Filip Valouch: „Není se čeho bát, prostě běžte a CrossFit vyzkoušejte!“

DŇA 6. mája 2018 • PRIDAL Petr
<

CrossFit získává v České republice stále více příznivců. Někteří v něm vidí možnost vybřednout z cvičebního stereotypu, jiní jeho kouzlu už zcela propadli. Jedním z takových nadšenců je také Filip Valouch, nadějný závodník z Přerova, který si nedávno přivezl ze šampionátu Athens ThrowDown v Řecku zlatou medaili. Jak se Filip vlastně ke CrossFitu dostal a co plánuje do budoucna? A proč bys měl tenhle sport vyzkoušet i ty? To a mnohem více se dozvíš v dnešním rozhovoru. 

Ahoj Filipe, děkuji, že jsi přijal pozvání k rozhovoru. Mohl by ses na úvod čtenářům, kteří tě ještě neznají, krátce představit?

Jmenuji se Filip Valouch a je mi 26 let. Pocházím z Přerova, ale již 8 let bydlím v Brně. Trénuji většinou v BigOneFitness v Brně, ale jelikož pracuji ve Staré Boleslavi, tak často navštívím i OpenGym v Brandýse n.L. nebo nějaký pražský gym. 13 let jsem hrál hokej, ale rád se věnuji všem druhům sportu.

Kdy jsi vůbec začal s CrossFitem? Co tě k němu přivedlo?

S CrossFitem jsem se seznámil v roce 2014. Po ukončení hokejové kariéry jsem chodil do posilovny, ale i běhat či plavat, a když mi moji kamarádi představili CrossFit, zjistil jsem, že tohle je sport, který jsem hledal.

Dělal jsi předtím i jiné sporty?

Od malička jsem hrál fotbal a hokej. Fotbal jsme měli v rodině a hokej chtěl v „naganovské éře“ hrát snad každý. Hokej je dynamičtější a fyzicky náročnější, proto, když už nebylo možné se věnovat oběma sportům naplno, bylo rozhodnuto. Vždy jsem ale měl rád všechny sporty a minimálně okrajově jsem jich zkusil mnoho.

Crossfitu se věnuješ už několik let, své zkušenosti jsi zúročil nyní také Athens Throwdown, kde jsi získal nejvyšší příčku. Jak soutěž zpětně hodnotíš?

Athens Throwdown byl velice povedený závod. Organizačně velmi dobře zvládnutý se super workouty. Konkurence byla vysoká, o to cennější je to pro mně úspěch.

Filip Valouch

Proč sis vybral právě závody v Řecku? A jak jsi byl nakonec s výběrem spokojený?

Tento závod jsem si vybral především z důvodu jeho tradice. V předchozích ročnících dokázali, že je to velmi kvalitní závod. Olympijská hala v Athénách, jako místo konání, zní také lákavě. A všechna tato má očekávání závod nadmíru splnil.

Samotným závodům předcházela trojice kvalifikačních workoutů. Jak sis v jejich průběhu vedl a jakou příčku jsi v kvalifikaci nakonec obsadil?

Kvalifikační workouty byly zajímavé a obsahovaly mnoho cviků. Má výkonnost v kvalifikačních WOD není nikdy ideální. Po nahrání výsledků a uzavření kvalifikace jsem byl asi na 95. místě. Organizátoři Athens Throwdown si ovšem dali na kvalifikaci velmi záležet a provedli detailní kontrolu všech videí. Po úpravě výsledků jsem se posunul na 75. místo, což mi zajistilo účast v závodě. Do mé kategorie bylo pozváno 80 nejlepších atletů.

Na samotných závodech jsi startoval v kategorii scaled, je to tak? Proč sis vybral právě tuto kategorii?

Ano, je to tak. Kategorii Scaled jsem zvolil hned z několika důvodů. V letech 2016 a 2017 jsem kvůli práci, škole a dalším okolnostem rok a půl netrénoval. Pracuji ve 12ti a 25ti hodinových směnách a je těžké do toho zařadit trénink. Jsou týdny, kdy zvládnu jen 3 tréninky. A to bohužel na kategorii RX nestačí. Proto jsme se s trenérem rozhodli vybrat ty evropské závody, kde kategorie scaled znamená „scaled“ a ne „beginner“. Standardy těchto závodů jsou o mnoho jiné, než standardy kategorie scaled například v České republice. Běžné cviky jsou muscle-upy, šplh na laně s vestou, chůze po rukou a podobné. Jen váhy jsou upravené.

Přemýšlel jsi někdy, že kategorii změníš, pokud by ti to podmínky dovolily?

Některé evropské závody začaly zařazovat kategorii „intermediate“. Rád bych teď šel touto cestou. Pokud se ovšem zúčastním závodů v České republice zvolím kategorii RX. Láká mě také si zazávodit v teamu. K tomu je, ale potřeba dát nejdříve dohromady team, a tak uvidíme, zda-li se to povede.

Jaké máš další plány? Na kterých závodech tě fanoušci zase uvidí?

