MMA

Ben Askren je v kurze: Chce ho aj Dillon Danis, no bude sa musieť postaviť do rady

DŇA 9. mája 2018 • PRIDAL Mrkvis
<

Záujem zápasníkov o súboj s Askrenom počas jeho kariéry, nie je možné označiť inak, než slovom „slabý“. Minulý rok sa však ukázalo, že jediné, čo musel Ben urobiť, bolo vyhlásiť sa za „dôchodcu“ a oznámiť, že so zápasením končí. Posledných pár mesiacov sa Askrenovi dostáva omnoho viac mediálnej pozornosti ako za celú jeho kariéru. Rôznorodosť jeho (zatiaľ nepotvrdených) oponentov je tiež rozmanitá a my sme sa vydali pátrať, prečo je tomu tak.

Neporazený „Funky“ zápasník s bilanciou 18-0-0 sa stal najskôr terčom Roryho MacDonalda, s ktorým sa chvíľku doťahovali na twitteri. Ďalšiemu, ktorému sa zdalo príhodné spomínať Askrenovo meno v súvislosti s výzvou na súboj, bol Dillon Danis. Po svojom debute na galavečeri Bellatoru s číslom 198, počastoval Conorov jiu-jitsu inštruktor Askrenov zápasnícky štýl niekoľkými nepeknými komentármi napriek tomu, že má na konte len 1 výhru.

Prečo sa zo zápasníka, o ktorého nemal záujem takmer nikto, zrazu stal dostatočne atraktívny exemplár k zápaseniu? A čo je podozrivejšie – prečo sa o Bena začali fanúšikovia zaujímať až na konci jeho kariéry? Existuje niekoľko logických uhlov pohľadu, preto si ich postupne rozoberieme:

Zviditeľnenie

1.) Jedná sa o vôbec najrýchlejšiu cestu ako sa zviditeľniť. Prečo? Pretože keď zoberieme do úvahy Askrenov mediálny obraz, budeš vyznievať, že ten zápas chceš z čisto atletických dôvodov! Vyzývať niekoho, kto zápasí v rovnakej organizácii ako ty a je šampiónom v tvojej váhovej kategórii? To je stokrát obohraná platňa. Vyzývať najväčšie hviezdy, akými sú Georges St-Pierre a McGregor? Budeš vyzerať akože sa chceš len veľmi nabaliť a navyše (s prihliadnutím na to všetko, čo sa aktuálne zomlelo) budeš len ďalším „postav-sa-do-rady“. No vyzývať niekoho ako je Askren, ktorého nikto nikdy neporazil, ale nikto si na ňom nikdy nezvýšil prestíž a nie to ešte sumu na bankovom účte? Správnu cestu väčšinou spoznáš okamžite, navyše budeš vyzerať ako niekto, kto si chce naozaj otestovať svoje schopnosti.

Nereálna šanca

2.) Ide o naozaj bezpečnú cestu, pretože šanca, že Askren ešte zoberie nejaký zápas, sú naozaj malé. Ak by si bol Dillon Danis, musel by si počkať na to, aby sa Bellator dohodol o zápase s ONE Championship, s ktorom má Askren stále podpísaný kontrakt. S pokojným svedomím teda môžeš vyhlasovať, že chceš s Benom zápasiť bez toho, aby sa tvoje želanie niekedy skutočne naplnilo, a aby si skončil otlčený ako nedeľňajšie mäso na barbecue.

Zakázané ovocie

3.) Poznáš ten zákon schválnosti, ktorý funguje na princípe keď ťa nemôžem mať, chcem ťa ešte viac? Tento bod sa vzťahuje aj na fanúšikov. Akonáhle zistíš, že niekto po kom si nikdy príliš netúžil, je v serióznom vzťahu, zrazu tohoto človeka chceš a nevieš prečo. A že to Askren so svojim odchodom myslí vážne. Pravda je však taká, že počas Askrenovho aktívneho obdobia väčšina fanúšikov ani netušila, že existuje.

Okrem iného, zdá sa, že Scott Coker nie je príliš „hŕ“, čo sa týka prípravy proma, alebo angažovania sa v príprave Benovho potenciálneho zápasu. „Nemyslím si, že chce skutočne bojovať. Ak tomu správne rozumiem, Ben chce ten svoj vysnívaný zápas so St-Pierrom a potom skončiť s kariérou. S Bellatorom už máme naplánované nejaké veci a Askrenov zápas by nám len skrížil plány. Prioritne sa starám o chalanov, ktorí to myslia vážne a chcú skutočne bojovať s kýmkoľvek,“ dodal rozladene Coker.

