Box

Anthony Joshua vs. Deontay Wilder: Prečo je to také komplikované?

DŇA 30. apríla 2018 • PRIDAL Mrkvis
<

Existuje množstvo vecí, ktoré aktuálne môžu fanúšikov boxu naštvať. Jednou z nich je rozhodne fakt, že vyjednávanie zápasu medzi Wilderom a Joshuom sa každým ďalším dňom viac oddaľuje, než približuje. Počas frustrujúcich pomalých periód hier s ohňom, fanúšikovia občas uvažujú, prečo tento šport vôbec sledujú, prečo takéto veci tolerujú, a prečo promotéri jednoducho nemôžu zariadiť superfight bez niekoľko-týždňových opletačiek o peniaze.

Pamätá si niekto vôbec, kedy tento spor začal? Nešťastná logistika medzi Anthonym Joshuom a Deontayom Wilderom brnká na nervy nejednému fanúšikovi boxu. Čo nám však (okrem trpezlivosti) ostáva? Prečo je tak komplikované zariadiť jeden superfight? Už samotná otázka má v sebe množstvo irónie. Zariadiť superfight nie je žiadna sranda, a to dvojnásobne, ak sa bavíme o miliónoch.

Prečo „áno“?

Poďme sa pozrieť na plusy, z ktorých by neťažili len samotní boxeri. Nie príliš známi zápasníci, ktorých mená častokrát nevidíme ani v prelimse, by dostali šancu bojovať a zviditeľniť sa. Televíznym staniciam by neskutočne vzrástla sledovanosť. Zápas by nepozerali len fanúšikovia, ale aj široká verejnosť. Konkrétne v tomto „pluse“ vidíme takisto šancu a možnosť bežného človeka, ktorého box nezaujíma, aby sa viac zoznámil so športom samotným.

Záujem o zápas už prejavili aj rôzni sponzori a inzerenti. Značky, ktoré doposiaľ neprejavovali záujem angažovať sa vo svete boxu, začali interagovať so športovcami a zaisťovať si tak istú asociáciu (viď Reebok = UFC).

Magazíny a internetové stránky už teraz nestíhajú zaznamenávať návštevy čitateľov. Množstvo z nich však nie sú ani skalní fanúšikovia boxu ako skôr „mainstreamové rybky“ plaviace sa internetom, vyhľadávajúce akúkoľvek senzáciu. To, že zatiaľ neexistujúci superfight priťahuje pozornosť „internetovej verejnosti“ má na svedomí pravdepodobne regulérne spomínanie hesla „Joshua vs. Wilder„. Z každej internetovej stránky na nás „útočia“ články o možnom superfighte – čo znamená, že už sa predáva sám. Efekt snehovej gule na sociálnych sietiach je skoro hmatateľný a publikum neustále narastá.

Vieš nám teda vysvetliť, prečo je to tak ťažké konečne dohodnúť?

„Rada starších“

5-ročná „áno-nie“ sága medzi Mayweatherom a Pacquiaom ostáva stále v pamäti mnohých fanúšikov, ktorý si začínajú kauzou „Wilder-Joshua“ vybavovať veľmi známy pocit deja-vú.

Nie, tímy jedného ani druhého šampióna nemusia chodiť spolu na obedy a na kávy, aby uzatvorili dohodu (aj keby to pomohlo). No podstatne tomu nepomáha ani správanie ľudí z Wilderovho tímu (Lou DiBella a Shelley Finkel) či neustále „zahmlievanie“ Joshuovho promotéra Eddieho Hearna.

Deontay Wilder je presvedčený o tom, že zápas sa uskutoční. „Ten zápas bude,“ presviedča Wilder, „ak má Hearn dostatok rozumu, presvedčí Joshuu, aby ten zápas zobral, a to čo najskôr.“

Fakty sú takéto: Wilder prostredníctvom sociálnych sietí ponúkol Joshuovi zápas za 50 miliónov dolárov. Hearn ponuku po nejakom čase odmietol. Aké sú však skutočnosti? Deň, čo deň sa vynárajú nové informácie ohľadom toho, prečo Hearn vlastne 50 miliónovú ponuku odmietol.

Jeden je nútený pozrieť sa na vec z inej perspektívy. Je pochopiteľné, prečo Eddie nechce, aby Joshua bojoval s Wilderom. Ak prehrá, bude to koniec jeho víťaznej vlny, na ktorej sa vezie už cca od roku 2013. Ale aj takto to chodí a nie len v boxe. Keď populárny zápasník prehrá svoj prvý boj (navyše nejakým nevídaným spôsobom – ktorý sa vryje fanúšikom do pamäte), má to katastrofálne účinky na jeho kariéru. A to nehovoríme o jeho ďalšom výkone. Aká je šanca, že by práve tento scenár mohol byť pravdivý?

Spočiatku, keď nevyšli na povrch niektoré skutočnosti, sa mohlo zdať, že to urobil z čírej lakomosti a kvôli obavám z Anthonyho prehry. Pravda je však niekde inde.

„Pochopte, je pre mňa veľmi skľučujúce, keď vytvoria ponuku, ale odmietnu poslať kontakt na posúdenie, alebo sa vôbec stretnúť, či diskutovať o zápase. Človek za takýchto okolností spochybňuje dôveryhodnosť celej ponuky,“ vyjadril sa Hearn tesne po tom, ako sa vrátil z New Yorku, kde mal jednať s Wilderovým tímom, ktorí schôdzku zrušili a odmietli takisto zaslať zmluvu.