Nejbližšími závody, kterých se zúčastním, jsou Mad Games, které se budou konat 30.6. a 1.7. v Brně. Zde nastoupím v kategorii RX. Výhledově přemýšlím o účasti na Belgian nebo Cyprus Throwdown. CrossFitový kalendář je nabitý, a tak uvidíme, jak to půjde časově zvládnout.

K závodům patří i podpora nejbližších. Kdo podporuje tebe?

Mojí největší, a nejen sportovní, podporou je pro mne samozřejmě má přítelkyně. S mým dlouhodobým kamarádem a trenérem Karlem Polzerem mne doprovázejí na všech závodech a velká část mého úspěchu patří jim. Důležitá je pro mě ovšem i podpora celé rodiny, kamarádů z fitka a kolegů z práce, kteří mi fandí minimálně po sociálních sítích vždy, když vyjedu za hranice.

Kde se připravuješ a trénuješ na závody?

Jak jsem již zmínil, nejvíce trénuji v brněnském BigOneFitness nebo v OpenGym v Brandýse nad Labem Dalším důležitým místem pro můj trénink je i runway letiště v Medlánkách, kolem které za hezkého počasí běhám se svými třemi běžeckými psími sparingy.

Filip Valouch

Mohl bys zájemcům trochu přiblížit, jak vypadá tvůj trénink?

Jelikož mám nestandardní pracovní dobu, tak se trénink musí odvíjet od pracovního kalendáře. Některé týdny zvládnu tréninků více, některé pouze tři. Vše je o perfektní komunikaci s trenérem a o tom, jak se nám tréninkový plán podaří poskládat. CrossFit je především o všeobecné všestrannosti, a proto je důležité pracovat na všech aspektech. Mojí největší slabinou je síla, proto se velká část tréninku ubírá tímto směrem. Neméně podstatné je i udržovat silnější stránky. Trénink mi vždy zabere 2-3 hodiny.

A co jídelníček? V souvislosti s CrossFitem se často zmiňuje paleo dieta. Co si o tom myslíš?

Už od malička jsem byl zvyklý jíst hlavně zdravé věci, k čemuž mě vedli rodiče, ale žádnou speciální dietu či specifické stravování jsem nikdy nedodržoval. Jím především podle pocitu a snažím se naslouchat tělu, co si žádá. Myslím, že co se stravy týče, je to velice individuální. Každý by si měl vyzkoušet, co mu přijde správné a sám pozná, co mu sedí a co ne.

Přemýšlels někdy, že bys pověsil CrossFit na hřebík a věnoval se jinému sportu?

O tomhle jsem zatím nepřemýšlel. Jasně, je to dřina, ale to je přece to, co nás na tom baví.

Čemu se věnuješ mimo posilovnu? Máš čas i na jiné záliby?

CrossFit je poměrně hodně časově náročný, není to ovšem pouze sport, ale životní styl. Hodně času musím věnovat své práci a studiu, nicméně nějaký volný čas mi stále zbývá. Ten většinou věnuji našim třem psům.

CrossFit je u nás stále populárnější. Co na něm podle tebe lidi nejvíc láká?

Hlavní výhodou tohoto sportu je variabilita. Každý trénink je jiný, a tím odpadá rutina. CrossFit je ovšem především výzva. Cviků je nespočet, člověk se stále učí nové věci a lidé rádi posouvají vlastní hranice.

Athens ThrowDown

Souhlasíš s názorem, že ve srovnání se zahraničním však český CrossFit zaostává? V čem konkrétně?

Bohužel, je tomu tak. Hlavním důvodem bude nejspíš to, že CrossFit je u nás stále poměrně mladý. Věřím, že se to ale změní. Pár závodníků, kteří jsou schopni na zahraničních závodech uspět, již máme.

Jaké benefity má vůbec CrossFit pro lidské tělo?

CrossFit, a životní styl s ním spojený, rozvíjí lidské tělo ve všech směrech jako například sílu, koordinaci, kondici, flexibilitu, rychlost a obratnost. Při intenzivním tréninku rostou vaše schopnosti, a tím i sebedůvěra v sebe samého. Pravidelným tréninkem zlepšujete také činnost svého srdce. CrossFit je dobrý i pro redukci nadváhy.

Všímáš si ve svém okolí (nebo v posilovně…) těch, kteří by chtěli CrossFit vyzkoušet? Chodí k tobě nováčci pro radu?

Ano, občas si někteří pro radu přijdou. Nejvíce pyšný jsem na svého bratrance, který začal s CrossFitem po tom, co viděl mé první závody. Tento sport ho nadchnul, shodil mnoho kil a je vidět, že je se sebou mnohem spokojenější.

Kdybys měl dát začátečníkům jednu radu, co bys jim poradil?

Pro úplný začátek bych doporučil se poradit s trenérem, protože správná technika cviků je nejdůležitější.

Filipe, díky za tvůj čas a přeji ti mnoho úspěchů ve sportovním i osobním životě. Chtěl bys na závěr něco vzkázat svým fanouškům a čtenářům?

Není se čeho bát, prostě běžte a CrossFit vyzkoušejte. Nejtěžší je se jen rozhodnout.

Zdroj fotografií: Facebook Filipa Valoucha a události Athens ThrowDown

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.