Ďalší „zázračný“ produkt, z ktorého priberieš 10 kg svalov za mesiac… alebo nie?

DŇA 13. apríla 2018 • PRIDAL Mrkvis
<

Internet je výborné miesto pre vznik a šírenie podvodov. Ľudia sa naň obracajú, keď hľadajú rady, pomoc a nakupovanie cez e-shopy je absolútne normálna a zažitá vec. Náš team sa dnes na podnet Juraja Grígela zameral na výrobok 5XXL Elite a položili sme Jurovi niekoľko otázok ohľadom zloženia samotného produktu. Ako hlboko do králičej nory nás zaviedol odfláknutý marketing si môžeš prečítať práve v dnešnom článku.

Ako spoznáš, že sa jedná o podvod?

Na internete je možné nájsť množstvo click-baitových stránok, cez ktoré sa môžeš dostať k doslova odfláknutým e-shopom, ktoré „niekto“ alebo „niečo“ preložilo z angličtiny do slovenského jazyka. Ak si pozornejší a nezaslepuje ťa len túžba zakúpiť si produkt, všimneš si hneď niekoľko indícií, že si na najlepšej ceste, stať sa obeťou podvodu. Corpus delicti je súhra príšerného skloňovania, jednoduchého dizajnu webu a „reálnych“ pochvalných komentárov spokojných zákazníkov pod článkom.

Čo nás však prekvapilo je fakt, že o tomto produkte napísala aj Pluska. Jedná sa síce len o tlačovú správu, ktoré množstvo denníkov skopíruje z prijatého mailu a veľakrát ani nekontroluje, čo sa v texte nachádza. Nadpis ich pravdepodobne upútal natoľko, že sa tento blud rozhodli rozšíriť medzi cvičiacu verejnosť. Ak vieš, o čo sa jedná a na webovú stránku, ktorá predáva produkty 5XXL Elite si natrafil inou cestou, už len z webovej adresy ti musí byť jasné, že tu niečo poriadne smrdí. A pot z cvičenia to rozhodne nebude!

Kto je Daniel Turňa, a prečo by si ho nemal počúvať? 

V prvom rade preto, lebo muž na fotke vekovo nezodpovedá tomu, čo deklaruje v texte. Charakter menom Daniel Turňa neexistuje, nie je to skutočný tréner a nemá 1300 klientov, ktorým pomohol v Bratislave zmeniť život a získať im svalnaté telo. Ak by to bola pravda, jeho klientela by sa prihlásila aj sama a nebola by zverejnená len v bočnej lište na pofiderne vyzerajúcej stránke. Turňa sa pýši aj vlastnou posilňovňou, ktorej názov „pre istotu“ neuviedol. Ak však niekto vlastní posilňovňu, mal by byť uvedený v obchodnom registri. Posúď sám…

Ak deklaruje výsledky nárastu svalovej hmoty len užívaním tabliet, načo takýto človek vôbec vlastní posilňovňu? Turňa ďalej uvádza: „Veľa rokov som si myslel, že získanie 10 alebo 15 kilogramov čistej svalovej hmoty vyžaduje veľmi veľkú obeť, stovky odriekaní a zabijackých tréningov v posilňovni. Na vlastnej koži som sa presvedčil, že moje myslenie bolo chybné. Pravdou je, že pokiaľ chceš získať čistú svalovú hmotu, potrebuješ niečo úplne iné.“

Každý človek, ktorý aspoň chvíľu chodil do fitka, chápe to, že bez potu, driny a prekonávania vlastných hraníc ti žiadne svaly nenarastú. Keď sme sa Juraja Grígela spýtali, či pozná niekoho, kto dokázal pribrať 10 až 15 svalovej hmoty len prostredníctvom doplnkov výživy, jeho odpoveď bola nasledovná: „Nepoznám nikoho, kto by dokázal pribrať 10 až 15 kg čistej svalovej hmoty a myslím si, že pre ľudí, ktorí užívajú steroidy je to nereálne. Aby bol človek schopný pribrať čo i len jedno kilo svalovej hmoty naturálne (len s pomocou doplnkov výživy), musí aspoň rok tvrdo makať a vyhýbať sa alkoholu a podobným veciam. Ak sa bavíme o niekom, kto ešte len začal cvičiť, určite za prvý rok priberie viac kg svalov, no tento proces sa postupne bude spomaľovať. Skrátka, pre človeka, ktorý neužíva doping je takáto možnosť nereálna, ak sa bavíme o časovom rozmedzí jedného roka.“

