Box

George Foreman – najstarší šampión ťažkej váhy

DŇA 31. decembra 2017 • PRIDAL Dominik
<

Je známy ako najstarší šampión ťažkej váhy. Svoju kariéru obnovil po 10-ročnej prestávke v roku 1987, aby boxoval do svojich 48 rokov. Olympijský víťaz, ktorý priťahuje pozornosť aj po skončení kariéry. Prečo? Pretože stále dokáže udivovať! Aj taký je George Foreman – legendárny americký boxer, ktorý čoskoro oslávi 69. narodeniny.

Ťažká mladosť bez vyhliadok do budúcnosti

George Foreman sa narodil 10. januára 1949 v mestečku Marshall v štáte Texas ako piate dieťa do skromnej rodiny, do ktorej ešte neskôr pribudli ďalšie dve deti. Veľká rodina a skromné pomery výrazne ovplyvnili život mladého Georgea. Bol neobľúbeným dieťaťom medzi rovesníkmi, keďže vždy vyhľadával konflikty a bitky.

Prostredie, v ktorom v mladosti žil, ho podnecovalo k agresivite, nakoľko vyrastal na ulici, kradol a mal problémy so zákonom. Vyčíňanie mladého grázla bolo natoľko vážne, že ako 16-ročného ho poslali do nápravného ústavu v Oregone. Tam sa stetáva so svojím budúcim trénerom Nickom „Doc“ Broaduesom, ktorý si ho neskôr stiahol do svojej boxerskej školy. Okamžite preukázal ohromný potenciál, keď ostatných chlapcov vyprevádzal z ringu ako na bežiacom páse.

Z agresívneho mladíka sa stal olympijský šampión a obávaná mašina

Foremana box natoľko pohltil, že mu venoval všetok voľný čas popri službe v armáde. Ako amatér sa teda mohol zúčastniť olympijských hier. Stalo sa tak v roku 1968, kedy olympiáda zavítala do Mexika. George Foreman prešiel turnajom ako nôž maslom a vo finále narazil na sovietskeho pästiara Jonasa Čepulisa, ktorý taktiež nemal nárok zastaviť vychádzajúcu hviezdu. Z chlapca bez budúcnosti sa stal olympijský víťaz! Samotný Foreman neskrýval po finálovom dueli záplavu emócií. Získal to najcennejšie, čo môže amatérsky boxer dosiahnuť.

O rok neskôr preto prešiel k profesionálom. Mal vtedy len 20 rokov. Počas necelých 4 rokov v profi ringu dosiahol neuveriteľných 37 víťazstiev. Hovorilo sa mu „Big George“. Neporazenú boxerskú mašinu čakal jeden z najlepších bojovníkov 20. storočia – držiteľ najdôležitejších titulov v ťažkej váhe Joe Frazier. Na tento zápas sa pripravoval celé 3 mesiace. Nevynechal ani prípravu v púšti, aby si zvykol na teplejšie podnebie, keďže zápas s Frazierom sa konal na Jamajke.

Foreman vybehol na šampióna tvrdo. V prvom kole padol Frazier trikrát. Súper bol neoblomný, stále vstával na nohy. Prevaha Georgea Foremana nútila myslieť aj na zadné vrátka a tak predvádzal stále koncentrovaný výkon. Zápas rozhodca ukončil ešte v druhom kole TKO. Foreman sa stal prvý raz majstrom sveta v ťažkej váhe.

Titul obhájil, podľahol starnúcemu Alimu a smeroval ku koncu kariéry

Big George sa stal veľkou hviezdou. Bol považovaný za neporaziteľného. Svoj titul dokázal obhájiť aj proti Kenovi Nortonovi. Ďalším vyzývateľom však bol legendárny Muhammad Ali. Foreman dostal za zápas v Zaire na tú dobu neuveriteľných 5 miliónov dolárov. Bol mladší a silnejší ako Ali, preto ho považovali experti za favorita duelu známeho aj ako Rumble in the Jungle.

Ali však vyrukoval s taktikou vydržať prvotný nápor. Prešlo celých 7 kôl. Foreman bombardoval súpera plnou silou, avšak neúspešne. Potom prišla veľká chvíľa Aliho, ktorý zasadil pravý hák neporazenému šampiónovi, ktorý sa z neho prebral príliš neskoro. Utrpel prvú porážku po 40 víťazstvách, ale stal sa pokornejším než bol dovtedy.

V ďalších rokoch jeho kariéry znova zmlátil bývalého šampióna Fraziera a po druhej kariérnej prehre s Jimmym Youngom v roku 1977 sa rozhodol ukončiť kariéru. Stal sa kňazom a dlhé roky kázal v evanjelickom chráme. Naozaj nevídaná zmena. Vnútri bol však stále hladný po triumfoch.

Finančné problémy a návrat do ringu po 10 rokoch

Foreman vo svojej kariére zarobil slušné peniaze. Vysoký životný štandard a finančné suchoty ho však znova donútili vstúpiť do ringu. Po 10-ročnej prestávke! 3 roky zostal neporazený a 24 súperov „vybavil“ bez väčších problémov. Znova bojoval o titul! Jeho súperom bola ďalšia legenda športu Evander Holyfield. Zápas síce prehral, avšak vydržal celých 12 kôl a získal za svoj návrat veľký rešpekt. Po ďalšej prehre o 2 roky neskôr sa jeho sebadôvera nahlodala, no čakal ho ešte jeden veľký zápas.

George Foreman – 45-ročný majster sveta v ťažkej váhe!

5. novembra 1994 čakal na Big Georgea ďalší zápas o titul proti Michaelovi Moorerovi. Tento súper mu mohol teoreticky vyhovovať, pretože sa v ringu nepohyboval tak rýchlo. Prvých niekoľko kôl to s jeho ambíciami nevyzeralo príliš ružovo. Súper dominoval, u rozhodcov mal veľký náskok, Foreman bol vyčerpaný. V 10-tom kole sa však karta obrátila.

Foreman vyrazil vpred. Zasypal súpera spŕškou tvrdých rán a ten kapituloval. Do sveta letela senzačná novinka: „George Foreman sa stal najstarším šampiónom ťažkej váhy!“ Mal 45 rokov a 299 dní. Dosiahol úspech, ktorý dodnes zostáva neprekonaný a musíme pred ním zložiť klobúk dole.

Američan pokračoval v kariére ešte ďalšie 3 roky, počas ktorých sa stále riešil v médiách možný súboj s Mikeom Tysonom. Avšak k tomuto matchu z mnohých dôvodov nedošlo. Z ringu odišiel s bilanciou 81 zápasov76 víťazstiev (68 K.O) – 5 prehier (jediný knock-out od Aliho!). Stal sa legendou, ktorá dokázala zastaviť čas a ukázať, že aj starší borci majú šancu šokovať svet športu.

Zdroj fotografií: Flipboard.com, NYdailynews.com

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.