veľmi populárny. Všetko, čo je nové, je pre ľudí zaujímavé. Osobne si myslím, že dôležitejšie než crossfit sú dobrí a kvalitní tréneri, ktorých v našom gyme máme – rovnako ako osobitý prístup.

Trénuje u vás veľa profíkov? Mávate návštevy aj z iných gymov a podnikáte skupinovky?

Head coach Erent je prvý Československý tréner, ktorému sa podarilo dostať svojho atléta na CROSSFIT GAMES 2017. To sa ešte nikomu nepodarilo, pretože udalosť je niečo ako olympiáda v crossfite – vyššie sa už dostať nedá. Takže Head coach Erent – majiteľ gymu – tam dostal Ninu Ladvenicovú, ktorá zastupuje kategóriu teens. Nina je najväčšia hviezda nášho gymu. Čo sa týka návštev, boli u nás ľudia z Česka, ktorých tréner vedie online z gymu z Prahy. Organizujeme aj semináre, na ktorých sa zúčastňujú atléti z iných gymov. Neustále podnikáme akcie.

Čo myslíš, kedy je pre človeka ten správny čas, aby začal robiť crossfit a kedy naopak nie?

Skôr je podstatné, kedy je dôležité začať žiť zdravo a trénovať. Je jedno, či si mladý, starý, chudý alebo pri sebe. Je jedno, či máš jednu prácu alebo nerobíš nič, ale ak nie si spokojný, správny čas niečo zmeniť, je práve teraz – nie od januára alebo o rok, ale teraz. Keď sa človek cíti dobre, začnú sa v jeho živote diať zázraky a ja viem o čom hovorím, pretože som si tým všetkým prešla.

Ďakujeme Ine za podnetný rozhovor a prajeme jej veľa nových klientov a energie na ďalšie nové projekty.

Zdroj fotografií: Archív Iny Mruškovičovej

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.