Turňa ďalej píše, že ľudia, o ktorých sa stará (pravdepodobne im poskytuje poradenstvo) získavajú 1 kg svalovej hmoty denne. Čo však reálne urobí produkt s človekom samotným? „Poskytne trochu energie, zaleje vodou a to je asi tak všetko,“ myslí si Grígel, „bez cvičenia to neurobí absolútne nič, tak ako každý reálny doplnok.“ Píše, že ľudia stále hľadajú zázračnú tabletku, ktorá zapríčiní mimovoľný rast svalov a stratu tuku bez toho, aby na sebe museli makať. „Bohužiaľ, nič také neexistuje. Asi vás sklamem, ale aj keď začnete brať steroidy a nebudete to dopĺňať cvičením, vizuálne výsledky budú zanedbateľné,“ dodáva slovenský trojbojár.

O samotnom produkte

Produkt sám o sebe sľubuje zisk až 11 kg svalovej hmoty, vysekané brucho, zlepšenie svalov na rukách (nech už tým myslia čokoľvek), zlepšenie svalov na nohách a na chrbte, nárast energie až o 70% a celkovo lepší stav tela. „Nebude to fungovať. Ak sa čo i len trochu znalejší človek pozrie na zloženie toho produktu, všimne si, že obsahuje legálne dostupné zložky ako kreatín, arginín a pod. Výrobok má síce pekné meno aj krabicu, ale jeho obsah je vytvorený z lacných prísad, ktoré je možné bežne kúpiť v obchode s doplnkami s badateľne nižším peňažným rozdielom.“

Elitná formula, ako ju nazýva vymyslený Daniel Turňa je vraj 100% bezpečná pre zdravie a jedná sa o zmes niekoľkých látok –  kondenzovaný l-arginín (150mg), beta-alanín (100mg), guarana (50mg), kofeín (40mg) a najsilnejší typ kreatínu (100mg).

5XXL Elite sa ďalej oháňajú argumentami, že naše telo potrebuje testosterón a HGH (rastové hormóny) na efektívne naberanie svalovej hmoty. „Produkt je prispôsobený tak, aby stimuloval telo na prírodnej báze.“

Kulturisti z Bratislavy sa šokovaní pozerali na osoby, ktoré používajú tablety 5XXL Elite. Nikdy nevideli niečo také.“ Grígel, ktorý sa cvičeniu venuje už nejaký ten „rôčik“ sa na článku pobavil: „Som smutný, že sa niekto nechá na takéto veci nachytať, a že si to vôbec niekto kúpi. Ľudia vedia byť strašné ovečky a uveria všetkému, čo znie dostatočne pekne na to, aby nemuseli zdvihnúť rite a ísť fyzicky makať.“

Prečo vôbec ešte niekto v roku 2018 naletí na reklamy podobného zamerania? Pretože ľudia chcú získať čo najviac, za čo najrýchlejší čas bez maximálneho úsilia. Vžili sme sa do kože lenivého človeka, ktorý si myslí, že tablety, prášky, kokteily a nič-nerobenie vyriešia jeho prudký nárast váhy a rozhodli sme sa vyhľadať e-shop, v ktorom sa dá daný produkt zakúpiť. Aké „nemalé“ bolo naše prekvapenie, keď sme natrafili na podobnú stránku, ktorá však pre zmenu ponúkala produkt X-form. Zatiaľ čo stránka s 5XXL Elite produktami bola zabanovaná administrátorom domény, táto stránka umožňuje prostredníctvom niekoľkých klikov bezproblémový nákup. Produkt 5XXL Elite aktuálne vystupuje pod iným menom (X-form), takisto aj „spokojní užívatelia“, ktorí naň nedajú dopustiť.

Odkazovanie sa na neexistujúce ocenenia a výskumy

Stránka ďalej deklaruje, že produkt vznikol len „…vďaka šokujúceho objavu európskych vedcov, na ktorom pracovali takmer 6 rokov. Ich objav bol medzinárodne ocenený a získali zaň aj Nobelovú cenu.“ Naozaj? Prečo teda vývojári tohoto produktu neuviedli dôkazy o Nobelovej cene, poprípade nenapísali, o aké medzinárodné ocenenia sa jedná?

