Ako redukujú váhu slovenské zápasníčky v rámci prípravy na zápasy? #1

DŇA 8. februára 2018 • PRIDAL Mrkvis
J

Je „robenie váhy“ považované za prirodzenú súčasť prípravy na zápas? Okolnosti si niekedy vyžadujú zredukovať váhu o 2 kilogramy, no inokedy aj o celých 10 kilogramov v priebehu jedného týždňa. Pri zhadzovaní „nadbytočnej vody“ však musíme rozlišovať medzi ženským a mužským pohlavím. Pripravili sme pre teba prvú časť zo 4-dielnej sériu článkov, v ktorých si môžeš prečítať, ako na zápasy chudnú slovenské fighterky.

Ak sa spýtaš hociktorej zápasníčky, ktorá si prešla (nie raz) redukciou váhy kvôli naváženiu tých správnych kilogramov, môžu byť rivalky na život a na smrť, no v jednom sa zhodnú – proces nenávidia.

Odpadnúť v kúpeľni alebo sa neustále cítiť ako po chemoterapii, nie je nijaká sranda. Veronika Cmárová vníma proces zhadzovania váhy takto: „Nechcem zo seba robiť chudiatko, ale je to pre mňa asi najťažšia súčasť tohto športu. Odmalička som rada jedla, a aj teraz mám problém sa zdržať jedenia, keď musím chudnúť. V podstate by sa to dalo prirovnať k tomu, ako keď nedáte dieťaťu jeho obľúbenú hračku. Nie je to však také hrozné stále… Pokiaľ som v plnom tréningovom nasadení, tak tých kilogramov navyše nie je až tak veľa. Rokmi som si už na to zvykla, ale v poslednej dobe už prestávam byť taká dôsledná a nechávam si to na poslednú chvíľu, z čoho plynie zvýšená nervozita.“

Monika Chochlíková má podobné pocity, keď píše: „Opúšťam sa, chcem skončiť so športom, pýtam sa samej seba, či mi to za to stojí a prečo to robím. Myslela som si, že si zvyknem, no ani po 40 zápasoch nevidím zmenu (smiech).“ Lucia Szábová vníma redukciu váhy ako súčasť prípravy na každý zápas: „Nejaký čas žijem bez sladkého a iných maškŕt, čo určite stojí za ten pocit z výhry a tvrdej driny. Dokonca sa veľakrát cítim pri tréningu lepšie, bez tých kilečiek závažia navyše (smiech).“

V bojových športoch bohužiaľ talent nie je úplne všetko. Zápasníci sa musia vysporiadať s vlnou tlaku zo strany médií, no aj s očakávaniami jednotlivých organizácií, ktorým sa takpovediac upísali. Organizácia chce, aby bojovník podával čo najlepšie výkony a zbieral tituly a výhry na každom turnaji. O cene, ktorú musia zápasníci zaplatiť predtým, ako sa vôbec dostanú na samotný zápas sa však ešte aj v roku 2018 mlčí. Redukcii váhy sa, žiaľbohu, neprikladá patričný význam.

Dochádzanie na tréningy, veľakrát nešikovné pokusy o riešenie si vlastného marketingu, zabezpečovanie si stravy, kempy atď. – toto všetko sú veci, o ktoré sa musí starať pravdepodobne každý druhý zápasník. Ak k tomu pripočítaš ešte pokusy (áno, píšeme pokusy, pretože množstvo z nich naozaj hazarduje s niečím, čomu nerozumejú) o redukciu váhy, môže sa jednotlivec z času na čas dostať do neznámych vôd. Oslabený a znechutený prichádza v horúcej vani na to, že si dovtedy nevedel predstaviť, aké to je, keď sa proti nemu postaví vlastný organizmus, a to je veru najsilnejší možný oponent, s ktorým je rozumnejšie vychádzať, než ho vyzývať na zápas.

Praktizovanie kompletnej dehydratácie tela k dosiahnutiu požadovanej váhy za veľmi krátky čas je problematické (a paradoxne), zdá sa jediná účinná metóda, ktorá ovplyvňuje všetky bojové športy – od tých menej profesionálnych až po UFC fighterov.

„Akonáhle mám ale viac-dňový turnaj, kde mám každé ráno pred zápasmi váženie, všetky kilá dole idú na strave, maximálne posledných pár gramov dám na vode, no snažím sa tomu vyvarovať, pretože to nie je pre moje telo prospešné,“ konštatuje Chochlíková, ktorá berie do úvahy aj to, aké nebezpečné následky môže mať na ľudské telo opakovaná dehydratácia.

Až posledné roky sa začali v UFC, čo je – pripomeňme si – špičková svetová MMA organizácia, na svetlo sveta dostávať viaceré prípady predčasne ukončených (a nikdy nezačatých) bojov. V mnohých prípadoch nastal pre zápasníkov zlomový bod. Moment, kedy ich telo jednoducho nebolo schopné zvládnuť nápor procesu rýchlej redukcie váhy.

V MMA niektorí športovci poukázali na robenie váhy ako na „špinavé tajomstvo“, ktoré hraničí so psychickým a fyzickým týraním atlétov mimo pohľadov verejnosti.