A čo na to samotný Askren? Tvrdí, že jediný fight, ktorý by ho dokázal vytiahnuť z napoly načatej cesty z klietky, by bol zápas s Georges St-Pierrom. Toho už po svojej výhre na UFC 223, vyzval aj Khabib Nurmagomedov. Aj keď Dana White sníva a špekuluje o tom, že na UFC 227 by mal zápasiť GSP s Natom Diazom, dovolíme si zapochybovať, že sa St-Pierre ešte niekdy vráti na scénu. Ako sa hovorí, je to vo hviezdach…

O GSP-ho ale neprejavil taký záujem Dillon Danis, ktorý po turnaji Bellator 198 v zákulisí pri rozhovore s Jennou Brownovou vyzval na súboj Bena Askrena. Po tom, čo Danis úspešne ukončil Kyla Walkera si na tlačovke „pustil hubu na špacír“: „Povedal som to ešte pred zápasom. Nikto z fighterov nepocítil také ukončenia, aké im chystám. Som príliš dobrý, som na inom leveli. Prišiel som zvíťaziť a umrieť, pretože som samuraj. Ak ma bude chcieť niekto poraziť, bude ma musieť zabiť. Usporiadam pre vás zadarmo seminár s názvom ako poraziť MMA zápasníka pomocou bjj.“

Aby toho ega nebolo málo, Danis povýšil (alebo znížil) svoje ďalšie vyjadrenia na úroveň Colbyho Covingtona, keď veškeré úspechy za Bellator 198 pripísal sám sebe. „Ja som vytvoril tento turnaj. Postaral som sa o médiá, vybudoval som celú štartovku, takže ma všetci na nej začnú postupne vyzývať.“ Zdalo sa, že McCarthy, ktorý Danisovi kládol otázky, mu príliš nemal čo povedať. „Takže to, čoho sme aktuálne svedkami je tzv. Danisov efekt.“ Je to jednoznačne cesta ako diplomaticky umlčať egocentrického narcistu. Veľa pýchy, veľa preháňania, kopa ega a určité obdivuhodné schopnosti. Asi máme deja-vú… Danisov výkon bol spoločne s Emelianenkovým návratom čerešničkou na torte zvanou Bellator 198. Ašak podľa Askrenovej reakcie na twitteri, ho Dillon svojim výkonom príliš nedojal. Danis efekt na Bena jednoducho neplatí.

„Verím tomu, že som jediný, kto mu dokáže narušiť tu jeho víťaznú vlnu, na ktorej surfuje. Na zemi by sa mi neubránil. Má biedny striking, takže by sme beztak skončili na zemi, kde by nemal šancu“ vyjadril sa na Benovu adresu Dillon v MMA Hour, ktorú hosťuje mnohými zápasníkmi nenávidený Ariel Helwani. „Som si istý, že Ben neodpovedá len tak hocikomu. Vedel, že keď sa ozve mne, jeho meno sa bude spomínať najmenej týždeň. Čo je pravdepodobne najväčšia mediálna pozornosť, aká sa mu kedy dostala,“ presviedča sa Danis, ktorý si podľa všetkého myslí, že sa Askrenovi dostal pod kožu.

Vráťme sa však späť do reality. „El Jefe“ so svojou bilanciou 1-0-0 v skutočnosti nemá svetu MMA čo ponúknuť, pretože ešte nič nedokázal. Len nedávno debutoval pod hlavičkou Bellatoru. Za pomoci verbálnych výplachov McGregorovského charakteru, sa už v začiatkoch poistil, aby si ľudia na neho ukazovali prstom. Možno je Danis rovnaký podnikateľ ako Conor a možno ho len bezmyšlienkovite kopíruje.

Na záver ešte pripájame perlu od Michaela Bispinga, ktorú na adresu Danisa vypustil z úst počas nedávneho podcastu: „Nielenže je McGregorovým jiu-jitsu inštruktorom, ale zdá sa, že sa snaží napodobňovať aj jeho správanie. Keď nie správanie, tak minimálne handry. Conor má v šatníku fakt geniálne kúsky, skutočné dizajnérske bomby, zatiaľ čo Danis vyzerá ako jeho chudobný bratranec, ktorý nosí handry zo sekáča, lebo nemá žiadny vkus. Tak strašne sa snaží byť Conorom, až je to smiešne. A tie jeho hlášky? „Po víkende, je Bellator môj?“ Chce to znieť ako niečo, čo by povedal McGregor. Pravdepodobne vie, že takéto správanie, ako aj v mojom prípade, podporuje ľudí v tom, že sa podvedome tešia, kedy dostane do držky. Ale v konečnom dôsledku je to aj tak úplne jedno. Tie blbosti, ktoré hovorí a pľuje okolo seba na ľudí očividne zaberajú.“

Je možné, že by jeho reči zabrali aj na Askrena? Osobne si nevieme predstaviť zápas čerstvého debutanta proti neporazenému šampiónovi vo welterovej váhe (Bellator, ONE Championship). Avšak, v MMA komunite sa už diali aj väčšie nezmysly a to ešte nie sme ani v polovici roku 2018!

Zdroj fotiek: Instagramové archívy Bena Askrena a Dillona Danisa

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.