Pokým v článku nie sú uvedené mená vedcov, poprípade ústav, v ktorom bol daný produkt skúmaný, majú tieto vyjadrenia len veľmi slabú váhu. Ak si však dobre sformulované tvrdenia prečíta niekto, kto nerozumie argumentačným chybám, môže sa nepekne popáliť. Na druhej strane, ak máš bankomatovú kartu, pravdepodobne si svojprávna ľudská bytosť. Ak za produkt vyhodíš veľké peniaze, budeš ho užívať a neuvidíš výsledky, zodpovednosť ide len a len na tvoje triko.

„Formula bola vyvíjaná v najväčších laboratóriách v Európe.“  Ak si ešte dobre spomíname, najväčšie laboratórium v Európe, ktoré je zároveň špičkou v oblasti výskumu najjemnejších štruktúr hmoty, je CERN. Ak by mal CERN akúkoľvek spojitosť s takýmto výrobkom, myslíme, že by jeho propagácia vyzerala naozaj inak.

Na jednej strane výrobcovia produktu deklarujú výskumy európskych vedcov, medzinárodné ocenenia (aké?) a Nobelovú cenu a na druhej strane sa zákazník pod článkom môže dočítať o tom, že firma nijaké uvedené výsledky nezaručuje, a že tablety neboli predmetom vedeckého výskumu a nie sú farmaceutickým výrobkom. Ak toto nezaváňa podvodom, tak už naozaj nevieme čo.

Kto sú títo ľudia?

Pre porovnanie sme zozbierali obrázky z webu, ktorý predával 5XXL Elite a z webu, ktorý aktuálne predáva X-form. Môžeš vidieť, že sa jedná o osoby, vyjadrenia a mená, ktoré si zadávatelia reklamy nakombinovali na základe toho, v akej krajine bol produkt propagovaný. Erik Líška, ktorý ručí za funkčnosť a spoľahlivosť tabletiek sa na maďarských weboch volá Róbert Pataki a v Poľsku je to Eryk Łyżwiński. Rovnaká fotka, iné meno, podobný popis. To, či bola zneužitá fotografia reálnej osoby na reklamné účely sa nám zistiť nepodarilo.

Ak si chceš prečítať skúsenosti reálnych ľudí, ktorí sa nechali oklamať a produkt si zakúpili, odporúčame navštíviť túto stránku.

Záruka vrátenie peňazí?

Ako by podľa teba vyzerala ideálna záruka vrátenia peňazí, ktorá by bola prispôsobená len a len zákazníkovi? Presne takto: „Keď nebudeš v 100% spokojný s účinkami, jednoducho pošli prázdny obal od výrobku na spätnú adresu a v odpovedi Ti budú vrátené všetky peniaze – a to bez žiadnych otázok.“

Pán Daniel Turňa ešte dodáva, že je presvedčený o tom, že peniaze vracať nebudeš, pretože výsledky uvidíš už behom 1 dňa. Ruku na srdce, aj keby produkt fungoval, kto by nechcel späť svojich 100 euro? My teda určite áno!

Záverom

Firma, ktorá dané produkty ponúka, nemá pobočku ani pracovisko v Európskej Únii. Nie je zapísaná vo verejnom obchodnom registri a predajca okrem 5XXL Elite (X-form) neponúka nijaký iný produkt alebo doplnok výživy.

Mladých, lenivých a neskúsených špekulantov je na internete naozaj veľa. Takýto ľudia sú pravdepodobne cieľová skupina spomínaných predajcov. Nie je vôbec ťažké vytvoriť internetovú stránku alebo e-shop. Za to je ťažšie byť overenou firmou, skutočným odborníkom a vyhľadávaným predajcom, za ktorého sa postavia rady spokojných zákazníkov. Nikto (okrem vymyslených postáv) ti negarantuje to, že zakúpený produkt ti naozaj zlepší zdravotný stav, alebo ti po ňom nebodaj narastú svaly.

Musíte byť prihlásený na pridávanie komentárov.