Hearn si myslí, že postupy Wilderovho tímu sú naozaj zvláštne. Je presvedčený o tom, že sa môže jednať o nejaké staré kultúrne zvyky amerických old-school promotérov. Tí mali na veci trochu iný patent ako ich mladší nasledovníci. Poprípade, mali iné zvyky ako promotéri z ostatných častí sveta. Wilderov tím chce, aby Joshua spoločne s Hearnom odsúhlasili zápas ešte predtým ako sa dohodnú na ostatných podmienkach zmluvy. Diskusia o mieste a čase zápasu bola pre nich druhoradá. Prečo chce však Hearn diskutovať o podmienkach zápasu, keď aj tak nesúhlasil s ponúknutými peniazmi?

„Ľudia majú často mylnú predstavu, že mám v tomto celom hlavné slovo, ale uisťujem vás, že Anthony Joshua je šéf. Obaja sa snažíme viesť jeho kariéru tým najlepším smerom, čo sa nám až doposiaľ darilo veľmi dobre. A.J chce bojovať s Wilderom, dohodli sme sa, že sa stretnem s Wilderovým tímom a vypýtam kontakt na posúdenie, ani jedna z týchto vecí sa doposiaľ nestala.“

Je pochopiteľné, že Hearn a Joshua chcú vidieť detaily zmluvy. Či už chceme, alebo nechceme Joshua je takpovediac značkou sám o sebe a táto značka je pod prísnou kontrolou. Nejedná sa len o peniaze, miesto a čas zápasu, ale takisto aj o samotný zmysel značky. „Jedná sa o zaujímavú ponuku, ale podľa aktuálneho diania sme začali spochybňovať jej legitimitu,“ približuje svoje stanovisko Hearn, Wilderov tím dobre vie, že Joshua má množstvo sponzorských dohôd a zmlúv, ktoré musí zvážiť a prediskutovať predtým, ako vôbec niečo podpíše. Takže kontrola nemôže byť iba na Wilderovej strane ihriska, potrebujeme určitý stupeň autonómie, aby sa tento zápas mohol uskutočniť.“

Hearn už ponúkol WBC šampiónovi paušálny poplatok vo výške 8,8 milióna libier (čo je cca 12,5 milióna dolárov), ale Wilderov tím ponuku odmietol. Následne sa vrátili s proti-dohodou, kedy za Joshuu ponúkali 35 miliónov libier, čo je približne 50 miliónov dolárov, ale odmietli diskutovať podmienky zmluvy, kým Anthony so zápasom nebude súhlasiť. Zápas v kategórii ťažkej váhy sa tak týmto krokom dostal do slepej uličky.

Eddie Hearn však zobral situáciu do vlastných rúk a chystá sa ponúknuť Deontayovi Wilderovi proti-ponuku vo svojej poslednej snahe zachrániť celú túto nočnú moru. Ak by ju Wilder odmietol, je pripravený otočiť svoju ponuku Millerovým smerom.

„Poslal som im novú ponuku,“ prezradil Hearn. „Ak nebude Wilder, tak chceme Millera. Ak už má Anthony boxovať v Amerike, chceme, aby to bolo v Barclays Centre a proti Millerovi. Wilder je samozrejme priorita, ale nemôžeme stavať na vzdušných zámkoch,“ dodal promotér Anthonyho Joshuu.

Kto je „dáma“ a kto je „pešiak“?

Podporovatelia oboch strán sa navyše hádajú o tom, ktorí zo zápasníkov bude väčším finančným lákadlom. Anglickí fanúšikovia môžu vystreliť pay-per-view tarify do nevídaných výšok, ale na druhej strane v UK stojí jednorázový poplatok omnoho menej, než v USA. A takýto argumentov existuje množstvo. Obaja majú takisto „oponentov do zálohy“. Wilder by mohol bojovať s Dominicom Breazealom, zatiaľ čo Joshua by mohol zápasiť so spomínaným Jarrellom Millerom. Problém však je, že publikum by (pri oboch náhradných dueloch) určite nerástlo takou rýchlosťou ako pri zmienke Wilder vs. Joshua.

Všetky okolnosti okolo duelu eskalujú, ale samotný zápas ešte nemá reálnu podobu (kontrakt). „Je ťažké povedať, či je to jeden z mojich najťažších pokusov o uzatvorenie dohody. S určitosťou ale môžem tvrdiť, že sa zatiaľ jedná o jeden z najväčších zápasov v histórii boxu,“ priznáva Hearn.

Zdá sa, že sme v koncoch. Bude veľmi ťažké navrhnúť dohodu, ktorá uspokojí každého. O peniazoch ani nehovoríme.

Necháme ťa premýšľať o tom, či sa tento superfight uskutoční. Môžeš nám do komentára napísať, či by to nemohlo byť jednoduchšie. Prečo si najskôr musia pomasírovať egá všetci okolo okrúhleho stola?  Zámer je predsa jasný – najlepší by mal zvíťaziť nad najlepším a dokázať tak, že je ešte lepší ako najlepší! Keby to len bolo tak jednoduché, však?

Zdroj fotiek: Instagramové účty Anthonyho Joshuu a Deontaya Wildera

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.