Nie je to tak dávno, čo profesionálna UFC zápasníčka Page VanZant odpadla v kúpeľni. Od smrti 18-ročnej Jessici Lindsay, ktorá sa pripravala na amatérsky zápas v thajskom boxe prešli necelé 3 mesiace. Oba tieto príbehy spája jeden cieľ – cieľ zmestiť sa do váhovej kategórie pri vážení na nastávajúce zápasy. Je možné, že sú takéto príbehy v zápasníckych kruhoch normálne?

Konkurenti si prechádzajú cez peklo extrémnych diét a masívnej záťaže obličiek. Mnoho zápasov už bolo z príčiny neschopnosti urobiť váhu, zrušených. Napriek dlhodobým zdravotným rizikám z nesprávnej a promptnej redukcie váhy sú konkurenčné odmeny obrovské. A povedzme si narovinu – v UFC sú peniaze viac, než peniazmi.

„Verejné tajomstvo“ menom doping stále napreduje, no zdá sa, že neďaleko za ním sa drží nezdravá redukcia váhy. Oba tieto problémy spôsobujú zdravotné riziká nemerateľného charakteru. Zápasníci sa často potia v saunových oblekoch, lietajú zo sauny do sauny niekoľko hodín pred vážením a pijú málo vody. Takáto extrémna dehydratácia vedie k poškodeniu obličiek. Keď je telo dehydrované, zmenšuje sa takisto aj produkcia mozgovo-miešnej tekutiny. Vtedy sa človek naozaj stáva citlivým na mozgové poranenia.

Slovenská zápasníčka Viktória Lipianska sa poistila a dehydratáciu sa snaží obmedziť na minimum: Pijem veľa čistej vody. Jasné, že deň/dva pred vážením už to nepreháňam, ale byť dostatočne hydratovaný je veľmi dôležité. Keď mám v deň váženia ešte na váhe viac, ako je limit, tak si ľahko zatrénujem v sauna obleku, aby som sa spotila a zhodila nadbytočné gramy,“ pričom dodáva, že nepije vodu približne 3 až 4 hodiny pred samotným vážením, čo by sme zaradili zo zdravotného hľadiska ešte k tým optimálnejším riešeniam.

Extrémna redukcia váhy je často zápasníkmi využívaná k tomu, aby získali fyzickú výhodu vo váhovej kategórií, do ktorej sa chcú zmestiť. Mike Angove, ktorý je bývalým kickboxerských šampiónom popísal chudnutie na zápas ako „legálne podvádzanie“. Vyjadril sa, že samotný bojový šport je aj bez extrémnej redukcie váhy dosť nebezpečný. Tým, ktorí podporujú takéto metódy odkázal: „Pamätajte si na to, že to môžete byť práve vy, ktorí budete doručovať zlé správy rodičom 18-ročných teenageriek.“ Angove narážal na vyššie spomínanú Jessicu Lindsay a apeloval na svedomia trénerov po celom svete.

Mnoho UFC zápasníkov protestovalo proti váhovému systému, ktorý organizácia praktikuje. Volali po rozšírení váhových kategórií po príklade ONE Championship. Organizácia prehodnotila svoj váhový systém po tom, ako v roku 2015 zomrel na následky brutálneho zaťaženia organizmu Yang Jian Bing. „Nehovoríme o zhadzovaní 2-3 kíl, bavíme sa tu o redukcií 10 kilogramov, ktoré často musíme zhadzovať za 2 až 3 dni,“ vyjadril sa jeden z opýtaných.

Je potrebné si uvedomiť, že UFC núti zápasníkov bojovať mimo svojej prirodzenej váhy, čím menia aj celú kultúru samotného športu. Začína to byť neúnosné. Spýtali sme sa Viktórie Lipianskej, aký má názor na extrémne chudnutie do nižšej váhovej kategórie. Jasne sa vyjadrila, že si nemyslí, že by zápasníci mali bojovať vo váhach, do ktorých nepatria. „Nemali by chudnúť enormné množstvá kilogramov, aby mohli zápasiť o dve či o tri váhy nižšie. V súčasnej dobe stále pribúda prípadov kedy sa mladí zápasníci v snahe zhodiť dehydrujú, vyhladujú a dokonca zomrú. Zdravie je prvoradé a kto si ho nevie vážiť na to častokrát doplatí,“ dodáva zverenkyňa Mateja Királyho.

Čo však udržiava mysle ľudí striktne nastavené na jeden cieľ? Pre bežného smrteľníka, ktorý sa snaží zhodiť sviatočné kilá je predstava robenia váhy ďaleko v krajine fantázie. „Najviac ma vie nakopnúť číslo na váhe týždeň pred zápasom (smiech). Vtedy jednoducho viem, že sa musím prispôsobiť, nie je cesty späť, nastavím sa na to a zvyšok neriešim. Takisto, ten dokument so Cyborg…mám ho v hlave po celý čas robenia váhy,“ prezradila Andrea Tóthová. Zároveň dodáva, že je vlastne rada, že za istú dobu nečinnosti alebo nezápasenia si môže trochu zredukovať váhu.

Pokračovanie nabudúce! Druhá časť už o dva dni!

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.